אובמה מנסה להרגיע: לאיראן יקח לפחות שנה לייצר נשק גרעיני – צפו בקטע מהראיון

ימים ספורים אחרי נאומו של נתניהו באו"ם ופגישתם המשותפת, נשיא ארה"ב ברק אובמה מנסה להרגיע: אובמה אמר בראיון לאיי-פי שנערך בשעות האחרונות (מוצ"ש) כי איראן נמצאת במרחק של לפחות שנה מהיכולת לייצר נשק גרעיני, והוסיף כי חששותיו של ראש הממשלה נתניהו סביב השיחות האפשריות עם איראן הם מוצדקים.

"ההערכות שלנו בדבר פרק הזמן שיידרש לאיראנים לייצר נשק גרעיני עדיין מדברות על שנה ויותר" אמר אובמה, כאשר נשאל על הערכתו של רוה"מ נתניהו מהשבוע – לפיה איראן נמצאת במרחק של כשישה חודשים מפצצה. "למעשה", אמר עוד, "ההערכה שלנו, ככל הנראה, יותר שמרנית מההערכות של המודיעין הישראלי, ואנחנו חולקים עימם הרבה מאוד מידע מודיעיני".

אובמה: "אני חושב שנתניהו מודאג וסקפטי בצדק אודות איראן. בהתחשב באיומים שהאיראנים השמיעו פעמים רבות, ובהתחשב בעזרה שהם מגישים לארגונים כמו חיזבאללה וחמאס – שירו רקטות לעבר ישראל. לו אני הייתי ראש ממשלת ישראל. הייתי מאוד מודאג לקראת שיחות אפשריות. יחד עם זאת, מה שאמרתי לנתניהו בפגישתנו הוא שהכוונה המקורית של הסנקציות והלחץ הכלכלי היתה להביא אותם לשולחן המשא ומתם ולראות אם אפשר לפתור את הבעיה הזו בצורה דיפלומטית. זה מה שעלינו לבדוק כעת", הוסיף.

כאשר נשאל על התנהלותו של הנשיא האיראני חסן רוחאני בשבועות האחרונים אמר: "הוא לא היה המועמד המועדף על חוגי השלטון כשהוא החליט להתמודד בבחירות. הוא ניצח בצורה די משכנעת, כך שמה שאנחנו יודעים זה שלפחות בקרב העם האיראני יש רצון כן לפעול בכיוונים חדשים. הכלכלה שלהם שותקה על יד הסנקציות שהושטו משום שאיראן לא פעלה על פי דרישות הקהילה הבינלאומית ופעלה באופן שגרם להרבה אנשים להאמין שהם מנסים לייצר נשק גרעיני.

"אני חושב שרוחאני מסכן את מעמדו בניסיון לשפר את היחסים עם שאר העולם. עד כה הוא אמר הרבה דברים 'נכונים', והשאלה היא האם הוא יכול לעמוד מאחוריהם. בשל המבנה של המערכת האיראנית, רוחאני הוא לא היחידי בעל סמכות להחליט, והוא אפילו לא בעל הסמכות העליונה. יחד עם זאת, אם הוא יצליח להציג תוכנית פעולה אמינה שמראה כי איראן נמצאת במסלול של גרעין לצרכי שלום, וכי טהראן מעוניינת לקחת חלק במערכת בינלאומית לפיקוח ואימות של הפרטים. במקרה כזה הם יוכלו לשפר את היחסים עם העולם ולהטיב את מצבם הכלכלי".

עוד הוסיף: "אנחנו לא נסכים לעסקה גרועה. אנחנו הולכים לוודא שאפשר לאמת את כל פרטי ההסכם שאולי נחתום עם האיראנים. זה לא רק אינטרס אמריקאי, אלא גם ישראלי לבדוק אם אפשר לפתור את זה בלי פעולה צבאית. יש לנו הזדמנות עכשיו לקיים שיחות רציניות ולבדוק את רצינות כוונותיהם של האיראנים".

צפו בקטע מהראיון – באדיבות רשת

צילום תמונה ראשית: פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.