אובמה בעקיצה לנתניהו: "לא לעיסקה דמיונית" • צפו בנאומו המלא (מתורגם)

הנשיא אובמה משיב לשאלות נוקבות ששאל אותו המארח מר חיים סבן ב'פורום סבן', הנשיא השיב גם על השאלות שלנו כישראלים קשה להבין את צעדי האמריקאים בהסכמתם לשיתוף פעולה מלא עם איראן, למרות שבישראל נתניהו וחלק נכבד בישראל נגד ההסכם הזה.

אובמה קובע: "אירן תוכל להחזיק בגרעין – אך רק לצרכי שלום", עוד אמר: "אני יכול לראות הסדר כולל שבו מגבלות יוצאות דופן ואמצעי בידוק של מה שהאירנים עושים במסגרת תכנית גרעין לצרכי שלום".

"הם לא צריכים מתקן תת-קרקעי עבור תכנית לצרכי שלום, הם לא צריכים את הכור באראק לתכנית לצרכי שלום והם בטח לא צריכים צנטריפוגות מתקדמות".

אובמה אף תיאר מה השיגה ארה"ב בהסכם עם איראן: "בואו נזכור איפה היינו כשנכנסתי לתפקידי. אירן עברה לאלפי צנטריפוגות, חלקן יותר מתקדמות. תוכניתה הייתה לפרוץ לעבר פצצה גרעינית. הייתי מודאג מזה כבר הרבה זמן, ואחד הדברים שאמרתי הוא שצריכים להיות יותר רציניים בשאלה כיצד עושים חשבון מול אירן".

ממש לא צריך להאמין ברוחאני הוא אומר: "הקימו משטר סנקציות ללא תקדים ששיתק את כלכלת אירן, הוריד את מכסות הנפט ליותר ממחצית וגרם לכלכלה להתכווץ ביותר מ-50 אחוזים. בגלל הסנקציות הבינלאומיות הקשות, העם האירני הגיב – והעלה את רוחאני לשלטון. אין פירוש הדבר שצריך לבטוח ברוחאני או בכל סמכות אחרת באירן".

אך למרות הכל איננו מסירים מהשולחן אף סנקציה, מדגיש הנשיא: "לא מסיר מהשולחן אף אופציה נגד אירן ורוצה לבחון אם אפשר להגיע לפתרון דיפלומטי – וזהו ההסכם בז'נבה, שהושג תודות למזכיר המדינה ג'ון קרי".

על בת בריתו הקרובה ביותר מדינת ישראל ורה"מ נתניהו אמר אובמה: "לי ולראש הממשלה נתניהו יש כל הזמן התייעצויות בעניין האירני, שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני עם ישראל מעולם לא היה חזק יותר, כמו גם התמיכה הביטחונית של פרויקטים כמו כיפת ברזל והמימון במבצע עמוד ענן. התיאום בינינו לא היה מעולם טוב יותר".

והוסיף: "יש פעמים שבהם לי, כנשיא ארה"ב, יש פרספקטיבה טקטית אחרת מראש ממשלת ישראל וזה מובן, ישראל לא יכולה לתת לקבלנים חיצוניים לטפל בביטחונה. הישראלים צריכים לעשות את הערכתם איך להגן על עצמם. נתייעץ עם כולם, כולל ישראל, מה צריך להופיע בהסכם הקבע עם אירן".

כשנשאל על הסכמי ישראל עם הפלסטינים השיב: "אני רוצה לשבח את עבאס ונתניהו על המאמצים הגדולים שהביאו לשיחות רציניות בחודשים האחרונים. הם מגיעים לנושאי הליבה, ירושלים והפליטים. אין סודות, אנחנו יודעים מה המתווה בהסכם אפשרי, והשאלה האם הצדדים מוכנים לקבל את ההחלטות הפוליטיות הדרושות".

והוא אף מבין את הישראלים והפלשתינים: "הפלסטינים רוצים מדינה משלהם. הישראלים רוצים במידה רבה לחיות במדינת ישראל כמדינה יהודית ובטוחה. על זה מדברים בחודשים האחרונים בחדרי המשא ומתן. אני חושב שזה אפשרי, כמובן אני יודע שאנו לא נוכל להכתיב לישראל מה לעשות, ואנו אף מכבדים את זה".

צפו בוידאו מנאומו המלא של אובמה – באדיבות רשת בתרגומו המלא של שליח חדשות 2 אהרן ברנע

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.