אבישי בן-חיים: "הפרקים הבאים יעצבנו יותר"

כתב ערוץ 10 לא נרתע מהתגובות הזועמות ומהביקורת על הכתבה ששודרה אמש ומבטיח המשך לוהט {סערת ה"התפרקות"}

הרוחות ברחוב ובתקשורת החרדית סוערות בעקבות סדרת הכתבות של העיתונאי אבישי בן חיים, סדרה המתיימרת להוכיח כאילו החברה החרדית חווה כעת התפרקות.

התגובות הזועמות, הפולמוס והדיונים ברשתות החברתיות ובקבוצות הווטסאפ השונות לא נעלמו מעיניו של בן-חיים שסיפק פרומו מבטיח באשר לכתבות ההמשך בסדרה.

"לכל המשתוללים בעקבות הפרק הראשון בסדרה "החרדים: ההתפרקות", לאט לאט. הפרקים הבאים עוד יותר מעצבנים, הרבה יותר", כתב הבוקר בן חיים בעמוד הפייסבוק שלוץ בהמשך הוא "ממתיק את הגלולה" ומרגיע: "אבל בסוף בסוף יש הפי אנד".

היום ישודר הפרק השני בסדרה והוא יעסוק במה שמכנה בן חיים "קריסת היסודות המרכזיים שהעמידו את החברה החרדית".

הגיב באריכות לדברים. מימרן
הגיב באריכות לדברים. מימרן

מגיש המהדורה המרכזית ברדיו 'קול חי' אבי מימרן כמו רבים אחרים לא אהב את כותרתה של הסדרה "חרדים – ההתפרקות" שמסמלת לדעת רבים את מה שקורה רק בשולי החברה החרדית אך לא מלמד על החברה החרדית כולה שהולכת ומתפתחת בדרכה להיות רוב בישראל.

בפתח דבריו הציג מימרן את כוונותיה ומטרותיה של סדרת הכתבות: "חלק מהשומעים ייחשף בשבועות הקרובים למשהו שיוצג באחד מכלי התקשורת תחת הכותרת "חרדים – ההתפרקות", לאמור -החברה החרדית מתפרקת, הגיע הרגע שהחרדים מתפרקים כתבה שמבהירה איך החרדים מתפרקים. הכתב מתיימר להציג שלושה יסודות בסיס החברה החרדית איבדה את מעמדם של ה'מרנים' לדבריו אין מרן אחד כבעבר כזה שיש לו השפעה מוחלטת, השני רפיון ערך לימוד התורה – הערך המקודש של לימוד התורה אינו מה שהיה והיסוד השלישי: שבירת חומות הגטו התגנבות האינטרנט לתככי החברה החרדית, הוכחה שהגטו נפרץ לחלוטין".

מימרן הוסיף: "אם היסודות הללו שהניח הכתב נכונים, החברה מתפרקת לחלוטין את סדרת הכתבות ילוו אנשים יוצאים בשאלה שהתחנכו במוסדות האותנטיים ובחרו לפרוק עול תורה ומצוות תחת הסוואה של אידאולוגיה במשבר".

"באשר לשלושת היסודות המתפרקים כפי שיציג זאת בכישרון רב אבישי בן חיים לעיניו של הצופה החילוני שלא יודע מימינו ומשמאלו בהוויות אביי ורבא, לפני שהסדרה תהפוך לשיח אמנה את שלושת היסודות מזווית ראייה ישרה: אפשר לומר בקלות "הנה העסק מתפרק, יש בינינו אנשים עם סמארטפון, ואין מרן אחד".

"לא! זה ראייה שטחית של מי שמסתכל מהיציע עובר ליד ולא נמצא שם בכל מהותו. בסך הכל העולם החרדי מתעצם ועולה ובדרכו להיות רוב בעולם היהודי, יש מי שממהרים לקבוע מסמרות ולומר 'החרדים מתפרקים'. ספק אם מבחינה היסטורית היו איי פעם את כמות לומדי התורה שישנם היום, שכל אחד יעביר בראשו את בתי המדרשות שהוא מכיר מהיום שהוא נולד, נסו לחבר ולהיזכר בכל את הת"תים, הישיבות, הכוללים ולומדי הדף היומי שקיימים, העצמה הזו של החברה הגדולה שהתורה במרכזה לא זכורה בעבר הרחוק ".

"בדרכו של הציבור החרדי להיות רוב, הוא יוצר קהלים ושבטים הוא כבר לא ציבור אחד שאדם אחד עומד בראשו הקהילות החסידיות שנכחדו בשואה הרימו בגאון את שבט ממלכתם בישראל. הציבור הליטאי התעצם וגדל ובתוכו יש זרמים וקהילות איש איש תחת הנהגת רבותיו, הציבור הספרדי מתנוסס לתפארת עם עשרות מוסדות חינוך ".

"וכי בשל הסתלקותם של גדולי עולם ניתן לקבוע כי הגענו לסוף עידן ה'מרנים'? להיפך! הם עיצבו עשרות רבנים ואת המשך הדורות הבאים. כנס אבישי בן חיים לבית המדרש הראשון ואת האברך הראשון שתפגוש תשאל – מי רבך, הוא יענה שם של אחד מה'מרנים' שלו הוא יאמר לך 'אין לי רב'? הוא יגיד תם עידן המרנים? יש לו מנהיג יש לו מורה דרך שמו שהשתנה מהשם של הדור הקודם".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לעצבן זה לא גאונות גדולה, (אם תרצה אני ישלח כמה ילדים מתחת לחלון שלך בשלג או סתם ב4 לפנות בוקר ותראה כמה קל לעצבן) צריך להיות מקצועי ומדויק, וזה ממש לא נעשה כאן,
    את "ההפי אנד" אתה יכול לגנוז, אף אחד ממש לא במתח ולא סופר אותך.

    מיקי |
    הגב