אובמה אמר לי: "אל תיכנסו לעזה"

במהלך דיון סוער, אמר רה"מ בנימין נתניהו כי הוא פועל לתקן את ליקויי המבצע וכי חמאס כשל בכל אחת ממטרותיו. נתניהו ציין כי קיימים מגעים להחזרת אורון שאול והדר גולדין ועל רקע הביקורת על תפקוד הקבינט קרא שלא ליצור "מערכת שלא תוכל לקבל החלטות".{ נתניהו חושף}

במהלך דיון סוער, אמר רה"מ בנימין נתניהו כי הוא פועל לתקן את ליקויי המבצע וכי חמאס כשל בכל אחת ממטרותיו. נתניהו ציין כי קיימים מגעים להחזרת אורון שאול והדר גולדין ועל רקע הביקורת על תפקוד הקבינט קרא שלא ליצור "מערכת שלא תוכל לקבל החלטות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף בדיון שנשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה ביקש ממנו להימנע מכניסה של כוחות קרקעיים לרצועת עזה במהלך מבצע צוק איתן.

"הסברתי לנשיא אובמה שאם ימשיכו לדחות את הפסקות האש הללו, לא תהיה לנו ברירה אלא להיכנס קרקעית. הוא אמר לי 'אני מבקש ממך לא להיכנס קרקעית', אמרתי לו 'אני עושה כמיטב יכולתי לא להיכנס, אבל אם זה יימשך והאיום של המנהרות ימשיך לאיים עלינו לא תהיה לנו ברירה אלא להיכנס'", סיפר נתניהו.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) פתחה את הדיון: "בסיומו של המבצע בכינו כולנו עם משפחות הפצועים וההרוגים, הציבור למד ריצה למקלטים מה היא. השאלה שצריך לשאול היא האם עשינו הכול כולל הכול כדי לא להגיע למבצע הזה, כדי למזער את הנזק. הדו"ח עוסק גם בקבלת ההחלטות בדרגים הגבוהים ביותר, בעיקר בהכנות למבצע, הדו"ח מעלה דברים מדאיגים – לא נקבעו לצה"ל יעדים מוגדרים, כך בשנתיים שקדמו לצוק איתן לא יכל צה"ל להתכונן כראוי. התוצאה שהחיילים שראו את המנהרות בפעם הראשונה רק בשדה הקרב. לצערי אני שומעת מנציגי הממשלה שזה המצב גם היום. אני פונה אלייך רה"מ, הדיון היום הוא לא על האם רה"מ הוא מצוין או לא, אלא על הדוח ותיקון הכשלים. כל מה שנרצה לדעת זה אם השתנה דבר".
רה"מ בנימין נתניהו: "הורתי לראש המל"ל לתקן את הליקויים, חלקם תוקנו, וועדת עמידרור העבירה שורה של המלצות, נביא אותם בפני הקבינט, שבוע הבא או בשבוע שלאחריו. היא לא ממליצה לשנות את המבנה הקיים של הקבינט. השיקול להפעיל קבינט לא פשוט, איך וכמה, כמה מידע לחשוף, אלה שאלות שאני מעלה כאן. לא הייתי עוסק בשינוי בסמכויות. בא ננקה את הרעש הצדדי, בסוף אנחנו צריכים להיות מוכנים לאיומים הרבה יותר גדולים, אל לנו ליצור מערכת שלא תוכל לקבל החלטות. יש כאן שיקולי דעת חשובים ואין דרך מכנית להחליף את ההחלטות שמקבלי ההחלטות צריכים לקבל".

במהלך הדברים יצאו הורים שכולים נגד דברי מספר חברי כנסת כי אילולי ההדלפות מהישיבות, הקבינט היה מקבל יותר מידע: "שילמתי בחיי הבן שלי, תכבדו אותם" קרא אילן שגיא, ששכל את בנו ארז שגיא ז"ל במהלך המבצע. בהמשך יצאו הורים נגד דבריו של ח"כ ג'מאל זחאלקה שדרש לדון גם במספר ההרוגים בעזה בזמן המבצע.

רה"מ נשאל לגבי מאמצים למנוע את הלחימה והשיב: "השתדלנו להימנע מהמלחמה בכל דרך" על המבצע עצמו הוסיף כי "החמאס מורתע, מעת לעת יורים סוררים. את אותה הרתעה צריכים כל הזמן לתדלק, אני לא מוכן לקבל טפטופים ויש לנו תגובה נחרצת וחזקה מול כל טפטוף כזה. הישובים בעוטף עזה גדלו בממוצע ב-7 אחוז, חלק הרבה יותר. קצב שלא גדלו מעולם. הדברים מעידים עדות ברורה מה תוצאות המבצע בשטח. אנשים מצביעים ברגליים. אמר הרמטכ"ל כי זו התקופה השקטה מאז ששת הימים".

"המודיעין מצביע שהחמאס הכין עצמו למבצע רב היקף שמטרתו הייתה להסיר את הסגר הימי, כתוצאה ממהלכים כאלה ואחרים מהלכים שביקש לקדם. התוכנית האופרטיבית הייתה מתקפה משולבת רבת זרועות – אוויריות עם אלפי טילים על ערי ישראל, דרך הים באמצעות מאות פשיטות קומנדו ימי, באוויר עם מצנחי רחפי, וביבשה חדירה בעשרות מנהרות שחצבו, עם מעבר של כוחות בסדר גודל של עד גדוד כדי לחטוף ולהרוג גם בישובים וגם באזורים. הם חשבו שיוכלו להוציא זאת לפועל. אף אחת מהמטרות של החמאס לא הושגו, הסדר הביטחוני נותר בעינו. החמאס לא עומד בהתעצמות שהציב לעצמו, לא נבנה נמל ימי או שדה תעופה. אין לשלטון חמאס לגיטימציה הוא במצוקה מתמשכת" הוסיף נתניהו.

על כיבוש הרצועה ציין רה"מ: "הבעיה הגדולה ביותר היא למי תמסור, מי ינהל את הרצועה לאחר מכן". לגבי הדר גולדין ואורון שאול ציין רה"מ: "אנחנו בקשר עם המשפחות, אני אומר להן את האמת לאמיתה, הן כיבדו עד היום את הדיסקרטיות של המהלכים. יש מהלכים, אני מקווה שבסוף הם יאפשרו לנו להחזיר את אדר ואורון לקבר ישראל".
שנשאל לגבי אופק מדיני מול חמאס השיב נתניהו כי זה לא קיים: "אני מדבר במעשים, בהצטיידות. זה מבוסס בראש ובראשונה על כוח, זו תכלית החיים שלנו, היינו במוסר בלי עוצמה. אם למדנו משהו מההיסטוריה שלנו זה שהמוסריות בפני עצמה היא חשובה וקריטית אבל מוסר בלי עוצמה יעזור לנו כקליפת השום. אם אין לך כוח להגן על עצמך אף אחד לא יגן עליך, אף אחד לא מגן על החלש".

לגבי איום המנהרות ציין נתניהו כי "הייתה תוכנית, היה מענה. המענה הוא בשלושה דרכים ועוד דרך, שלושה היו לפני המבצע ונוספה עוד דרך".
ח"כ עופר שלח: "זה לא נכון. עד 3 ביולי לא היה נייר כזה בצה"ל".

אילן שגיא: הבן שלי נהרג במנהרה חודרת בפילבוקס בתוך מדינת ישראל. היו שם 42 נפילות קרקע, היה קצין שראה נפילות, אמרו לו אל תתייחס. על איזה קו מנהרות אתם מדברים, 800 מטר בתוך מדינת ישראל. הם נכנסו לנשמה שלנו. הצוואה של הילדים שלנו היא חיי האדם, שלא יהפכו להיות עניין שמקלים בו, זה הערך העליון".
"המנהרות יוצאות עדיין בשטח שלהם, לכן אנחנו מקדמים את תפיסת השטח כדי לחבל בכניסה", ציין נתניהו שדירג את המנהרות כאיום מספר 4, מולו ניצבת ישראל: "זה לא גרעין, סייבר או טילים, זה איום אסטרטגי".
אורית חי, אמו של עומר חי ז"ל שנהרג במבצע: "שמשווים את מסקנות צוק איתן ודוח וינוגרד, רואים ששניהם מצאו כשלים בדרג המדיני, הצבאי ובתכנון האסטרטגי, אותן המסקנות לאחר מספר מערכות בעזה. שלא נמצא את עצמנו באותו מצב במערכה הבאה. זו חובתך המוסרית כלפי אלה שנפלו". לבקשת חי ציין רה"מ כי המשפחות יוכלו לקבל מסמך עם הכשלים שתוקנו.
מיכל קסטן קידר, ששכלה את בעלה סגן אלוף דולב קידר: "ראש הממשלה רוצהבכל התייחסות לדו"ח שנעסוק במנהרות, האיום האסטרטגי האמתי על מדינת ישראל הוא העומד בראשה. תפסיק להאשים את כולם במחדלים שלך. אני יודעת שאני צריכה להאשים את חמאס במוות של בעלי, הם אלה שירו בו, אבל הם לא אחראים עליי, אתה אחראי עליי. כך גם הממשלה וחברי הכנסת. מדברים על הדו"ח כאן וזה הכל הצגה למצלמות. הממשלה מנצלת את המסירות של דולב וחבריו כדי לברוח מהתפקיד של לנסות למנוע את המלחמה. אתם אחראים עליי ולשלושת הילדים שאני צריכה לגדל לבד".

לאה גולדין, אמו של הדר גולדין: "מבקר המדינה בפתח הדו"ח שכח שני חיילים – בני הדר גולדין ואורון שאול שנחטפו למנהרות החמאס. האם החלטתם סופית שגורלם נחתם? איך המבצע נגמר אחרי 50 ימים בלבד ושני הבנים עדיין שם?! שמענו שרה"מ אמר שהחזרה שלהם היא חובה של צה"ל, זו בושה. האם תצליחו להחזיר את הבנים בלי שתורידו את המדינה ביגון זו השאלה שתקבע את הצלחת המבצע. אנחנו לא חשבון בנק, הבן שלי הוא לא חוב ולא גופה זו בושה, הוא הפך מלוחם גיבור לחוב גופה. הדר גולדין ואורון שאול הם הראייה של ניצחון המנהרות והחמאס. מעבירים סחורות לחמאס, אני מבקשת שיפרטו כמה הועבר וכמה השתמשו לחידוש אמצעי הלחימה". גולדין תהתה עוד: "מדוע אין פירוט בכל מה שנכתב האם בסיוע שמועבר לחמאס בעזה יש משום סיוע לבניית המנהרות? כמה מהחומרים משמשים לכך? האם בסיוע הזה אנחנו פוגעים במטרת הדיון – המנהרות, שהם הדר ואורון?".
רה"מ: "החזרת בנינו זה דבר שאנחנו עוסקים בו כל הזמן. אנחנו משתמשים בכל מיני אמצעים כדי להחזיר את הדר ואורון ולוקחים לא מעט סיכונים, אבל יש סיכונים שלא מוכנים לקחת".
גולדין: "הפכת אותנו לאויב העם. איפה כל הח"כים פה, מתי לאחרונה הגשתם שאילתה על השבויים בעזה?".

רה"מ סיכם את דבריו: "ביקשתי מח"כ אלהרר לתת לכל ההורים שיכולים לדבר, היעד הראשון שלנו הוא להגן על אזרחנו, לעשות זאת במחיר המינימלי של חיי חיילנו. הלקחים קיימים, רובם מיושמים וייושמו, יש מחלוקות על חלקם. אני מרשה לעצמי לחשוב ולהאמין שראשי הממשלה בישראל מודעים לאחריות העצומה להבטיח את המשך קיום המדינה והאומה, תוך שמירה מרבית על חיי אדם, כולל חיי חיילנו. נעשה את הכל כדי להבטיח את עתיד המדינה".

ח"כ אלהרר סיכמה את הדיון: "אנו מסיימים את הדיון הזה עם מידה מסוימת של אכזבה, לא קיבלנו תשובות לגבי כל הליקויים. אני מקבלת את הצעת רה"מ לדיון חסוי לגבי תשובות שלא ניתן לתת בפורום הזה. לצד כך לא ברור לי איך נגיע למצב שונה בנוגע להתנהלות מול הקבינט. בדו"ח המבקר מצוטט הרמטכ"ל אומר שלא הייתה אסטרטגיה לעניין המנהרות, שזו נבנתה תוך כדי. בנינו תוך כדי. הרצון של הוועדה הוא להראות שהמחירים ששילמנו לא היו לשווא. אבקש שתנחה את הגורמים בלשכתך להעביר לוועדה דו"ח תיקון, אבקש לדעת מה לוחות הזמנים, מדוע לא דנתם עדיין בהמלצות ועדת עמידרור. לעניין ועדת חקירה ממשלתית – אין לאף אחד עניין בעוד ועדות אלא בתיקון, אני נותנת את האפשרות לתת את התשובות בכתב כדי להשלים את התשובות הנעדרות אך האופציה הזו תמיד נמצאת על השולחן, אם לא יהיו תיקון לקויים זה מה שאמליץ".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.