אובמה מגיב: "מנענו גרעין מאיראן – נגן על ישראל"

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בנאום חייו היישר מהבית הלבן התייחס להסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן."נמשיך בניסיונות שלנו לחזק את ביטחונה של מדינת ישראל ואת יכולותיה מול האיומים של איראן ודאע"ש" • משדר מיוחד

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בנאום חייו היישר מהבית הלבן התייחס להסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן.

אובמה שיבח את ההסכם שנחתם והבטיח לעמוד לצד מדינת ישראל: "נמשיך בניסיונות שלנו לחזק את ביטחונה של מדינת ישראל ואת יכולותיה מול האיומים של איראן ודאע"ש". "צריך לראות האם אזור המזרח התיכון שידע סבל מסוגל לנוע בכיוון אחר. אפשר לשנות את נתיב האלימות והאידיאולוגיה הקיצונית והרצון להשמיד את ישראל", הוסיף אובמה.

הצטרפו למשדר המיוחד

"חוסר אחריות לסגת מההסכם", הוסיף אובמה ואמר כי יטיל וטו על כל חוק בקונגרס שימנע את יישום ההסכם. הוא ציין כי "אם איראן תפר את ההסכם הסנקציות יוטלו מחדש ויהיו לכך השלכות".

נשיא ארה"ב הדגיש כי "העסקה הזאת לא בנויה על אמון, אלא על בדיקה ואימות", והתייחס לנושא הפיקוח. "בזכות העסקה הזאת פקחים יוכלו לעקוב אחרי איראן ולוודא שהיא לא תפר את התחייבויותיה. זה קבוע. גם הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית הגיעה להסכמה שאיראן תחשוף את כוונותיה ותוכניותיה מהעבר בכל הקשור לנשק גרעיני".

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

במקביל, נשיא איראן חסן רוחאני נשא נאום בטהרן בעקבות חתימת ההסכם עם המעצמות. "במשך 12 שנה הייתה באזור השתוללות של מעצמות המערב – אנחנו מתחילים תקופה חדשה".

"טענו שאיראן שואפת לנשק גרעיני אבל אנחנו פיתחנו בגאווה טכנולגיית גרעין אזרחי", הדגיש.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס התייעצות ביטחונית מיוחדת בירושלים לאחר שנוסח ההסכם הועבר לידי ישראל.

בעקבות ההסכם אמר היום ראש הממשלה נתניהו כי "כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר – זאת התוצאה. מהדיווחים הראשונים שמגיעים אפשר לקבוע כבר עכשיו שההסכם הזה הוא טעות היסטורית לעולם. בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאירן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים".

נתניהו יושב עם אובמה - רחב

"בנוסף, אירן תקבל מאות מיליארדי דולרים שבאמצעותם היא תוכל לתדלק את מכונת הטרור, ההתפשטות והתוקפנות שלה במזרח התיכון ובעולם כולו", הדגיש ראש הממשלה. "ידענו היטב שהרצון לחתום על ההסכם חזק יותר מכל דבר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם. כן התחייבנו למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני – וההתחייבות הזאת בעינה עומדת".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. שלמה המלך במשלי (כ"א א') כותב: "פַּלְגֵי מַיִם לֶב מֶלֶךְ בְּיַד ה', עַל כָּל אֲשֶׁר יַחְפֹּץ יַטֶּנּוּ". ומפרש שם רבינו יונה (מרבותינו הראשונים) "מפני שהרבים תלוין במלך, ונתן לו השם כח להמית ולהחיות, להרע ולהיטיב שומר השם את לבו שלא יטה רע לעשות גזרת השם ית׳. על כן ראוי שתהיה מגמת פני הלבבות ליראה את השם ולא ליראת חמת המלך. ומהשם יבקש רחמים ואליו יצפה וישא עיניו, כי הוא המטה לב המלך לכל אשר יחפוץ, כאשר יטה אדם פלגי מים לכל מקום שיצטרך להטותם".
    ועיין עוד כעין פירוש זה, בפירושי הרלב"ג והמלבי"ם.

    דעה טובה |
    הגב