אובמה בעצרת האו"ם: "הורתי לקדם הסכם גרעיני עם איראן"

הועידה -68 של עצרת האו"ם נפתח אחר הצהריים (שלישי) בניו יורק, וזאת לאור דיבורים על שיחות בין ארצות הברית לאיראן לגבי הגרעין.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר כי הורה לשר החוץ ג'ון קרי לקדם הסכם מול איראן, "אני לא יאפשר לטהראן לפתח תכנית גרעין צבאית.  חובה לפרק את סוריה מנשק גרעיני, יש להקים מדינה פלסטינית עצמאית, לילדי ישראל יש זכות לחיות ללא איום של ירי רקטו

על  איראן אמר אובמה כי הוא מעודד מכך שרוחאני נוקט טון מתון יותר בהתבטאויותיו, אך הדגיש כי רוחאני יצטרך לתת "תוקף מעשי, אמין ושקוף לדבריו".

"הנשיא רוחאני הדגיש לאחרונה שארצו לא תפתח נשק גרעיני. צריך להוביל להסכם משמעותי, וצריך להשיג החלטה שתכבד את זכויותיהם של בני העם האיראני, ולאפשר לנו לוודא שפניהם אכן לשלום"

אובמה הבהיר כי "ארה"ב מוכנה להשתמש בכל האמצעים, כולל כוח צבאי, כדי להבטיח את האינטרסים שלה באזור". לדבריו, "נתמודד עם איומים חיצוניים, ונגן על מקורות הנפט באזור, כי העולם תלוי בזה". כן ציין, "נפרק ארגוני טרור שפוגעים בחפים מפשע ונכבד ריבונות של מדינות, אך גם נפעל נגד ארגוני הטרור. לא נסבול פיתוח או שימוש של נשק להשמדה המונית, ולא נאפשר בכהונתי את המשך מרוץ הגרעין באזור".

"בעתיד הקרוב נתמקד בשני נושאים: בתכנית הגרעין של ובסכסוך הישראלי-ערבי", אמר אובמה. "זה לא יפתור את כל הבעיות באזור, אך פתרון יביא ליציבות. ארה"ב ואיראן היו מבודדות זו מזו מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. לחוסר האמון ההדדי יש שורשים עמוקים".

אובמה פנה  לציבור בישראל. "לילדי ישראל יש הזכות לחיות בעולם שבו לא יורים לעברם טילים, ובאותה מידה ארה"ב מחויבת לזכותם של הפלסטינים למדינה עצמאית. החרדה מאפילה על השאיפות שלהם, והם מתוסכלים מההתמודדות עם חוסר האנושיות של הכיבוש. גם הם רוצים שלום. אך כמו שאי אפשר להעביר את הפלסטינים למקום אחר, גם מדינת ישראל נמצאת כאן, כדי להישאר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.