בד"ה: אבי היישוב היהודי בחברון

אבל בחברון: במהלך השבת הלך לעולמו הרב משה לוינגר ז"ל, ממקימי גוש אמונים ומי שנחשב לאבי הישוב היהודי בעיר

אבל ב'יישוב היהודי בחברון' – בשבת הלך לעולמו הרב משה לוינגר ז"ל ממקימי גוש אמונים, ממייסדי מועצת יש"ע וממנהיגיה בעבר. נחשב לאבי היישוב היהודי בחברון לאחר מחלה קשה. בן 80 בפטירתו.

הרב לוינגר היה מאושפז תקופה בבית החולים 'שערי צדק' בירושלים במצב קשה לאחר שעבר מהתקף אפילפטי,וסבל בין היתר מדלקת ריאות.

פעילותו בגוש אמונים הפכה אותו בעיני רבים אחד מאבות ההתנחלות בשטחי יהודה ושומרון בכלל ובחברון בפרט. הוא היה חתום על מודעה שקראה ל"משפחות או בודדים ליישוב מחדש של העיר העתיקה חברון".

בתקופה שלאחר מלחמת יום הכיפורים ייצג את המתנחלים שהתנחלו בסבסטיה בעימות בינם לבין הממשלה בראשות יצחק רבין, והיה ממקימי קריית ארבע. בשנת 1971 קרא לספח את חברון למדינת ישראל.‏

יש לו היסטוריה של מעצרים עקב התנגשויות רבות עם כוחות הביטחון והפלסטינים באזור מגוריו. חלק ממעצרים אלו הסתיימו בהרשעות, בהם מקרים של הפרת סדר וקריעת צו ב-1977;‏[4] סטירה לילד ערבי בן 6 ב-1985 תקיפת חייל צה"ל במערת המכפלה בשנת 1983;סדרה של עבירות של תקיפת שוטרים הפרעה למילוי תפקידם והעלבתם, והפרעה לפולחן של האוכלוסייה הערבית בחברון התפרעות ותקיפת שוטר בעת הפגנה שנערכה בכביש 60 ב-1999.‏

התמודד בבחירות 1992 בראש מפלגת "התורה והארץ". רשימתו זכתה ב-3,708 קולות ולא עברה את אחוז החסימה.

לוינגר הוצג לעתים בכלי התקשורת כסטריאוטיפ של המתנחל הדתי: יהודי תוקפני וזועף, חבוש כיפה גדולה ובעל זקן, מעיל דובון ורובה. בין השאר הוצגה כך דמותו בתוכניות הסאטירה והבידור "ניקוי ראש" ו"זהו זה!". לוינגר ותומכיו טענו כי הצגתו באופן כזה יצרה דה-לגיטימציה לו עצמו ולכלל ציבור המתנחלים.

הרב לוינגר נשוי למרים והותיר אחריו 11 ילדים. ב-2008 נבחר בנו מלאכי לוינגר לראשות המועצה המקומית קריית ארבע-חברון.‏ בתו עתיה זר היא עיתונאית בערוץ 7 וסופרת ילדים. אחיו הם הרב ד"ר ישראל מאיר לוינגר ופרופ' יעקב לוינגר.

הלווייתו תצא מחר מביתו ביישוב היהודי בחברון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.