אברימי צמח על חברו יוסף חי טובול ז"ל: "איש יקר שמסר נפשו לשמח" (וידאו)

חברו מקרוב של המנוח היקר איש התקשורת האהוב על כולם יוסף חי משה טובול כותב קוים לדמות המנוח שנספה בתאונה מחרידה השבוע ברוסיה בדרכו לציון הרה"ק מברסלב.

השבוע הלך לעולמו האברך היקר מאנשי שלומנו ר' יוסף חי משה טובול ז"ל, מתושבי ק"ק אומן יצ"ו. רבים מאנ"ש הכירו את ר' יוסף ופגשו בו בעת שהותם באומן במשך ימות השנה, כאשר עסק הרבה לעזור לשוהים בציון המצוינת, בין בענייני האש"ל ובין בענייני קניית מזון כשר.

ביום שני האחרון התקבלה הידיעה המרה על הילקחו בחטף, והוא בן עשרים ושבע שנים בלבד. ר' יוסף השאיר אחריו שני יתומים רכים הי"ו. התאונה אירעה במרחק של כ־35 ק"מ מהעיר אומן. היה זה לאחר ששהה במשך לילו של יום ראשון בעיירה ברסלב, סמוך למקום מנוחתו של הרה"ק מורינו רבי נתן מברסלב זי"ע, בעת יצא מהעיר ברסלב בדרכו לכיוון אומן.

בשלב מסוים ככל הנראה איבד את השליטה והרכב התהפך. במשך שעות ניסו לאתר את גופתו, ולאחר כמה שעות אותרה הגופה תחת הרכב ההפוך. ההערכה היא שיוסף חי ע"ה נהרג מיד לאחר התהפכות הרכב.

במשך השבוע נעשו מאמצים רבים לשחרר את גופתו יחד עם עסקנים מקומיים באומן וכוחות ההצלה באוקראינה. עסקני אנ"ש, פעלו רבות בכדי לשחרר את הגופה מידי השלטונות המקומיים, המסרבים בכל תוקף לשחרר את גופתו של יוסף חי ע"ה.

בליל יום ג' הצליחו העסקנים למנוע את הכנסת הגופה לחדר המתים המקומי, שאין המקום להאריך אודותיו. הגופה שהתה במהלך הלילה באמבולנס של 'הצלה אוקראינה', בראשות הרב הלל כהן. ונעשו עוד מאמצים למנוע את נתיחת הגופה במכון הפתולוגי, והטסת הגופה לארץ הקודש בכדי להביאו לקבר ישראל כדת וכדין.

קהל אנ"ש חסידי ברסלב בארץ ובעולם קיבלו את השמועה המרה בהלם ובזעזוע, מסרבים לעכל את הטרגדיה. בק"ק אומן, עם היוודע הבשורה המרה פרסמו על יום ביטול מלאכה עד שגופת ר' יוסף תעלה למטוס בדרכה להיקבר בארץ ישראל.

ר' יוסף חי משה ז"ל נולד בט"ו אייר תשמ"ז לאביו רבי אליעזר טובול הי"ו. בשנים האחרונות התגורר באומן, סמוך ונראה להיכל ציונו של רבנו הקדוש והנורא רבי נחמן מברסלב זצוק"ל, איש יקר ומלא שמחת חיים, אשר מסר נפשו לשמח את כולם, כמובא, שעזר רבות לעולי הרגל אל הציון הקדוש, ובטוחים אנו שרבינו קיבל את פניו בהיכלות העליונים, וכפי שסיפר ר' לוי יצחק בנדר על אופה אחד שהיה מסייע לאנשי שלומנו, ורבינו דאג לתיקונו הנצחי בשמיים וכך היה המעשה:

אנשי שלומנו, בעת שישבו לסעודת מלוה־מלכה, היה חסר להם לחם, והיו רגילין להיכנס לאופה אחד ולקנות השיריים משבת, מה שלא היה יכול למכור, משום שלא היה שלם או לא נאפה מצד אחד וכו', בכדי שיקנו בזול; והוא היה רגיל להיטיב עימהם במקח בשביל זה. נפטר האופה הנ"ל באלו הימים, ובחנוכה אמר רבנו לר' חייקל: "עתה תראה נפטר"! וישא עיניו וירא את האופה הנ"ל, שנפטר בסמוך, איך שעמד לפני רבינו ז"ל בכריעה והשתחוויה, וביקש מרבינו ז"ל: היות שאני היטבתי עם האנשים המקורבים שלכם, למכור להם בזול לחם וחלה בשביל סעודת מלוה־מלכה, ובכן אני מבקש מכם תיקון! ויען רבנו ויאמר לו: "יען שהיטבת עם אנשיי המקורבים אליי, אני אעסוק בתיקונך"! וייעלם הנפטר.

רבים מאיתנו עוד זוכרים את הטרגדיה הנוראית שארעה למשפחתו היקרה לפני כמעט כארבע שנים, אז הלך לעולמו אחיו החתן שמואל מנחם טובול הי"ד, שנרצח על ידי בני עוולה אנטישמיים בסמיכות לציון הקדוש באומן, ביומא דהילולא של רבינו הקדוש זצוק"ל, ח"י בתשרי תש"ע. תהא נשמתם צרורה בצרור החיים, ויהי רצון שיבולע המוות לנצח, ומחה ה' דמעה מעל כל פנים, אמן.

דברי אברימי צמח מתוך הגליון נחלי נצח

*

חבר אחר של המנוח בני מחלב כתב בדף הפייסבוק: 

"יוסף חי טובול איננו. בהתחלה הכחשתי אבל אחרי מספר שעות אני מבין שזה אמיתי! חברי לנוערים לגיל שעשינו הכל באמונה תמימה ופשוטה…. אומן? יאללה 100$ שלושה ימים באוטובוסים בסוף ומגיעים! רצנו יחד מהגבעות בשמרון חברון גוש קטיף ועד אומן ברדיטשוב ואדיטש העיקר שבסוף מגיעים ליעד רוחני!!!! תמיד בגבורה יהודית ולא משנה איפה זה ומול מי זה!!!!!! מתגעגע אוהב ולא שוכח

חברך בני מחלב (מעלה פה שיר שאתה כתבת כמובן על הדרך לאומן)

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.