אבישי בן חיים הציב בפנינו מראה, תתמודדו / משה הרמן

מתי בפעם האחרונה כמעט כל התקשורת החרדית רוקדת לצלילי סדרה ששודרה בערוץ טלויזיה. אם זו לא התפרקות – מה זה כן? {דעה}

עלבון וכעס, צקצוק צבוע ומחאה כנה, הכפשות אישיות ותגובות ענייניות: נדמה שסדרת הכתבות 'חרדים – ההתפרקות' שפורסמה בשבוע שעבר בערוץ 10 הצליחה להוציא מהרחוב החרדי, ובעיקר מהברנז'ה החרדית, את כל סקאלת התגובות האמורות.

כמעט הכל כבר נכתב ונאמר על התזה המקוממת משהו שבמרכז הסדרה. מיותר לחזור על הטענות – הענייניות ושאינן – כלפי הכותרת, המרואיינים, הנתונים והתחזיות (במאמר מוסגר: במפתיע או שלא, הביקורת העניינית ביותר על המספרים הבלתי-משקפים באה מכיוונו של פובלציסט דתי-לאומי בשם הלל גרשוני. לטור המלא: )

אולם נדמה שנקודה מרכזית אחת קצת התפספסה בכל הדיון הזה, נקודה שדווקא מוכיחה את הטיעון המרכזי של בן-חיים. העובדה שכל התקשורת החרדית (למעט העיתונות המפלגתית) התעסקה כל כך הרבה בסדרה הזאת – גם אם מהזוית המוחה והתוקפת – מלמדת יותר מכל על קריסת חומות הגטו.

ברור לכולם שאף שבועון פופולארי לא היה מתייחס בכותרת הראשית שלו לנושא – לולא שחלק עצום מהציבור הבין במה דברים אמורים. ברור לכולם שלא היו מתפרסמים כל כך הרבה מאמרי תגובה במקרה שחלק הארי של הקוראים לא היו נחשפים לסדרה באופן זה או אחר. עם יד על הלב, מתי – אם בכלל – כל התקשורת החרדית רקדה כך לצלילי סדרה של כתב חילוני(!) ששודרה בערוץ טלויזיה חילוני(!). וזה עוד לפני שדיברנו על הדיונים בקבוצות הווטסאפ, בציוצים בטוויטר ובפוסטים בפייסבוק.

צריך להודות שמדובר בתקדים, תקדים שהתאפשר אך ורק אודות לעידן התקשורתי החדש שאנחנו חיים בו. ואת העידן הזה בדיוק מגדיר אבישי בן-חיים כ'התפרקות' של הגטו. צריך מידה לא מבוטלת של יכולת הכחשה עצמית כדי לטעון שהוא טועה בענין הזה.

 

להפוך אותו לאויב = גול עצמי וכפיות טובה
להפוך אותו לאויב = גול עצמי וכפיות טובה

אם להיות בוטה יותר: אבישי בן-חיים הציב בפנינו (וכן, אני מדבר על חלק גדול ממי שקורא את השורות הללו כרגע) מראה. מראה שניבטת ממנה דמות אחרת מזו שהכרנו בעבר. דמות שע"פ רוב מתמצאת ב'שטיסל', דמות שרואה 'ארץ נהדרת' ומחזיקה חשבון ברשתות החברתיות. שלא לדבר על צפיה שגרתית בתכניות אקטואליה מהטלויזיה שמועלות לאינטרנט. לטוב או לרע – זו דמות שונה ממה שהיה מקובל עד לשנים האחרונות.

מי שהאזין לראיון של אבישי בן-חיים הבוקר ב'קול ברמה' הבין שהוא לא מדבר על חילון של הציבור החרדי, הוא בסך הכל טוען כי מדובר פה על שינוי בקנה מידה היסטורי. שינוי שמתבטא בקריסת מגדירי החרדיות ב-30 השנים האחרונות.

אז אפשר לבקר את רוח הכתבה, מותר להתפלמס עם הנתונים ורצוי לדון בהכל – אבל קחו בחשבון שעצם הדיון הזה משרת חלק מאוד מרכזי בתזה המדוברת.

ועוד משהו, דוברים שונים מטעם עצמם בחרו שלא להתעמת עם הנתונים אלא לתקוף באופן אישי את אבישי בן חיים. חבל. גם אם הוא טעה, חשוב לזכור שמדובר בקול הכי אוהד של הציבור החרדי בתקשורת הישראלית. אם הוא אויב קשה לומר מי הוא אוהב. להפוך אותו לדמון זה גול עצמי אומלל במיוחד, אולי אפילו ביטוי לכפיות טובה.

לסיום, לפני שיאשימו אותי ב"התיפיפות" ו"הוצאת שם רע", אני חש צורך לחדד נקודה מסוימת: למרות ה"שינוי" פינת "ההתפרקות" חשוב להדגיש שהציות להלכה ישאר תמיד נר לרגלי שלומי אמוני ישראל. התובנה הזאת התחדדה אצלי  בשבת האחרונה.

סעודת שבת, שכונת רמות הירשלמית, בחוץ קפוא – 3 מעלות בלבד, אנחנו אוחזים בין הדגים למרק ו…אופס! החשמל קרס והותיר אותנו ללא אור ובעיקר ללא חימום. הצ'ועלנט המהביל הועבר אחד כבוד לפלטה של השכן ובתוך הבית הקור חדר לעצמותינו. אנחנו מתכרבלים לתוך שבת קפואה והיצר מנסה להכניס בליבנו מחשבות על 'עונג שבת', אך אנו דוחים בהינף יד את הצעתו ולמרות השיעולים הבלתי פוסקים אנחנו לא חושבים על אף פוילשטיק או קומבינה בנוסח "תינוק" שירים את המתג או יד שמאל שתירתם למשימה ב"שינוי".

הפתיחות והאייפונים של חרדים 2016 לא הצליחו לחדור את השכבה העבה שספגנו וינקנו מבית אבא סבא: תפילות במניין, קביעת עיתים לתורה החדרת אדיישקייט והשאיפה המתמדת להנחלת חיים של תורה לצאצאינו.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל התקשורת החרדית? חחח. האתרים "החרדים" ההם כבר מזמן לא חרדים…..
  התקשורת החרדית האמיתית בכלל לא יודעת על מה מדברים…..

  יעל |
  הגב
 2. כמה שאתה מטומטם אדון משה הרמן, זה שמכירים את הסידרה זה לא נקרא התפרקות, הציבור החרדי גם הוא נהיה יותר מודרני ומעודכן מיום ליום אבל רק בתכנים המותרים לו כגון הסידרה הזו, עובר מפה לאוזן ובתקשורת החרדית שהיית סידרה פלונית אלמונית על החרדים אז רואים אותה, וחוץ מזה שרובם לא ראו את הסירה אלא רק שמעו על תוכנה, מי שכן ראה זה בעיקר אנשי תקשורת חרדים ומפורסמים אחרים שהם היחידים בעצם שצועקים בפומבי על הסידרה הזו,

  הבדל דק אבל מצפים מכתב כמוך שיבדיל

  טל |
  הגב