אבסורד: חמאס – כן, זק"א – לא

שיא האבסורד: הועדה שהחליטה להכיר בארגון המסייע לחמאס כ'ארגון המייעץ לאו"ם', דחתה בקשה דומה מזק"א

האו"ם בחר להעניק לארגון שמשתייך לחמאס מעמד של ארגון מייעץ לאומות המאוחדות, אך באותה ישיבה דחה בקשה דומה מצד הארגון הישראלי-חרדי זק"א המסייע לכוחות ההצלה בטיפול בזירות אסון ופיגועי טרור בישראל ובכל העולם, כך מפרסם הבוקר האתר YNET.

ע"פ הפרסום באתר, זק"א נדחה כבר שלוש שנים על-ידי הוועדה לארגונים לא ממשלתיים של האו"ם מלקבל את המעמד של ארגון מייעץ לאומות המאוחדות.

הארגון המשתייך לחמאס שנבחר למעמד של ארגון מיעץ הוא ארגון שבמהלך 2010 נקבע בישראל כי הוא התאחדות בלתי מותרת, בשל היותו חלק מתנועת חמאס. בצו שנחתם על-ידי שר הביטחון דאז אהוד ברק נקבע שמדובר בזרוע ארגונית ומתואמת של תנועת חמאס באירופה.

את הקו המרכזי של הארגון מנחה הכחשת זכותה של ישראל להתקיים, שיבת פליטים לשטח ישראל לצורך כינון מדינה פלסטינית במקום מדינה יהודית, והתנגדות לתהליך שלום. בכירים בארגון ממלאים תפקידים בארגונים אחרים, העוסקים, בין היתר, בהעברת כספים לחמאס. המעמד של ארגון מייעץ מאפשר לארגונים לחזק את השפעתם העולמית ולהפיץ את פעילותם באופן נרחב. זאת, בין היתר, על ידי גישה לוועידות וכנסים באו"ם דוגמת המועצה לזכויות אדם וייצוג קבוע ועצמאי בדיוני האו"ם.

הוועדה מורכבת מ-19 מדינות, ביניהן: איראן, סודאן, ונצואלה, קובה, טורקיה , סין, רוסיה, ארצות הברית וישראל. בהצבעה על קבלתו של הארגון כגוף מייעץ הצביעו 12 בעד (בהן איראן, פקיסטן, סודאן, טורקיה, ונצואלה, סין וקובה), שלוש הצביעו נגד (ארצות הברית, אורוגוואי וישראל) ושלוש נמנעו (הודו, רוסיה ויוון). בורונדי נעדרה מההצבעה.

האבסורד, כאמור, הגיע לשיא לאחר שמיד עם תום הבחירה בארגון החלה הוועדה לדון גם בבקשת ארגון זק"א לקבל מעמד דומה. אלא שגורמים שונים בוועדה הערימו קשיים על בקשת הארגון הישראלי והפנו שאלות קנטרניות כמו "האם אתם פעילים בשטחים?" כדי לדחות את בקשתו לישיבה הבאה בינואר. נציג זק"א בצפון אמריקה צבי גלוק השיב לכל השאלות שהוצבו לארגון, והבהיר כי בכל מקום שבו אנשי זק"א מתבקשים לסייע הם פועלים ללא הבדל דת, גזע, מין ולאום. עוד הבהיר כי בתאונות דרכים או באסונות מסייעים אנשי זק"א לא אחת לנפגעים פלסטינים. ש

שגריר ישראל באו"ם הגיב בזעם להחלטה ואמר: "כאילו אין זה צורם מספיק שהאו"ם קיבל בזרועות פתוחות ארגון התומך בחמאס, באותו יום ממש הוא דחה שוב את זק"א, ארגון שעושה עבודת קודש. זהו ארגון שמתמודד עם הרצח וההרס של אותם ארגוני הטרור שמדינות העולם לא מצליחות או לא רוצות להוקיע. האפשרויות שעומדות בפני האו"ם פשוטות למדי: להמשיך להיכנע בעקביות לטרור או להתחיל להילחם בו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.