אבישי בן חיים: "לא הש"סניקים הם הבעיה, ההלכה היא "הבעיה"

אבישי בן חיים מסביר בטור מיוחד על מסע ההסתה וההונאה כאילו ש"ס אשמה בבעיות הגיור, בבעיות הכשרות ובבעיות בתי הדין הרבניים וכאילו העולם מחולק לשניים: ל-חרדים-ספרדים שחורים ומכוערים, לעומת ציונים דתיים יפים ונאורים.

לא הש"סניקים הם הבעיה, לא הציונות הדתית היא הפתרון. ההלכה היא "הבעיה". נמשך מסע ההסתה וההונאה כאילו ש"ס אשמה בבעיות הגיור, בבעיות הכשרות ובבעיות בתי הדין הרבניים וכאילו העולם מחולק לשניים: ל חרדים-ספרדים שחורים ומכוערים, לעומת ציונים דתיים יפים ונאורים. הש"סניקים הללו, כך נמסר לנו על ידי דוברים חובשי כיפות סרוגות, לא מתעניינים בכשרות, אלא – בהתאם לדימויים השיילוקי כיהודים בני עדות המזרח שכל מה שמעניין אותם הוא רק הכסף וליטרת הבשר של בד"צ בית יוסף – שואפים רק לדאוג לרווחים של בד"צ בית יוסף.

אז צריך להסביר מה באמת משמעות שלוש ההחלטות העומדות על הפרק:

א. ביטול חוק הגיור – ממילא שליש מדייני הגיור (כ9 מתוך כ27) בלבד הם חרדים, כל השאר ציונים דתיים. הציונות הדתית שולטת במערך הגיור שנים ארוכות ובכל זאת, ראו זה פלא, לא חוללה מהפכה בגיור.

הרבנות ירושלים: למצולם אין כל קשר לנאמר בכתבה - צילום: פלאש 90
הרבנות ירושלים: למצולם אין כל קשר לנאמר בכתבה – צילום: פלאש 90

ב. החזרת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות – 12 שנה מאז טומי לפיד של 2003 בתי הדין יצאו משליטת ש"ס אל שליטת משרד המשפטים. לא ראינו שום שינוי.

ג. כשרות – השלכות המהלך החרדי שנועד לפגוע בהשגחות הפרטיות, הן דווקא לא לטובת הבד"צים החרדיים. הפוך. המהלך מחזק את הרבנות הראשית הממלכתית (ועוד לא הסברנו שלהאשים את ש"ס של היום בהעברת חוק בניסיון לעזור לבד"צ בית יוסף, זה כמעט כמו להאשים אותה בהעברת חוק במטרה לסייע לאלי ישי….).

אז מה האמת? האמת היא שסתם מפילים את התיק על ש"ס, האנטי ש"סניקיות הפכה למגדיר זהות ציוני-דתי, ואלה מעדיפים לברוח מהתמודדות עם הבעיה האמיתית שלהם עם היהדות, ולהפיל את התיק על הש"סניקים. השסניקים אינם הבעיה. "הבעיה" היא ההלכה היהודית, ההלכה היהודית לא יודעת להתמודד עם הופעת היהודי החילוני על במת ההיסטוריה. היא לא יודעת לעשות את זה בגיור, לא יודעת לעשות את זה בכשרות ולא יודעת לעשות את זה בבתי הדין הרבניים. אין היום הרב קוק שמסוגל לשנות את ההתייחסות הערכית לחילוניות ("שמדאבת את הלב מצד חצוניותה ומשמחת את הלב מצד פנימיותה"), אין היום חזון איש שמסוגל להטמיע שינוי הלכתי ביחס ליהודי החילוני ("אין הדין נוהג בשעה שאין בו תיקון ועלינו להחזירם בעבותות אהבה").

F150608MA52

כשם שהרבנים החרדים לא מסוגלים היום לפתור את בעיית הגיור, כך גם הרבנים הציונים דתיים לא מסוגלים להצהיר על הכרה ביהודי החילוני כיהודי לגיטימי, בשירות הצבאי כשיקול הלכתי פילוסופי ומוסרי לשם הקלה משמעותית בגיור, ב"ישראליות המסורתית" המתהווה בדור קיבוץ הגלויות כזרם מרכזי בעם היהודי. רק כשתהיה הכרה כזו אפשר יהיה לגייר מבלי לדרוש מהמתגיירים להיות שומרי מצוות, או להבין שכדי להיות יהודים הם צריכים לשקר שהם מתעתדים להיות שומרי מצוות. ההצלחה ליצור אצל הציבור את הרושם כאילו רק חזרת השסניקים לממשלה דפקה את העסק וכי אם רק היתה השליטה על ענייני הדת בידי הציונות הדתית, הרי שהמתחים ביחסי הלכה-חילונים היו נפתרים, היא הונאה.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הפלא ופלא בר חיים מבין בענינים יותר מהרבה רבנים כולל חרדיים, אני בהלם

  יוסי |
  הגב
 2. הקדוש ברוך הוא לא מקפח שכר שיחה נאה וניתן לומר שמזמן ניכרה הגינות מסויימת כלפי הציבור החרדי מצד הכתב הנ"ל.
  לגופו של עניין, זה וודאי מתסכל להיות בקצה שרשרת המזון. להיות זה שכולם אוכלים אותו כשרעבים, טורפים אותו כשהוא לא משביע וזה שכולם מלכלכים עליו. האמת היא שזה מדהים. אומות העולם מאשימים את ישראל בכל דבר שקורה. מקריסת היורו ועד התפתחות דאעש וכו'. השמאלנים מאשימים את הימניים וכל החילונים את הדתיים, כאשר אלו האחרונים בעלי הכיפות המחוררות מסיטים את כל האש לכיוונם של החרדים.
  השאלה הנשאלת היא, למה זה קורה לנו? עד מתי ישמיצו אותנו וילכלכו עלינו?
  מי שחושב שיש לי תשובה, מוזמן לפנות לניר בן ארצי או לאנשים דומים, אפשר לנחש שאולי בכל זאת אנחנו עושים את זה גם. אם לא בפועל אז בהסכמה והכלה של התנהגויות כאלה. כאשר מלכלכים על חיי אישות של קבוצה מסויימת, אנו מקבלים את כל האמירות כאמת ולא מתייחסים לכך שיש שם יהודים תלמידי חכמים גדולים ויראי שמים שזו דרכם בעבודת השם. כאשר מלכלכים על הקנאים שמתנגדים ליום העצמאות וכדו', אנו לא נעצרים לדקה לבירור האמת, האמת הנשכחת, שבעצם אנו בצד שלהם מול מיודעינו אוהבינו החילונים ומנהיגים ומלקקיהם הדת"לים. וכן כאשר ישנו ציבור שלם שמושמץ ובאופן רשמי מותר להעיף אברכים שקשורים אליו מהכוללים בהם הם לומדים עשרות שנים רק בשל השתייכותם הקבוצתית וגם להעיף חזנים, מורות, רמים ותלמידים תוך כדי השפלה ולכנותם 'מושכי זנבות סוסים' 'זורקי לבנים' וכו' מה נוכל לומר כנגד החילונים המשמיצים?!
  בסך הכל, החילונים הם תלמידים גרועים, שלנו!

  געשמאק |
  הגב