אבישי בן חיים בטור נוקב: כך הצליחה האליטה לרסק את דרעי

שעות לאחר החלטת המשטרה להמליץ לפרקליטות להעמיד לדין את אריה דרעי, מקורבו של דרעי, העיתונאי אבישי בן חיים כתב בדף הפייסבוק שלו טור נוקב כלפי האליטה השמאלנית ששוב רודפת את דרעי כמו בשנות ה-90

שעות לאחר החלטת המשטרה להמליץ לפרקליטות להעמיד לדין את אריה דרעי, מקורבו של דרעי, העיתונאי אבישי בן חיים כתב בדף הפייסבוק שלו טור נוקב כלפי האליטה השמאלנית ששוב רודפת את דרעי כמו בשנות ה-90

וזה הטור המלא:

מורים ישרים לאזרחות. אנא תשומת לבכם. להלן מבט היסטורי על רקע "פרשת דרעי".
וזו תמצית ההיסטוריה של ש"ס: קמה קבוצת ספרדים בהנהגת הרב עובדיה יוסף ואריה דרעי ואחרים וביקשה להשתתף במשחק הדמוקרטי. זה כל מה שהם רצו. גורמים בדמוקרטיה הישראלית הגיבו לניסיון המזרחי הזה באלימות, בחוסר סובלנות ובוולגריות, החל ממסע ביזוי, השפלה, הלעגה, שלילת זהות ושלילת הזכות להגדרה עצמית ועד שימוש בשלטון החוק במטרה לעצור את הניסיון המזרחי להשתתף במשחק הדמוקרטי.
לא רחוק היום שבו מורים ישרים לאזרחות יתייצבו מול תלמידיהם וילמדו את פרשת דרעי וחקירות שס כאחד מאירועי השפל של הדמוקרטיה הישראלית, כדי להסביר לתלמידים איך הגיבו האליטות באלימות לניסיון המזרחי הכי מוצלח שהיה פה להיות חלק מהמערכת הפוליטית הדמוקרטית.

הרחבה:

תצטרכו להדגיש: זה שכל כך הרבה שסניקים נחקרו והורשעו ובכללם רבנים כמו הרב אלבז והרב אברהם יוסף וזה שדרעי כל כך הרבה נחקר, זו אינה הוכחה שיהודים ספרדים הם הכי מושחתים ושזה בד.נ.א שלהם, אלא הפוך ועצוב: זו הוכחה שיהודים ספרדים שהעזו להרים את הראש ולנסות להשתתף במשחק הדמוקרטי הפכו לאישים הכי נחקרים והכי נרדפים. זה גם מוכיח שמסעות תעמולה גזעניים ומוצלחים אשר נועדו להציג ציבור מסויים כציבור נכלולי יגרמו ממילא גם לרשויות החוק לנהוג אחרת בציבור זה ולחפש אותו יותר, זה גם ההסבר לחקירה חסרת התקדים של דרעי. גם חוקרי משטרה שסופגים תעמולה גזענית אנטי יהודית או אנטי מזרחית או כמו במקרה זה: תמהיל מכוער של תעמולה אנטי מזרחית ואנטי חרדית ביחד מושפעים ובאמת משוכנעים שלפניהם שיילוק בן עדות המזרח שכל מה שמעניין אותו זה בצע כסף וליטרת הבשר של בד"צ בית יוסף.

אז זו העובדה המבהילה שמורים לאזרחות יילמדו כחלק ממערכת הלימודים בישראל: המפלגה הכי נחקרת בתולדות מדינת ישראל, היא המפלגה הספרדית הראשונה שהצליחה להשתתף במשחק הדמוקרטי. הפוליטיקאי הכי נחקר בתולדות מדינת ישראל, אריה דרעי, הוא במקרה הפוליטיקאי המזרחי שאיים יותר מכל אחד אחר לגרום למזרחים להצביע בהמוניהם עבור עצמם.

עוד ארחיב פעם על רדיפת הרב עובדיה יוסף כמו שאף איש רוח בישראל לא נרדף. אבל כמובן שחלק גדול מהמאמץ לריסוק מפעל חייו הפוליטי והמאיים של הרב עובדיה, היה ריסוק דמותו של הנער המזרחי שהתייצב לידו בתחילת המהפכה של שס ושהתברר לימים כבעל הכישרון הפוליטי החד פעמי והייחודי.

אסור לטעות, חקירת דרעי לא דומה לשום חקירה אחרת של שום פוליטיקאי אחר בישראל, למיטב ידיעתי של שום אדם אחר בישראל. זו לא חקירת הירשנזון שבדקו סיפורים ספציפיים, זו לא חקירת הרצוג שבדקו סיפור ספיציפי, זו לא חקירת אהוד ברק שבדקו סיפורים ספציפיים. זו אפילו לא חקירת ראשי הממשלה אהוד אולמרט ובנימין נתניהו שהבדיקה בעניינם הייתה מקיפה הרבה יותר.
אין היסטוריון שיכול לבחון את חקירת דרעי שלא בקונטקסט היסטורי של הופעת שס ב1984 ו6 שנים אחר כך תחילת מערכה משפטית נגדו שנמשכת עד היום. דרעי נחקר על כל שקל ושקל שהוא הרוויח בחייו מאז שאסף בקבוקים ריקים כדי לעזור להורים המרוקאים שלו בבת ים. הגדיר בזמנו פרופ אמנון רז קרקוצקין, מהמרתקים באינטלקטואלים בישראל את פרשת דרעי "כל פרשת דרעי סובבת סביב השאלה מאיפה יש לפרענק דירה". כלומר, לא מסתדר לסדר הישן שיש לך דירה, תוכיח מאיפה. אין חקירות פליליות מקיפות כאלה כלפי אף איש ציבור. ואנשים עוד לא מבינים, אבל גם חקירת דרעי הנוכחית היא חסרת תקדים ובודקת כמעט כל מי שאיי פעם בשנים שלו מחוץ לפוליטיקה היה איתו בקשר עסקי. זו לא חקירה לבדוק סיפורים ספציפיים, זו חקירה להוריד מנהיג מזרחי שכל המהפכה של שס עומדת היום על כתפיו. זה סיפור עצוב, לא על העוולות שעשו הספרדים לדמוקרטיה הישראלית, אלא על העוולות שנעשו לספרדים שרצו בתמימותם להשתתף בדמוקרטיה הישראלית.

אנשים ישרים לא יכולים לפספס את זה. המהלך לבלימת שס נובע מהצלחת הקמפיין שבנה את דמותם של הספרדים ככאלה שהשחיתות והגניבות הם חלק מהתרבות שלהם, או מהדנא שלהם. מצעד החקירות והנחקרים בישראל של התקופה האחרונה מעורר שוב את התביעה המוסרית: ניקוי החברה הישראלית מהעלילה הכמעט אנטישמית שעיצבה את דימויה של שס הספרדית כסמל השחיתות ואת דימויו של השסניק כשיילוק יהודי מושחת בן עדות המזרח.

היום כשכבר חוקרים גם פינות אחרות ומפלגות אחרות הדברים ברורים: שס לא המפלגה הכי מושחתת, אלא המפלגה הכי נחקרת. אם היו חוקרים במשך כל השנים ראשי תנועות אחרות עשירית ממה שהקדישו לחקירות השסניקים אזי הדימוי הנכלולי היה נדבק במפלגה אחרת. מתברר שיש חשיבות עצומה לשאלה את מי חוקרים ואת מי מחפשים וכמה חוקרים ומחפשים. כך או כך, יש לנו כבר תמונת מצב: באופן יחסי ניתן לומר שהשסניקים הורשעו בסחיבת חצי לחם שחור מהמכולת בעוד שהאחרים ברובם כלל לא נחקרו. ואלה שכן? גנבו את כל המכולת וגם את כל הקרקעות של השכונה שעליה יושבת המכולת.
מהלך הדיכוי כבר הצליח, ש"ס הורדה מ17 מנדטים למקום הקטן, המבויש וחסר הביטחון שבו מפלגה מזרחית אמורה להיות, אבל יש פה שיעור אזרחות והיסטוריה ראוי לתלמידי ישראל, לפחות זו שאחרי דו"ח ועדת ביטון, לא לעוד חמישים שנה, אלא לעכשיו, איך הצליחה הדמוקרטיה הישראלית להוריד מפלגה מזרחית שהעזה להרים ראש במהלך הפללה והשחרה שסייע למהלך הביזוי, ההלעגה ושלילת הזהות של החרדיות הספרדית למעגליה. זה פרק חשוב בסיפור ההיסטורי: כך הצליחו לרסק את תנועת התחייה התרבותית/דתית/חברתית מזרחית ואת ראשיה.

 

הטור פורסם בדף הפייסבוק של בן חיים

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מאמר יפה רק דבר אחד לא מסתדר לי

  מאמר מעניין שצריך להחקר אם הוא נכון או לא רק דבר אחד אני לא מבין, כל החקירות של דרעי מתבצעות ע"י האליטה המזרחית בעצמה , משטרת ישראל וחוקריה נשלטים ע"י אליטה מזרחית , רוב הדרג הבכיר במשטרת ישראל ורוב השוטרים במדינת ישראל שייכים לצד המזרחי , אז מי מייצר את הרדיפה הזאת ?

  אזולאי |
  הגב
 2. בן חיים. כולם ציפו לשמוע איך אתה תתרץ את מעשי

  דרעי. אבל כולם גם ידעו שמה שתכתוב לגבי דרעי אף אחד כבר לא קונה. למען דרעי לא תנוח ולא תשקוט גם אם מדובר להכשיר פשעים.
  זו זכותך לכתוב וזכותנו להגיד לך תהנה!!!
  אגב כוונתי לאו דווקא בתקשורת החרדית אפילו בחילונית לא ציפו ממך לזמירות אחרות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. רק שכחת שש"ס היא מפלגה ליטאית שכל ראשיה מתחנכים במוסדות ליטאים.

  בפרט מאז שחזר דרעי, הוא יכול לקרוא לעצמו מכלוף עד מחר ולעבוד על השקופים התמימים, אך הוא הפך את המפלגה לליטאית ממש.

  בני |
  הגב
 4. אוי אוי.

  מישום מה הכתב מנסה תמיד להצדיק את דרעי במעשיו. אבל אני לא קונה את זה. אני מכירה המון פוליטקאים ספרדים שלא נחקרו.אלי ישי. תלוי מאוד איך אתה יוצא לעם. אריה תמיד היה מתנשא. כלפי הסובבים אותו. יש לו המון אנשים סביבו שרוצים אותו מחוץ למפלגה. ואין להשוות בין דרעי. לרב עובדיה.בבקשה….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. דרעי גנב!!! כל המלל לא סותר את המציאות שאריה דרעי גנב וגנב שוב פעם האלף

  עיתונאי בגרוש מנסה לגרור את כולם לרגשות ולא לעובדות!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב