אובמה מספיד את מנדלה: "מודה לכם על שחלקתם איתנו את נלסון מנדלה"

 כל נציגי העולם (ואשתו)  חוץ מנתניהו ורעייתו נמצאים ברגעים אלו  בטקס האשכבה לאיש ואגדה נלסון מנדלה.

  נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא דברים לזכרו של נלסון מנדלה בטקס האשכבה שנערך לזכרו. אובמה אמר כי "לגרטה מאשל, למשפחה, לאזרחי דרום אפריקה זה כבוד גדול עבורי להיות איתכם היום לחגוג חיים שלא היו כמותם. הלווית נלסון מנדלה באיצטדיון FNB

לתושבי דרום אפריקה, אנשים מכל הגזעים וכל שדרות החברה העולם מודה לכם על שחלקתם איתנו את נלסון מנדלה. המאבק שלו היה המאבק שלכם הניצחון שלו היה הניצחון שלכם הכבוד שלו והתקווה שלכם מצאה ביטוי בחייו".

אובמה הוסיף כי "קשה לשאת הספד ולתפוש בו את חייו של אדם את האמת הבסיסית, השמחות, רגעי העצב הרגעים השקטים, וכמה קשה יותר לעשות זאת כשמדובר בענק שנע אל עבר הצדק ולאחר מכן עשה כן ברחבי העולם".

אובמה אמר עוד כי "מדיבה נולד בזמן מלחמת העולם הראשונה, רעה צאן וגודל בידי זקני השבט שלו ולימים יהיה אחד המשחררים הגדולים של המאה העשרים, יוביל תנועה שלא היו לה סיכויים רבים להצליח, ייתן קול למדוכאים ויבטא את המוסר של הצדיקים.

"כמו אברהם לינקולן, גם הוא  איחד את ארצו. כשאנו מסתכלים על ההערצה לה זכה קשה לנו שלא לראותו בתור אייקון, בתור סמל מנותק מרעיון האדם הפשוט, אך מדיבה לא רצה להיות פורטרט חסר חיים שכזה. הוא בחר לחלוק איתנו רגשות ותחושות. 'אני לא קדוש' הוא אמר והודה בחוסר שלמותו והיה מלא בחוש הומור. היו לו תקלות קטנות פה ושם בגלל זה כולנו אהבנו אותו. הוא לא היה פסל משיש, אלא בשר ודם בן, חבר ואב".

לדבריו, "אנו רואים אדם שהשיג מקום בהיסטוריה דרך מאבק, אמונה ועקשנות. הוא סיפר לנו מה אפשרי להשיג לא רק דרך ההיסטוריה, אלא דרך החיים של כל אחד מאיתנו. הוא הראה לנו כוח פעולה, עצמאות ולקיחת סיכונים. כנראה שצדק כשאמר שירש את חוש המרדנות מאביו והוא נשא את הכאב המשותף של אלף עוולות והתייחסויות לחוסר צדק כמו חברים אחרים בקונגרס הלאומי אפריקאי. מדיבה ריסן את כעסו וניתב את הרצון שלו ללחום לכיוון של אסטרטגיה ותהליכים, שאפשרו לנשים וגברים לעמוד על שלהם למען עמם וכבודם. הוא גם קיבל לעצמו את ההשלכות של פעולותיו וידע שיש להן מחיר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.