אבישי בן חיים: דרעי יכתיר 3 ראשי ערים מזרחיים

פרופ' אבישי בן חיים יוצא בטור חריף בדף הפייסבוק שלו כנגד  עופר ברקוביץ

אבישי בן חיים יוצא בטור חריף בדף הפייסבוק שלו כנגד  עופר ברקוביץ:

וכך כתב בן חיים: "החבר'ה היפים" של המועמד של "ירושלים היפה" לא מתאפקים ומתחילים להתגזען וכולם הולכים איתם . אז אסור לשתוק וצריך להגיד: אם דרעי וש"ס יצליחו להגשים את המטרה הפוליטית האחרונה שהציב הרב עובדיה יוסף ממש לפני פטירתו, להוביל לבחירתו של ראש עיר מזרחי ראשון איי פעם בבירת ישראל, זו לא תהיה "קומבינה", זה יהיה זה הישג מרשים נוסף של תנועת התחייה הספרדית ש"ס ותרומה נוספת של ש"ס לעיצובה של ארץ ישראל יפה.

עכשיו ללכלוכים שמלכלכים היפים: דרעי לא אמר על ברקוביץ שטן, כמעט להפך, הוא כל הזמן מדבר עליו דברים נחמדים על גבול חוסר האחריות הפוליטי. מה דרעי כן אמר? הוא אמר שהשטן מנסה להפריד בין החרדים.

אבל זה לא הלכלוך היחידי. גם החקירות של משה לאון בעניינו של דרעי שהסתיימו בכלום ובכל זאת נשלפות כדי לנגן על הסנטימנט האנטי ספרדי העמוק והסטריאוטיפ האנטי שסניקי הגזעני שנבנה לאורך שנים, לא מעידות על כלום. בעצם, לא מעידות על כלום חוץ מאשר על העובדה ההיסטורית העצובה שמתמצתת את ההיסטוריה של ש"ס שמגלמת את אחד השיאים החמורים בתולדות דיכוי המזרחים בישראל.
ואלה תולדות ש"ס: קמה קבוצת מזרחים ורצתה להשתתף במשחק הדמוקרטי. האליטות הישראליות הגיבו בצורה אלימה וחסרת סובלנות כלפי הניסיון המוצלח אותו הובילו הרב עובדיה ודרעי לגרום למזרחים להצביע עבור עצמם במקום עבור מפלגות מדירות מזרחים ואף לחולל מהלך של חזרה למסורת של בני עדות המזרח. חלק מהתגובה האלימה ניכר גם במלחמת שלושים שנות החקירה נגד הפוליטיקאי המזרחי הראשון שהצליח לארגן את המזרחים ככוח פוליטי ובכלל זה חקירתו חסרת התקדים של דרעי ושל כל מי שהיה איתו בקשר בשנים שהיה מחוץ לפוליטיקה ובכלל זה גם ליאון. זה הקונטקסט האמיתי של חקירת ליאון בהקשר ליחסיו עם דרעי. לא כתב אישום נגד רואה החשבון המזרחי, אלא כתב אישום נגד הניסיון להפיל את המנהיג המזרחי הפוליטי שהכי סיכן את הסדר הישן בישראל בכל מחיר.

חלק נוסף בתגובה האלימה וחסרת הסובלנות לניסיון הספרדי הפשוט להשתתף במשחק הדמוקרטי היה ההצלחה ליצירת דימוי מכוער היושב על סטריאוטיפים אנטי מזרחים ואנטי חרדיים לתנועת התחייה הספרדית חברתית בכלל ולמנהיגה הפוליטי, דרעי, בפרט. לכן, בגלל התעמולה הארסית, כאשר השסניקים עושים מעשים אידאולוגיים מרהיבים חברתית, אתם בכלל לא מבינים את זה, שכן זה מצויר לציבור כעוד "קומבינה" ושחיתות נכלולית של שיילוקים בני עדות המזרח שכל מה שמעניין אותם זה בצע כסף וליטרת הבשר של בד"צ בית יוסף.

תעמולה גזענית והסתה, כבר למדנו, לא ישובו ריקם. הן מחוללות נזק לתודעה ומשחיתות את הנפש. אז צריך להדגיש את האמת שמחביאים על אודות שס והבחירות הללו: התעמולה הגזענית האנטי ספרדית חלחלה והשפיעה ולכן משמיצי שס במשך כל השנים ממשיכים לא להבין כלום באשר לתנועה האידאולוגית הזו ולא שמים לב למהלכים הערכיים והאידאולוגיים שלה. אף אחד לא אומר, אז אני זה שצריך להגיד: דרעי וש"ס מובילים מהלך מדהים ובעל חשיבות חברתית עצומה: ראש עיר מזרחי ראשון איי פעם באחת משלוש הערים הגדולות בישראל. כן, כן, מעולם לא היה ראש עיר מזרחי באף אחת משלוש הערים הגדולות בישראל.

בניגוד לכל ההשמצות הבנאליות – ככל שגזענות יכולה להיות בנאלית – כלפי שס, במסגרת מסע התעמולה האנטי מזרחי שמלווה אותה שנים ארוכות במטרה לבלום את הרמת הראש המזרחית בין הייתר באמצעות פרשנויות נטולות יושר אינטלקטואלי בסיסי כאילו שס משרתים רק את החרדים וכאילו שס הם עבדי האשכנזים החרדים. בניגוד לעיל שוב מתברר עד כמה שס ודרעי מחויבים לערכים של צדק ושוויון ומתייצבים בחזית המאבק למען שיח השוויון בישראל ועושים מעשה שאף מפלגה אחרת לא מסוגלת להוביל: בחירת ראש עיר מזרחי. ועוד דבר התברר במערכת הבחירות הזאת שס לא העדיפה מועמד חרדי-אשכנזי על פני מועמד ציוני דתי מזרחי. להפך מידת הסולידריות שלה עם ליאון שומטת את הקרקע מתחת להרבה מהטענות נגדה (לא כל).

אם דרעי וש"ס יצליחו להגשים את המטרה הפוליטית האחרונה שהציב הרב עובדיה יוסף ממש לפני פטירתו, להוביל לבחירתו של ראש עיר מזרחי ראשון בבירת ישראל, יהיה זה הישג מרשים נוסף של תנועת התחייה הספרדית, שייאלץ אנשים ישרים שהתעמולה האנטי ספרדית לא החריבה את שיקול דעתם ולבם לחלוטין להתחיל להודות כי השסניקים בכלל ודרעי בפרט אינם שיילוקים יהודים בני עדות המזרח שכל עיסוקם ב"קומבינה", אלא שדרעי ממשיך במפעל חייו של רבו כאחד משניים מחשובי לוחמי השוויון והצדק החברתי בהיסטוריה של ישראל.

(*הערה: באופן אישי אני יותר ממבין את מי שחושבים שלטובתה של בירת ישראל ולמען קדושה של ירושלים לעם היהודי כולו, צריך להתפלל ממש למטרת בחירתו של ברקוביץ, אבל זה לא קשור לעצב העמוק אל מול האלמנטים האנטי ספרדיים שנשלפים כעת בדרך למטרה הזו).

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. למה דרעי רודף את אלי ישי ???

  אם אצל דרעי הוא רק מחבב מזרחיים בסך הכל וזהו. למה הוא רודף את אלי ישי ?

  בנצבי |
  הגב
 2. צודק צודק צודק בסוף כולם יאמרו שאין כמו אריה דרעי

  אבישי אדם אמיתי

  אלי ישי |
  הגב