אביו של החייל הנעדר שפעל לפתיחת הדרך אל ציון רבי נחמן • פרופיל

בשבוע שעבר נסתלק לבית עולמו ר' יוסף כ"ץ ז"ל, אביו של החייל הנעדר יהודה כ"ץ, והיה מהפועלים הנמרצים והמסייעים לפתיחת הדרך אל ציונו של רבינו הקדוש והנורא באומן. פרופיל

בחודש האחרון הפכו משפחות יהודיות רבות למשפחות 'שכולות', ה' ירחם – מן השמים ינוחמו בתוך שאר אבלי ציון וירושלים, ולא יוסיפו לדאבה עוד. אין אנו יכולים להבין אפילו חלקיק מצערם של הורים ששיכלו את אחד מבניהם, קל וחומר שאין אנו יכולים להבין את צערה של משפחה שבנה נעדר, רחמנא ליצלן.
***
בשבוע שעבר נסתלק לבית עולמו ר' יוסף כ"ץ ז"ל, אביו של החייל הנעדר יהודה כ"ץ, והיה מהפועלים הנמרצים והמסייעים לפתיחת הדרך אל ציונו של רבינו הקדוש והנורא באומן, עוד לפני כשלושים שנה, בתחילת ימי ה'קיבוץ' המחודשים של אנ"ש על ציון המצויינת.

בנו של ר' יוסף ז"ל, יקותיאל יהודה כ"ץ, מבחירי תלמידי ישיבת 'כרם ביבנה', נעדר כידוע מאז 'קרב סולטן יעקב', הנערך סמוך לכפר לבנוני בשם זה, בסיוון תשמ"ב. יהודה נשלח לקרב בסולטן יעקוב עשרה ימים בלבד לפני מועד שחרורו מהצבא. בקרב זה, מספר שעות לפני הפסקת האש, נהרגו עשרה חיילים ישראלים ורבים נפצעו. יהודה ועוד שני חיילים, צבי פלדמן וזכריה באומל – עדיין נעדרים מאז. ניהול הקרב נחשב לאחד הכשלונות הגדולים של צה"ל במבצע "שלום הגליל".
חייו של ר' יוסף לא חזרו למסלולם הרגיל לאחר מכן. במשך השנים תרה משפחת כ"ץ אחרי כל בדל של מידע ביחס ליהודה, מבלי לאבד את האמונה שהוא ישוב אליהם.

ר' יוסף אף הוציא ספר ושמו 'איכה', בו הוא מעלה על הכתב את תיאור המאבקים והנסיונות הבלתי פוסקים על מנת להחזיר את בנם הביתה. תמיד היה ר' יוסף מבקש ומתחנן: "יהודה תחזור הביתה, אנחנו מזדקנים"… מאז ועד היום נישאת תפילה יומית למענו על ידי דורות של תלמידים בישיבת 'כרם ביבנה', וארוניתו של יהודה בישיבה עדיין נושאת את שמו, ואיש לא נגע בה מאז היעדרותו.

בעקבות המאורע הקשה התקרב ר' יוסף ז"ל לחסידות ברסלב, יחד עם בנו, עו"ד אברהם כ"ץ הי"ו, שנהיה לאחד מעסקני חסידות ברסלב ומתלמידיו הראשונים של הרב הצדיק ר' אליעזר ברלנד שליט"א. במהלך מסע החיפושים אחר גורל בנו, נוצר קשר הדוק בין יוסף כ"ץ לבין חבר הכנסת דאז, מאיר וילנר, נציג המפלגה הקומוניסטית רק"ח, שפעלו נמרצות לכניסת החסידים לציונו של רבי נחמן מברסלב זצוק"ל באומן. וילנר, בשליחותו של ר' יוסף כ"ץ ז"ל, השיג מהקרמלין במוסקבה אישורי כניסה (ויזה) לחסידי ברסלב הנוסעים לאומן.

ר' יוסף ז"ל דאג לאישורי כניסה עבור חסידי ברסלב הנוסעים לאומן, ושלחם שיעתירו בתפילה בציון הקדוש למען בנו הנעדר. ר' יוסף ז"ל פעל ביחד עם וילנר לפתיחת הדרכים המובילות לציון רבינו באומן באופן קבוע. זכות גדולה נפלה בחלקו להיות מהפועלים הנמרצים לפתיחת השערים לציונו הקדוש של ה'נחל נובע מקור חכמה'. עד עצם היום הזה זוכים אנו להגיע לאומן בהשתדלותם של עסקנים אלו – יהי רצון שתעמוד להם זכות זו, להם ולדורות.

***
עשרים ושלש שנים לאחר מכן נקרא ר' יוסף לספר לפני אנ"ש בירושלים על סיפור נסיעתו לאומן, וכך הוא אמר שם: "יש חלק גדול לביקורים בציון רבי נחמן באומן, שמשם שאבתי המון כוחות, והראייה שעד היום, וכבר עברו עשרים ושלש שנים, אני מסוגל לעמוד בלחץ שלי בתור אבא".

לאחר שבנו נעדר בקרב, הציע לו בנו, ייבדל לחיים טובים וארוכים, ר' אברהם כ"ץ הי"ו, לבוא ולהשתתף בתפילה על ציון רבינו הקדוש באומן. כידוע, באותה תקופה היתה הנסיעה בדרכונים מזויפים, כי השלטונות הקומוניסטים לא אישרו לאזרחים ישראליים להיכנס לגבולות 'אמא רוסיא'. באותה נסיעה השתתפו שלושים ושלש איש, כשכולם נושאים עליהם שני דרכונים – אחד ישראלי והשני 'דרכון מושאל'… את הדרכונים המושאלים נתנו לר' יוסף לשאתם, ומיד עם עלייתם למטוס, טרם המראתו, בבדיקה לא שגרתית של צוות הטיסה הרומני, נתפס ר' יוסף על חבילת הדרכונים שבחיקו. כשנשאל 'מה כל הדרכונים האלו?', השיב שהוא מעוניין לדבר רק עם הקברניט של המטוס. שלח הקברניט את סגנו, וסגנו השיב לר' יוסף שבאם יש להם ויזות לרוסיא הם יכולים להמריא, ובלבד שלא יַראו שם את הדרכונים הישראליים…
לימים אמר ר' יוסף שהרי זה פלא גדול שלא קראו מיד לכוחות הביטחון כאן בישראל… ואמר מסברא שה'מוסד' הישראלי ידע על נסיעתם לרוסיא, ורצה לבדוק האם באמת יצליחו החסידים להיכנס לרוסיא עם דרכונים מזויפים, מה שאולי יוכל לשמש גם אותם שם ב'מוסד'…

בהמשך נתפסו אנ"ש גם בגבול הרומני. מיד באותם רגעים התחיל הרה"ח ר' אליעזר ברלנד שליט"א ללמוד תורה מליקוטי מוהר"ן יחד עם אנ"ש, ואמר לר' יוסף לגשת לסדר את העניין. כשנשאל ר' יוסף אם הוא לא מפחד עליו ועל שאר אנשי הקבוצה, כך לנסוע בדרכונים מזויפים, ענה להם ר' יוסף בשנינותו, לאחר שחיכה שכל צוות בית הנתיבות יתאסף סביבו, והחל לומר כי על הרומנים לפחד שהם עושים להם בעיות ואינם נותנים להם להתקדם, כי כל אנשי הקבוצה הטסים כאן הם אנשים שוחרי שלום מרחבי העולם כולו, וכעת הם נוסעים לרוסיא להתפלל בציון רבי נחמן, והרומנים כעת נכנסים לבעיה, כי הרוסים הם ממשפחת העמים הסלאביים והרומנים הם ממשפחת העמים הרומניים והבלקנים, ואם לא יתנו לנו להתפלל על שלום המשפחות הסלאביות, הם יכולים לקום עליהם יום אחד. וכך עברו גם את הגבול הרומני, לא לפני שעברו עליהם תלאות רבות נוספות, אבל לבסוף הם זכו להגיע ולהשתטח על ציונו הקדוש של רבינו באומן. בהמשך נסע ר' יוסף פעם נוספת, על ידי שהוזמן כביכול מטעם הרוסים למסיבה גדולה לרגל ניצחונם של הרוסים את הנאצים…

***
בשבת קודש פרשת דברים, נסתלק ר' יוסף כ"ץ ז"ל כאמור לגנזי מרומים בשיבה טובה – תהי נשמתו צרורה בצרור החיים. ראש הישיבה, מערכת עלון "נחלי נצח" ובני הישיבה משגרים בזאת כוס תנחומים לר' אברהם כץ הי"ו ולכל בני המשפחה.
יהי רצון שתהי נשמתם של אחינו, שמסרו נפשם על ה' ועל עמו ישראל, צרורות בצרור החיים עם שאר הרוגי מלכות, וכל הנעדרים ישובו לבתיהם בשלום, ותתקיים בנו הבטחת הנביא: "בִּלַּע הַמָּוֶת לָנֶצַח וּמָחָה ה' אלקים דִּמְעָה מֵעַל כָּל פָּנִים, וְחֶרְפַּת עַמּוֹ יָסִיר מֵעַל כָּל הָאָרֶץ, כִּי ה' דִּבֵּר. וְאָמַר בַּיּוֹם הַהוּא, הִנֵּה אֱלֹקֵינוּ זֶה קִוִּינוּ לוֹ וְיוֹשִׁיעֵנוּ, זֶה ה' קִוִּינוּ לוֹ, נָגִילָה וְנִשְׂמְחָה בִּישׁוּעָתוֹ", במהרה בימינו אמן.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. ה' יעזור וימצאו במהרה את בנו הנעדר , נ"ב כתבה נעדרת

    יענקל הוניגטקווטש'ער |
    הגב