אבישי בן חיים: "העיתונאים גררו את הרבנים"

פרשן ערוץ 10 מנתח את הניצחון הרפורמי בכותל וקובע: "העיתונאים החרדים גררו את הממסד למאבק שראשיו לא רצו בו" {האליטה החדשה?}

על רקע המחאות של הנציגים החרדים בסוגיית הכניעה לרפורמים, מאיר פרשן חדשות 10, אבישי בן חיים, זווית נוספת שממנה ניתן ללמוד על הדינמיקה החדשה בציבוריות החרדית. בפוסט שהוא מפרסם בעמוד הפייסבוק שלו הוא מסביר כי הרבנים העדיפו להימנע ממאבק ברפורמים סביב הכותל, אולם העיתונאים החרדים הציפו את הנושא ובכך גררו את כולם למאבק.

נדגיש כי הנאמר בפוסט הוא על דעתו של בן חיים בלבד ואינו מייצג את עמדת האתר או מי מכותביו.

"אז מי יותר חכמים בהנהגת הציבור החרדי? המרנים גדולי התורה? או אליטת המשנה של העיתונאים בכלי התקשורת החרדים העצמאיים? על רקע משבר הכותל והרפורמים כדאי להרהר בשאלה מי מנהיג היום את העולם החרדי", פותח בן חיים.

בהמשך הוא כותב: "אזכיר: התפרקות מבנה החברה החרדית מתאפיינת בין הייתר בסדקים גדולים בשיטת הממשל שהובילה את החרדים בשלושים שנות פריחתה הגדולות – מעמד המרנים גדולי התורה כבר לא מה שהיה. במקביל אנו עדים לעלייתה של אליטת המשנה של העיתונאים החרדים בכלי התקשורת העצמאיים. כבר כתבתי כי לאליטת משנה זו חלק עצום בפירוק שלטון המרנים, בפירוק ההגמוניה הליטאית, בפירוק חומות גטו ההתבדלות ובהחדרת השפעת האינטרנט וגרורותיו אל העולם החרדי ובפירוק מעמדה העליון של אליטת בני התורה (היריבה בעצם), בפירוק אתוס חברת הלומדים.

בפרשת הכותל והרפורמים יכולנו לראות שהמרנים באמצעות שליחיהם הפוליטיקאים (הרב שטיינמן באמצעות גפני, חכם שלום כהן באמצעות דרעי, ואפשר לציין האדמו"ר מגור באמצעות ליצמן) בחרו במדיניות של העלמת עין, "תן לי יבנה וחכמיה" קלאסי. אין להם כוח פוליטי לנצח בקרב על הכותל כי המשמעות היא הפסד ההישגים הגדולים הכרוכים בישיבה בממשלה. לכן חשבו להחליק את הסיפור.

לעומתם דווקא אליטת המשנה של העיתונאים החרדים הדליקה את הסיפור של הכותל והרפורמים, החזירה את הסיפור לכותרות ולמעשה כפתה על המרנים להיכנס למלחמה בעוצמה שהם לא רצו בה".

בסיום הדברים חושף בן חיים אנקדוטה מעניינת: "בסוגריים אציין שדמות חשובה בתנועה הרפורמית שוחחה איתי מיד אחרי אישור התוכנית לכותל המערבי הדרומי בממשלה והגיבה באכזבה גדולה כשפרשנתי לה שאין מצב שהחרדים הולכים למשבר קואליציוני על הדבר הזה והסיקה שהרפורמים מחמיצים כאן גל תקשורתי של סכסוך חשוב להם. למזלם אומנם המרנים רצו ללכת על קו מתון – מאין ברירה ופרגמטיזם חרדי קלסי – אבל אליטת המשנה של העיתונאים לקחה פה את ההנהגה והרפורמים קיבלו מנת תקשורת וחשיפה מכובדת כמו בחלומות שלהם".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. פרשנות שלי:

    תנועת יחד ורבניה ניצחו את דרעי והבובות שלו

    אלי ישי מתגעגעים אליך |
    הגב