אהוד יערי: "טראמפ יכול גם להפתיע לרעה"

אהוד יערי הפרשן של חדשות 2 לא מתרשם מאהבת טראמפ ליהודים, "עם מזג סוער כמו שלו, עם דעותיו, עם הביטחון העצמי המנופח, עם חוסר הניסיון, טראמפ יכול גם להפתיע לרעה. אל תנסה להשמיע לו הרצאות, ביבי, הוא שונא להקשיב ויקטע את דבריך. אל תלמד אותו דבר. בוא אליו צנוע וצא ממנו בלי תופים ומחולת".{ עצות לביבי}

אהוד יערי הפרשן לענייני ערבים  של ערוץ 2 מנתח בטור מיוחד את התגובות הקיצוניות של טראמפ וקורא לישראלים שלא להתרגש מהמופע של טראמפ. "אסור לישראל בשום פנים להיראות כמדינה מתמוגגת בצהלות שמחה על המופע שמספק הנשיא טראמפ בבית הלבן. מוטב לא למחוא כפיים לכל ציוץ שלו וכדאי מאוד להיזהר מפניו."

לדברי יערי, " פגיעתו יכולה להיות רעה. נכון, אנו רוצים בתמיכתו ובשיתוף פעולה ידידותי, אבל בשום פנים לא להיות מזוהים עם דרכו וסגנונו. צריך לנסות לנסוע באותו כיוון אבל לשמור מרחק, לא להתרפק עליו ולא לחפש מקלט מאחורי גבו.

על נתניהו כותב יערי, "במצוקתו הנוכחית, באור הדמדומים, ירצה לייצר רושם של חברות אמיצה וקרבת דעות. אבל מוטב לו, לראש הממשלה, לא להיגרר להתלהבות, להקפיד על איפוק ולהימנע מחלוקת מחמאות. זכור בבקשה: מי שייתפש עכשיו כבן ברית אידאולוגי של טראמפ – ארצו תשלם על כך ביוקר בהמשך. הגלגל הפוליטי תמיד מתהפך, ועם טראמפ המהפך עשוי להיות מהיר למדי. איננו צריכים להיחקק בתודעה האמריקנית כבני תפנוקים שלו או כסולנים במקהלת התשבחות. אל לנו לאבד אהדה אצל הדמוקרטים, אצל מתנגדי טראמפ הרפובליקנים ואצל הרוב בקהילות היהודיות.

יערי קורא לראש הממשלה להזהר, "לכן, ראש ממשלתנו, הצטייד בטובך במנה של הסתייגות מנומסת, חסוך מילים, נהג כביזנסמן. אני יודע שזה קשה לך, שאתה מחפש מחזה מתקתק ורעשני, ליהנות יחד מהליכתו של אובמה. בכל זאת, אתה חייב לנסות.

 

יערי אינו מתרשם מכך שאיוונקה טראמפ גיורת, "טראמפ אינו ציוני, גם אם בתו התגיירה ויש לו אהדה כלפינו. יש סביבו כמה אנשים ביקורתיים למדי, כמו שר ההגנה ג'יימס מאטיס ושר החוץ רקס טילרסון – שניהם מכירים את הערבים פי כמה מאשר אותנו. טראמפ כבר מגמגם לגבי העברת השגרירות לירושלים ונראה כמה עוד ישתוק באשר לבנייה בהתנחלויות. פניו לדיל עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וכלל לא ברור שיסרב להשאיר את אירן בסוריה. הוא היה רוצה שנקל על ג'ארד קושנר, חתנו ,לסגור עסקה בלתי אפשרית עם הפלסטינים".

לסיכום מסיק יערי, "עם מזג סוער כמו שלו, עם דעותיו, עם הביטחון העצמי המנופח, עם חוסר הניסיון, טראמפ יכול גם להפתיע לרעה. אל תנסה להשמיע לו הרצאות, ביבי, הוא שונא להקשיב ויקטע את דבריך. אל תלמד אותו דבר. בוא אליו צנוע וצא ממנו בלי תופים ומחולות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.