בן-חיים: "די לאפליית החיילים החילונים"

על רקע הדיון אמש בבג"ץ קורא כתב ערוץ 10 לחדול מהניסיונות לגייס חרדים ולהתחיל לתגמל באופן הוגן את יתר המשרתים {העתירות נגד חוק הגיוס}

להניח לחרדים, לתגמל את החילונים: על רקע הדיון אמש בבג"ץ קורא כתב ערוץ 10 לחברה הישראלית ומערכות השלטון "לחשב מסלול מחדש" בכל הקשור לסוגיה הנפיצה.

"די לאפלייית החיילים והחיילות החילונים, המסורתיים והדתיים. הגיע הזמן להבין שכל סיפור גיוס החרדים הוא הונאה ושהדרך המעשית היחידה לצמצם במשהו את אפליית המשפחות החילוניות – שהן היחידות בישראל שמחויבות לשלוח גם את בניהם וגם את בנותיהם לשירות מלא תמורת דמי הכיס הבסיסיים – היא העלאה דרמטית של דמי הכיס של החיילים והחיילות (למשל, ל5600 שקלים כפי שמקבלים חיילים חרדים…)", כותב בן חיים בפוסט שהוא מפרסם הבוקר בדף הפייסבוק שלו.

בן חיים מוסיף: "כנראה ששופטי בג"ץ קלטו חלק קטן מהתמונה האמתית, שיש משהו לא הגון בלשון המעטה בחוק הגיוס החדש, אבל עדיין יש מי שמנסים לבלבל את הציבור ולזרוע חלומות שווא לכן צריך להגיד בבירור: עם סנקציות פליליות, בלי סנקציות פליליות, כך או כך מדובר בהונאה חמורה של הציבור המשרת כאילו יש בישראל תהליך שוויון בנטל.

עכשיו יש שתי אפשרויות או להמשיך להשקיע בניסיונות להונות את הציבור כאילו יש גיוס חרדים ולהפסיד עוד שנים ארוכות (כבר כמעט 20 שנה מאז ועדת טל ב1999 ביזבזו למשרתים אלה שמטעים את עצמם ואת הציבור כאילו הולכים לגייס חרדים), או להבין סוף סוף שגם אם אי פעם יהיה פה גיוס חרדים זה ייקח עוד שנים ארוכות עד שיגיעו אליו ובינתיים הציבור המשרת מופלה וקורס ולכן הצעד הראשון מוכרח להיות העלאה דרמטית של התגמול של דמי הכיס של החיילים והחיילות".

שופטי בג"ץ בדיון אמש. צילום: פלאש 90
שופטי בג"ץ בדיון אמש. צילום: פלאש 90

בהמשך חוזר בן חיים לדברים שהוא כתב בעבר בנושא: "הגושפנקא לרמיסת ואפליית הצבור החילוני בחוק הגיוס החדש היא חרפה מוסרית. ינסו לבלבל אתכם עם הסעיפים הקטנים, אבל המשמעות האמיתית של החוק היא: חובת שירות בצבא לא חלה על אף חרדי. המשמעות הנוספת: המשפחות החילוניות הן היחידות בישראל שמחויבות להמשיך ולשלוח את בניהם ובנותיהם לשרת. צריך להדגיש שוב: אין שום תהליך של המעטת אי השוויון בנטל, כל הנטל ימשיך להיות על כתפי אותה קבוצה, חילונית ודתית. כל הסיפורים על תהליך גיוס חרדים הם הונאה. כל פעם שמבלבלים את הצבור עם הצהרות על תהליכי גיוס חרדים לשירות בצבא, צריך לדווח לו על האמת. בהכללה, וזו הפרזה רטורית קלה בלבד: אין שירות חרדים בצבא. או שלא מדובר בחרדים, או שלא מדובר בצבא.

הונאת הפרסום על גיוס החרדים הולכת ככה: או שמדובר בצעירים שאינם חרדים אך נספרים כחרדים, או שמדובר במבוגרים שלא משרתים צבא אלא הצבא משרת אותם. שירות מקוצר, לא משמעותי, בלי לילות, בלי שבתות, וכו' בתנאים שאף חייל לא יכול לחלום עליהם במהלכו הם בעצם לא עושים צבא אלא לומדים מקצוע על חשבון הצבא ועוד מקבלים שכר של 5600 שקלים (!) פי שבעה מחייל וחיילת רגילים. הקשקוש כאילו בזכות ה"שירות" הזה בצבא החרדים הללו יוצאים לעבודה הוא חוסר הבנה של התהליכים המתרחשים ממילא בציבור החרדי. הם ממילא היו יוצאים לעבוד, רק שפה הם מקבלים עוד עדיפות על כל לוחם בצה"ל.

ההחלטה להעניק מתנות לציבור החרדי יכולה להיות החלטה ראויה, למסלולי הגיוס החרדיים ערך רב רק שאין לו קשר לשוויון בנטל, אפשר להמשיך להעניק להם סכומים אלו, אין סיבה לפגוע בהם, רק שלפחות יתנו אותו דבר, או חצי מזה גם לחיילים והחיילות החילונים ושיידעו : אין שום קשר בינה לבין שוויון בנטל. הציבור החילוני ימשיך להיות היחידי שמחוייב לשלוח את בניו לשלוש שנים ואת בנותיו לשנתיים. (ועוד לממן אותם, כי משמעות דמי הכיס המגוחכים שמקבלים חיילי וחיילות צה"ל הוא שהוריהם חוץ מאשר לסכן אותם, צריכים גם לממן אותם). בעוד אלה מבין הבנים החרדים, שכאילו יגוייסו יעשו זאת בגיל מבוגר לשירות מקוצר, לא משמעותי, במסגרתו יזכו בלימוד מקצוע בחינם ועוד יזכו בתמורה לשכר שחייל לא יכול לחלום עליו.
לכן, לאור העובדה שברור שאף אחד לא הולך לגייס פה חרדים, צריך להיות ברור לכולם שהצעד היחידי האפשרי להמעטת אי השוויון בנטל הוא הגדלה דרמטית של שכר החיילים והחיילות. לכך צריכה להתווסף הפסקת הטעיית הצבור המשרת כאילו יש תהליך גיוס חרדים, שבסופו אמור להיות אפילו משהו שמתחיל להזכיר שוויון בנטל והבנה שיימשך המצב שלא כולם משרתים ב"צבא העם", אבל לפחות חייליו וחיילותיו יקבלו דמי כיס ראויים יותר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.