אבישי בן חיים: "החרדים לא יודעים לנהל את הכותל"

הדוקטור אבישי בן חיים, יוצא במתקפה חריפה נגד התנהלות החרדים והממשלה במתווה הכותל

הפרשן לענייני חרדים של ערוץ 10 הדוקטור אבישי בן חיים, יוצא במתקפה חריפה נגד התנהלות החרדים והממשלה במתווה הכותל.

בפוסט חריף שכתב בדף הפייסבוק שלו הוא תוקף את החרדים וקובע: ״מסירת הכותל לחרדים: כשל מוסרי, כשל בהבנת דינמיקת התפתחות ההלכה (הנורמה ההלכתית לייתר דיוק) ותרומה להקצנת פניה של היהדות״.

״ההחלטה של ראש הממשלה למסור לחרדים את המפתחות לכותל המערבי, מבטאת חוסר הבנה מוחלט של דינמיקת עיצוב דמותה של היהדות ועיצוב הנורמות ההלכתיות בעם ישראל ושל אחריותו שלו גם על התחום הקריטי הזה. אבל זה לא רק זה, מדובר גם בכשל מוסרי חמור.

בן חיים ממשיך: "זו לא רק העובדה שראש הממשלה כשל בהבנה הבעיה: החרדים לא יודעים ולא ערוכים לנהל אתר שאמור לקרב אליו גם יהודים שאינם חרדים, ולא מסוגלים לנהל את חייהם של יהודים בני הדור הזה כי ההלכה שעוצבה בגלות לא יודעת לעשות את זה ואף אחד לא מסוגל לשנות אותה חלילה ולאפשר לה להתמודד עם החידוש העצום: הופעת היהודים החילונים והמסורתיים על במת ההיסטוריה. אז זו לא רק העובדה "הטכנית", אלא גם הבעיה המוסרית.  החרדים לא ראויים לזה. מתווה הכותל הוא דוגמא מצויינת – לא צריך בכלל להכנס לדיון על המתווה בשביל להבהיר שהחרדים איבדו את זכותם המוסרית לנהל עבור עם ישראל את הכותל מרגע שהם החליטו לשלוח את את האמהות והסבתות של כולנו (דתיות ומסורתיות וחילוניות, לאו דווקא רפורמיות) לעמוד על כסאות פלסטיק משפילים כדי לנסות לראות את חתן הבר מצוה ולהגביה את המחיצות בין הרחבה התחתונה לבין הרחבה העליונה (שאינה עזרת נשים, אלא במעמד של רחוב ולכן זה אפילו לא משהו שההלכה ממש ממש דורשת. בדיוק המקום שבו אנשים שמבינים את הסיטואציה ההיסטורית של העם היהודי ומעוניינים לקרב ולא להרחיק אמורים להעלים עין)״.

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מוזר ביותר...

    לא ציפיתי מאבישי בן חיים שנחשב למתון ואף אוהד חרדים לכזה מאמר תוקפני סוף כל סוף הרפורמים אינם מכירים בזכות קיומה של מדינת ישראל ובזכות העם היהודי על ארץ ישראל ולא זו בלבד אלא אף פועלים בזירה הבינלאומית לטובת הפלשתינים (שבין היתר דורשים את הכותל) איך ייתכן לאפשר לאנשים כאלה גישה לכותל???

    נטע |
    הגב