"אהבת חינם זה המוטו שלנו"

בת גלים שער, אמו של גיל עד שער הי"ד, על 4 שנים לאחר הרצח של שלושת הנערים, על העשייה ללא הפסקה, והיומן שכתבה לתרפיה והתמודדות והפך רב מכר להורים ומתורגם בימים אלה לאנגלית: ראיון מרגש

שנה רביעית אחרי הרצח של שלושת הנערים הי"ד. הפעילויות והעשייה למען הכלל שעושה אימו של גיל עד שער והספר "מה ילד יום" מיומן אישי שכתבה בת גלים בשנה הראשונה ועזר לה להתמודד עם הכאב הגדול והחלל שנותר לה, הפך לרב מכר שהורים נשים וגברים קוראים אותו בשקיקה ומנסים לקחת ממנו סיטואציות והתמודדות לחיים.

בת גלים שער מספרת לי בראיון מרגש על היום יום שלה ושל משפחתה על הכוחות הגדולים שה' נותן להם, הרבה פעמים, ואת הכוחות שהם שואבים מעם ישראל. את הכח הגדול הם ראו בזמן החיפושים של שלושת הנערים, את הימים שכולנו העברנו בדאגה מה קורה לנערים או מה יקרה להם, עם ישראל היה דרוך כולו עד לידיעה שהם נמצאו ללא רוח חיים. בת גלים מספרת לי על שיאים שהיו בחברה הישראלית, העזרה לזולת, היא חצתה מגזרים, גם אם אלה לא היו איתנו פוליטית או רעיונית, כולם אבל כולם ברמה האנושית התחברו לסיפור הזה, "ולנו כמשפחה זה נתן המון כוח לראות את כל עם ישראל מאוחד ולדעת שיש לנו כזה עם. את המקום הזה של עם ישראל לקחנו כפרוייקט לשמור על האחדות הזו ולא לשהות במחלוקת.

"כאשר כולנו מאוחדים יש לזה מסוגלות להיות טובים יותר, להעביר חינוך טוב יותר לילדים שלנו. אכפתיים יותר. זה מפרה את המחשבה ולכן אנחנו צריכים לחנך את עצמינו לסובלנות ולאהוב את האחר.

"הקב"ה ברא אותנו מגוונים ושונים ושם אנחנו צריכים להיות. אנו מנסים להגיע לשוני הזה מתוך טוב ולא מתוך משבר וטרגדיות. כשאתה יודע שאתה מסוגל להגיע לזה. וזה המקום שנותן לך כח כחברה להיות במקום הזה, במקום טוב ולקבל את האחר כפי שהוא".

הפכת את הטרגדיה האישית והמשפחתית לעשייה יומיומית?

"העשייה של היום נהפכה לטובת הכלל! יש לנו את יום האחדות שזה מיזם של שלוש המשפחות. כבר ארבע שנים, בחודש שבו נרצחו הנערים אנו פועלים למען אחדות ישראל. יש לנו שותפים רבים ליום הזה כמו עיריות, מתנסים, מערכת החינוך, ויש פעילות רבה ומערכי שיעור סביב "המפגשים עם האחר".

יום האחדות – עשייה למען הכלל

"השנה היו כ-350 ארועים ברחבי הארץ בין המגזרים, ביום הזה אנחנו מחלקים את פרס ירושלים לאחדות ישראל. פרס שמחולק בבית הנשיא. יש למעלה מ-200 ארגונים שמגישים בקשות כדי להשתתף ולקבל את הפרס. המעמד שבו רק 5 ארגונים מקבלים את הפס הוא מעמד מרגש ביותר.

"מה שאנחנו מפיצות ביום הזה ובמשך כל השנה כולה זה את הטוב וההידברות של כולם. להמשיך לדבר ולשתף את כולם בעשייה של טוב, בעשייה של ביחד למען הכלל. והעשייה הטובה תשנה את החברה הישראלית".

מהי עמותת סאן שיין?

"אני ואופיר בעלי הקמנו את העמותה הזו ובה אנחנו יוזמים ועושים חיבור בין מגזרים, מתוך מטרה לחזק את האופטימיות בארץ גם בעולם.

"לחבר בין מדינת ישראל החזקה עם הקשר של יהודי התפוצות. יש לנו 7 מליון יהודים בארץ ועוד 7 מיליון יהודים בעולם וזאת עוצמה ענקית לנו כיהודים. צריך לשמר ולחזק את הכח הזה של הביחד".

ספרי לי על הספר "מה ילד יום" שהפך לרב מכר?

"אני חייבת לציין שבימים אלה הספר מתורגם לאנגלית וייצא לאור גם בעולם.

"את הספר כתבתי כיומן אישי להתמודדות בשנה הראשונה, סוג של תרפיה לנפש שלא כל כך ידעה ויכלה להכיל את הכאב. כתבתי לעצמי, ובאותו שלב עוד לא חשבתי על כך שארצה להוציא את הדברים לאור ביום מן הימים. ובשלב מסוים הבנתי פתאום שיש לי ספר ביד".

בת גלים שער והספר "מה ילד יום"

"לאורך כל שלבי העריכה של הספר בדקתי את עצמי אם אני באמת זוכרת נכון את הדברים. למרות שחלפה מאז תקופה אני יכולה להעיד שזכרתי כל פרט, כולל שמות ותארים ותאריכים, שום דבר לא נשכח ממני, גם לא בימים הקשים והלחוצים ביותר. בכלל, הכתיבה של הספר הייתה ממש כמו 'לידה טבעית' – זו כתיבה שיצאה מהבטן ומהלב. כתבתי באמת את מה שקרה ואת מה שחוויתי".

הספר הוא יומן אישי המתאר עובדות לצד תובנות. למרות הכאב בגדול הספר הוא אופטימי ונותן כח להתמודדויות שונות בחיים. הספר מחבר את הקורא לעצמו ולחברה בעוצמות גבוהות, ונותן חומר רב למחשבה.

את הספר קוראים נשים וגברים המחפשים משמעות לחיים.

מסר לנשות ישראל?

"להתמודד עם המציאות המורכבת במנות קטנות. להתמקד במה שעושים בכל רגע נתון ולנסות לעשות את זה הכי טוב שאפשר".

ובהמשך לכתבה, בשבוע הבא נעלה את מדור נעים להכיר עם בת גלים שער.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.