אובמה הודה: "איראן תממן את חיזבאללה"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס בריאיון מיוחד ל-BBC להסכם הגרעין וטען כי עם הסרת הסנקציות, הרפובליקה האסלאמית תהיה מסוגלת להרחיב את תמיכתה בארגוני הטרור

לאחר ההסכם עם איראן: נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס בריאיון מיוחד ל-BBC להסכם הגרעין וטען כי עם הסרת הסנקציות, הרפובליקה האסלאמית תהיה מסוגלת להרחיב את תמיכתה בארגוני הטרור. "האם למשמרות המהפכה ולכוח אל-קודס (הזרוע שמסייעת לארגוני הטרור) יהיו יותר מקורות מימון? ככל הנראה שכן כתוצאה משיפור מצב הכלכלה במדינה", הודה אובמה בריאיון.

"לארגון חיזבאללה למשל, שמאיים לירות טילים לעבר ישראל, לא חסרים משאבים. "ראינו כי גם בזמן של מצוקה היא מסוגלת לממן את מה שהיא רואה כעדיפות אסטרטגית".

"זה נכון שבהגדרה בעסקה שכזאת אירן מקבלת משהו בתמורה", ציין הנשיא האמריקני. "משטר הסנקציות שיישמנו יחד עם המעצמות משמעותו שהמימון שלהם הוקפא. עכשיו המימון הופשר. חלק גדול מהמימון הזה שהופשר נועד לשיפור ובנייה מחדש של הכלכלה האירנית".

אובמה הדגיש כי האפשרות הצבאית עדיין נמצאת על השולחן. "אירן הוכיחה כי היא מוכנה לשנות את סדר העדיפויות והאסטרטגיה שלה", הוא אמר. "שלחנו מסר ברור לאירנים: אמנם סגרנו את העסקה, אך עדיין יש לנו חשבון לא סגור. אני מקווה שחלק מהפתרון יגיע בצורה דיפלומטית, אך במידת הצורך ישנה גם את האופציה הצבאית".

"יש לזכור שעצרנו את כל הדרכים בהן אירן תוכל לייצר נשק גרעיני", הבהיר. "זה היה בראש סדר העדיפויות שלנו. אם אירן תשיג נשק גרעיני, הדבר יוביל ליצירת אתגרים אסטרטגיים לבעלי בריתנו בישראל, במדינות המפרץ ובאירופה".

על ההצבעה בקונגרס האמריקני על אישור העסקה עם אירן אמר אובמה: "אני בטוח שנצליח להעביר את ההסכם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.