אובמה הורה לרגל אחרי נתניהו בתקופת השיחות עם איראן

סערה: למרות הצהרתו כי לא ירגל אחרי מדינות ידידותיות, נשיא ארה"ב הורה להאזין לשיחותיו של ראש הממשלה, כך מדווח העיתון 'וול-סטריט ג'ורנל'. ע"פ הדיווח, הרקע להוראה היה הקמפיין שהוביל נתניהו נגד הסכם הגרעין עם איראן

סערה דיפלומטית: הבית הלבן הורה לסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) לצותת לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך המשא ומתן בין המעצמות לבין אירן בנושא הגרעין – כך חושף הלילה העיתון 'וול סטריט ג'ורנל'.

על פי הדיווח, בניגוד להצהרתו של אובמה בעבר לפיה ארצו תחדל מלרגל אחר מנהיגי מדינות ידידותיות, הוחלט כן לרגל אחר ראש הממשלה ולהאזין לשיחותיו. הסיבה, לטענת גורמים דיפלומטים, היא בשל הקמפיין של נתניהו נגד הסכם הגרעין.

כאמור, סיבת המעקב אחר ראש הממשלה היא התנגדותו הפומבית למשא ומתן שניהלו ששת המעצמות בראשות ארה"ב עם אירן בנושא פרויקט הגרעין. לדברי הגורמים המצוטטים במאמר, בכירים בבית הלבן האמינו שהמידע שהושג יוכל לשמש נגד הקמפיין של נתניהו.

מהמידע שהשיגה הסוכנות במהלך פעילותה עלה כי הצמרת הישראלית הדליפה מידע בנושא המשא ומתן בין אירן למעצמות, מידע שהשיגה ישראל בזכות מבצע מודיעיני. ההדלפות המיוחסות לישראל הגבירו את חוסר האמון בין המדינות והובילו את היחסים בין המדינות למתיחות ששיאן היה בהופעתו של נתניהו בבית הנבחרים האמריקני.

עוד עולה מהדיווח כי הבית הלבן נמנע מבקשה מפורשת לסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי לרגל אחר ישראל, אך העניק לה את הסמכות להחליט איזה מידע רלוונטי עבור הממשל ואיזה לא. "לא אמרנו 'תעשו את זה' ולא אמרנו 'אל תעשו את זה'", אמר בכיר אמריקני.

העיתון מפרסם גם פרט מענין נוסף: המתיחות בין המנהיגים הגיעה בעקבות תשדורות שגילו כי נתניהו ניסה לגבש קואליציה בקרב מחוקקים מהמפלגה הדמוקרטית שיתנגדו להסכם הגרעין בסנאט ובכך לסכל את הסכם הגרעין. אולם כעת עומדת הסוכנות בפני סכנה הגדולה: החשד כי חלק מהאזנות נעשו נגד חברי קונגרס ובכירים בקהילה היהודית בארה"ב, אזרחי המדינה, נוגד את החוק האמריקני, וקיים חשש כי היא תואשם בריגול אחר אזרחים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.