אובמה: "אם נצטרך, צבא ארה"ב יפעל באיראן למרת מערכות ההגנה האווירית"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מסרב להתרגש מהחלטת רוסיה למכור לאיראן סוללות טילי 300-S, ומשגר מסר מאיים לטהרן: התקציב הצבאי שלנו הוא 600 מיליארד דולר לעומת התקציב של איראן שעומד על 17 מיליארד דולר בלבד. גם אם האיראנים הצליחו להניח יד על כמה מערכות להגנה אווירית, אנו נוכל לחדור דרכן"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אינו מתרגש מהחלטת רוסיה למכור לאיראן סוללות טילי 300-S, מערכות מתקדמות להגנה מפני מטוסים. בראיון לערוץ החדשות MSNBC אמש (ג'), אמר אובמה, כי אם יהיה צורך, יוכל צבא ארה"ב "לחדור דרך" מערכות אלה.

כמה ימים לאחר שאמר במסיבת עיתונאים, כי הוא מופתע מכך שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, המתין זמן רב כל כך לאשר את מכירת הסוללות, ניסה אובמה בראיון להקטין בחשיבות העסקה: "זו מכירה שהיתה תלויה ועומדת במשך שש שנים. זה מדאיג. התנגדנו לכך, במיוחד בגלל העובדה שאנו עדיין בתהליך מו"מ".

אבל, המשיך אובמה, "אנו צריכים לשים דברים בפרספקטיבה. התקציב הצבאי שלנו הוא, בערך, קצת פחות מ-600 מיליארד דולר. התקציב הצבאי (של איראן) הוא קצת יותר מ-17 מיליארד דולר. גם אם האיראנים הצליחו להניח יד על כמה מערכות להגנה אווירית, אנו נוכל לחדור דרכן, אם יהיה צורך בכך".

"בסופו של דבר, האיראנים הם אלה שייצטרכו לחזור לשולחן הדיונים כדי להנציח (בחוזה) את מה שכבר הוסכם (בשלבים קודמים של המו"מ)", אמר נשיא ארה"ב.

אובמה הזהיר את טהראן מפני הסלמה במשבר בתימן על רקע דיווחים שנושאת מטוסים אמריקאית מתקרבת למפרץ עדן ותצטרף לאוניות סעודיות שם כדי לסכל מאמצים איראניים להעביר למורדים החותים בתימן משלוחי נשק דרך הים.

"בשלב זה, הספינות האיראניות נמצאות במים בינלאומיים", ציין אובמה. "יש סיבה לכך שאנו מחזיקים כמה מספינות הצי שלנו במפרץ הפרסי, והסיבה היא להבטיח את חירות השיט באזור. הודענו (לאיראנים) שאם יש כלי נשק (בספינות האיראניות) שיימסרו לפלגים היריבים בתימן, צעד שעלול לפגוע בחירות השיט, זו תהיה בעיה".

הוא אמר, כי מעורבות איראנית בסכסוך בין המורדים החותים לבין יחידות של צבא תימן על השליטה במדינה רק תסבך המאמצים למצוא פיתרון פוליטי לעימות. "אנו צריכים להושיב יחדיו אך את הצדדים כדי למצוא הסדר פוליטי… מלחמה באמצעות שליחים אינה הפיתרון. אמרנו לאיראנים שהם צריכים להיות חלק מהפיתרון, לא חלק מהבעיה".

בתשובה על שאלה על טביעת כ-800 הפליטים בים התיכון, בדרכם מלוב לאירופה, אמר אובמה כי האסון נובע מתהפוכות פוליטיות: "בעית הפליטים מלוב היא תוצאה של סכסוכים שבטיים וחילוקי דעות בעלי אופי דתי. היא גורמת לכאוס. צריך לשים את הדברים בפרספקטיבה מסוימת. במזה"ת ובצפון אפריקה מתחוללים שינויים שכמותם לא ראינו מזה שנות דור. העולם המוסלמי נמצא עתה בעיצמו של תהליך שבו יהיה עליו לבודד ולהקיא מקרבו את הקיצוניות שמוצאת את ביטויה בדעאש. זה יהיה פרוייקט של דורות".

"אני רוצה להזכיר לאנשים, שלמעשה יש כנראה כיום פחות מלחמות ופחות אלימות בהשוואה למה שהיה עלול להיות לפני 30, 40 שנה", אמר אובמה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. ואהבת לרעך כמוך. מספרים על הרה"ק ר' משה לייב מסאסוב זי"ע שהיה אומר שלמד אהבת ישראל מגוי אחד, שראה פעם שני גויים יושבים בבית מרזח ושותים יין והמשיכו לשתות עד שהשתכרו והתחילו לנשק אחד את השני, ואחד שאל את השני האם אתה אוהב אותי באמת? ענה לו השני: "בוודאי"! שאל אותו, אם כן תגיד מה חסר לי? ענה לו: איני יודע! אמר לו: אם אתה לא מרגיש מה שחסר לי, סימן שאתה לא אוהב אותי באמת, כי מי שאוהב חבירו אמיתי צריך להרגיש מה חסר לחבירו. עוד יש לומר, "אהבה" בגימטריא 13, ואם אדם אוהב את חבירו כפי שאוהב את עצמו אם כן יש לו 2 אהבות, א'. אהבת עצמו. ב', אהבת חבירו, ופעמיים 13 זה 26 כמנין שמו של הקב"ה. וזה "ואהבת לרעך כמוך", אם תאהב את חבירך כמו את עצמך, אזי "אני ה'". יהיה הגימטריא של שם ה'. )המגיד מטריסק(

    עוד יש לומר, "ואהבת לרעך כמוך", לפי איך שאתה מתנהג "עם רעך" – עם החבר שלך, "אני ד'" – אני אתנהג אתך, אם אתה מיטיב לו אני ייטיב לך, כמו שכתוב בתהילים ד' צלך, הקב"ה כמו הצל שלך, לפי איך שאתה עושה כך הצל שלך עושה.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב