אגדה של הגדה! מעבדות לחרות עם אלי ורות • מרהיב ומרתק (תמונות)

אגדה של הגדה:

"מעבדות לחרות עם אלי ורות"

 איך מציירים את עשרת המכות ואת יציאת מצרים? הציירת המצליחה דבורה בנדיקט מגישה לנו השנה את ההגדה החדשה והיפהפיה "מעבדות לחרות עם אלי ורות", עם ציורים ברמה שלא תאומן * על החומר התורני המקיף והיסודי אחראי הסופר הוותיק הרב מרדכי חלמיש * שיחה עם היוצרים על יצירת המופת הייחודית שהופכת בימים אלה לרב המכר של השנה

ההגדה החדשה של דבורה בנדיקט (ברזון), "מעבדות לחרות עם אלי ורות", (בהוצאת יפה נוף), היא ללא ספק אחת ההגדות הבולטות ביופיין. הציורים מלאי חן, מתוקים וחביבים, וגורמים לילדים להתמכר אליהם פשוטו כמשמעו. יש שיגידו: ההגדה היפה ביותר שיצאה מאז ומעולם. סגנונה של הציירת בנדיקט, שהיא גם מורה לציור במקצועה (שהוציאה באחרונה את הספר "לומדים לצייר עם דבורה בנדיקט"), מוכר ואהוב מאד בקרב הילדים והנוער, אבל מסתבר שכאן היא שברה את כל השיאים של עצמה. לוקח זמן והרבה כדי לעכל שהיצירות המופלאות הללו, המקבילות ליצירות של חברות בינלאומיות, כולן פרי מכחולה של אשה חרדית אחת, שעושה את הבלתי ייאמן מבחינת יכולת יצירה אומנותית.

בנוסף ליופי הציורים, יש בהגדה כמות עצומה ובלתי נתפסת של חומר תורני, שמוגש בקלילות ובחן ובהשתלבות מלאה וזורמת. הילדים מרותקים לציורים המרתקים, ותוך כדי כך מפנימים את פרשיות שיעבוד מצרים והגאולה, החל מפסוקי התורה דרך פירושי חז"ל בגמרא ובמדרש, ופירושי הראשונים והאחרונים.

דבורה בנדיקט: "ההגדה הזו, 'מעבדות לחרות עם אלי ורות', היא תוצאה של עבודה סיזיפית, שבועות וחודשים, ימים ולילות ובעיקר לילות, ואת זה יכולים לראות בתוצאה המרהיבה בס"ד, שגורמת לילדים להרגיש את החויה של סיפור יציאת מצרים מתוך שמחה והנאה מרובה".

איך היית מגדירה את הייחודיות של ההגדה הזו?

בנדיקט: "ראשית אציין שיש בה עשרות ציורים ענקיים עם המון פרטים, על כל מה שקשור ליציאת מצרים ולהגדה של פסח. הכל משולב עם בלונים של קומיקס, והילדים פשוט לא עוזבים. יש גם את החידה של הזיקית שמתחבאת בכל ציור וזה משחק שהילדים אוהבים מאד".

בניגוד לרושם הראשוני, ההגדה הזו מכילה גם חומר תורני.

בנדיקט: "אכן יש בהגדה הזו המון הסברים ולימוד שמקיפים את כל הנושא בצורה מאד יסודית, שאת זה עשה הסופר הוותיק הרב מרדכי חלמיש. הוא למעשה תיכנן את הציורים שמכילים הרבה פרטים תורניים, בצורה של לימוד והנאה כאחד. הילדים פשוט נהנים ולומדים ולומדים ולומדים בהנאה עצומה, ההנאה והלימוד משולבים זה בזה, והילדים יודעים היטב את כל הסיפור של יציאת מצרים. יש פה עוד משהו שכדאי להגיד: בהגדה הזו מצוירות משפחות שלמות של יהודים שעוברים את כל החוויות של שיעבוד מצרים ויציאת מצרים, אבות ואמהות ילדים וילדות. זה דבר שלא צויר מעולם: הילדים (וגם הגדולים) נכנסים לאווירה ומרגישים את כל מה שהיה במצרים".

אפשר לומר שזו ההגדה הראשונה בהיסטוריה עם ילדה בתפקיד ראשי?

דבורה בנדיקט: "בהחלט כן. את ציורי יציאת מצרים מלווים "אלי ורות", אח ואחות שמלווים את הסיפור של יציאת מצרים, ומדברים על כל מה שקורה, על כל החוויות, בשפה של ילדים, וזה פשוט נכנס ללב ולנשמה. אפשר גם לראות שהשפה של כל אחד מהם ייחודית ומותאמת לו. רות מדברת בשפה של בנות, כמובן, ואולי משום כך יש להגדה הזו הצלחה אדירה גם בקרב נשים ובנות. גם הציורים שכאמור מראים משפחות שלמות, מציגים את האווירה המשפחתית כפי שהיתה בזמן יציאת מצרים".

האם היו קשיים מסויימים במהלך העבודה?

דבורה בנדיקט: "רבים מהציורים מורכבים מהמון פרטים, שדרשו הרבה זמן ומאמץ. לפעמים לא היה קל לעבוד עם ועדת הביקורת של מכון אשנב, שדרשו הרבה שינויים ותיקונים כדי להתאים את הציורים מבחינה תורנית ומבחינה חינוכית, אבל בסופו של דבר מקבלים את זה בהבנה כי המטרה היא לטובה. ואכן התגובות הטובות שאני מקבלת כמעט כל שעה מצדיקות את כל המאמץ".

בנדיקט הגדה

חלמיש: "עשרים ושמונה סוגיות תורניות"

הסופר הרב מרדכי חלמיש מחזיר אותנו לעולם התורני כאשר הוא מציין כי הספר מכיל "עשרים ושמונה סוגיות תורניות". כל ציור וציור הוא סוגיה תורנית על נושא מסויים לאורך תהליך יציאת מצרים, ובמהלך הציור מתבררים פרטים רבים על פי פסוקי התורה, מפרשי התורה, גמרות ומדרשים וספרי הראשונים והאחרונים.

חלמיש: "אנשים שאלו פעם את המגיד מדובנא, מדוע הוא משתמש כל כך הרבה במשלים. השיב להם המגיד מדובנא: "אמשול לכם משל. מעשה בבן מלך שהיה חולה ונזקק לתרופה, אלא שהתרופה היתה מרה והילד לא הסכים לבלוע אותה בשום אופן. חיפשו יועצי המלך ומצאו ליצן מומחה, הביאו אותו אל הנסיך הקטן, סיפר הליצן סיפורים מצחיקים, וכשנפער הפה הנסיכותי הקטן מרוב צחוק – מיהר הליצן והכניס פנימה את התרופה… אף אני כך", סיים המגיד מדובנא בענווה: "אני ממשיל משלים כדי שהלב ייפתח, וניתן יהיה להכניס את התרופה פנימה". בעזרת הציורים הנפלאים אנחנו מחברים את הילדים (וגם את המבוגרים) לכל החויה של יציאת מצרים, כפי שאמרו חז"ל ונקבע בהלכה, כי חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא עתה ממצרים. הילדים קוראים את הסיפור בשקיקה, ודרך הקריאה קולטים את הצד התורני בצורה ברורה ומסודרת".

בסוף ההגדה מופיע קונטרס מקורות נרחב ומקיף, מסודר להפליא, שבעזרתו ניתן לחזור ולסכם את כל החומר התורני שכאמור הינו רב היקף ומנחיל לילדים את כל סיפור יציאת מצרים כהלכתו.

חלמיש: "הספר והמקורות נערכו בצורה תמציתית, כך שמאות מקורות סודרו בקצרה ועל פי סדר ברור וקל לקליטה, ועם ציוני המקורות באופן שאלו שרוצים להרחיב את היריעה יכולים לעיין במקורות. לדעתנו הדבר חשוב מאד, שכן לפעמים אנשים רואים ציור ואינם יודעים אם הפרטים שבו מופיעים בחז"ל ובמפרשים והם חלק מן התורה וממצוות סיפור יציאת מצרים, או שהם המצאה ספרותית של הצייר שגם זה מעולה ונחמד אבל זה כמובן שונה. בהגדת מעבדות לחרות השתדלנו שרוב ככל הפרטים המופיעים בציורים יהיו מתוך התורה וחז"ל, ועל זה אפשר לעמוד בקריאה בקונטרס המקורות".

מן הנסיון אפשר לומר כי הילדים לא עוזבים את ההגדה שעות ארוכות (צריך רק להיזהר מחמץ), וללא ספק הם מגיעים לליל הסדר מוכנים ושמחים לכל מצוות החג.

בהוצאת יפה נוף, המשווקת את ההגדה החדשה (טלפון1599-581-581), אומרים כי בהגדה "מעבדות לחרות עם אלי ורות" ישנם חידושים רבים נוספים ההופכים אותה לשכיית חמדה עבור כל ילד וילדה. "בהגדה הזו מצוירות משפחות שלמות של יהודים שעוברים את כל החוויות של שיעבוד מצרים ויציאת מצרים, אבות ואמהות ילדים וילדות, זה דבר שלא צויר מעולם, אתה נכנס לאווירה ומרגיש את כל מה שהיה שם. ההגדה הזו "מעבדות לחרות עם אלי ורות" היא דבר מבורך, דבר מדהים וטוב שקרה לנו בשנה הזו, פשוט קידוש השם שיש דברים כאלה. ההגדה הזאת גורמת פשוט אושר לכל ילד וילדה שמקבלים אותה".

ניתן להשיג את ההגדה בכל חנויות הספרים ובטלפון ישיר שמספרו: 1599-581-581.

21 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הגדה מעולה.
  רכשתי אותה כמתנה לבנותי ולבני הנשואים, שיהיה לכל הנכדים.

  פרופ' אלברט |
  הגב
 2. ההגדה הכי יפה בשוק
  וגם החומר התורני מעולה
  ללא ספק רב המכר הגדול הבא

  חיה |
  הגב
 3. אנשים תפסיקו להתקצמן
  אני שכנה של דבורה וקניתי בחנות ולא ביקשתי ממנה מתנה
  אם נשלם ליוצרים הם יוכלו להמשיך ליצור עוד ועוד פרוייקטים יפים
  אז אל תתקצמנו

  חוי |
  הגב
 4. התקשרנו לטלפון שמפורסם במודעה ואומרים שהמחיר שישים שקלים
  יש מקום להשיג יותר בזול???
  מי שיודע שידווח!!!

  דינה |
  הגב
 5. אחלה של דבר
  קיבלנו הגדה ממנחם טוקר
  חבל"ז
  משו פיצוץ סוף הדרך
  ימותו הקנאים

  דורון |
  הגב
 6. המחיר לא זול אבל ההגדה יפה
  גם המשחק של הזיקית שווה לבד 20 שקל אז זה משתלם
  אבל תורידו קצת – שישים שקל זה יקר
  תמכרו בחמישים או ארבעים וחמש אפילו ארבעים יישאר לכם רווח מספיק

  פוקס |
  הגב
 7. מגניב הייתי בחנות וקניתי גם את החוברות צביעה של הספר
  במחיר בריצפה!

  חני גולד |
  הגב
 8. איזה יופי
  תמשיכו עם כתבות כאלה
  עושה טוב על הלב
  תעלו עוד כמה תמונות אני רוצה להדפיס לילדים שלי
  מקוה שאין לכם בעיה אם זה

  דורית |
  הגב
 9. קנינו הגדה
  המחיר באמת מצחיק
  שישים שקל!!!
  הייתי בטוחה שזו בדיחה או ספר פגום
  הילדים לא עוזבהים לרגע!!!!!
  תודה!!!!! תבורכו מהשמים!!!!!!

  מעלות - משפחת גפן |
  הגב
 10. באמת קידוש השם לראות דברים כאלה בציבור שלנו
  משמח מאד
  קנינו שתי הגדות וכנראה נקנה עוד!

  יעלי בן פורת |
  הגב
 11. הכל חי וזורם ונראה כאילו נלקח מהסרטים המצויירים של וולט
  דיסני
  יש כבוד

  גילת |
  הגב
 12. ציורים באיכות מדהימה
  לא רואים דברים כאלה
  כל הכבוד!!!

  ד"ר שטרן |
  הגב
 13. הואאוווו
  איזה ציורים מושקעים!
  עושה חשק לקנות!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • פשוט שיחוק ההגדה הזאת…אין דברים כאלו. הילדים ממש חווים את האווירה

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב