לאחר נחיתת אובמה: הלווית פרס החלה – שידור חי

בשעה זו החל מסע הלוויתו של שמעון פרס בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. לפני זמן קצר נחת נשיא ארה"ב ברק אובמה בישראל, כביש מס' 1 נסגר לתנועה. הצטרפו לשידור החי בערוץ 2.

בשעה זו מתקיימת מסע הלוויתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס בהר הרצל בירושלים, בהשתתפות עשרות מנהיגים שבאו מכל רחבי העולם לחלוק כבוד לנשיא התשיעי של ישראל.

שידור חי מערוץ 2 – באדיבות רשת

למתחם בהר הרצל הגיעו נשיא ארה"ב ברק אובמה ושר החוץ גון קרי, לצד מנהיג הרשות הפלסטינית אבו מאזן שאף לחץ את ידו של נתניהו.

תחילה נשא הספד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין . "אני מדבר אליך היום בפעם האחרונה שמעון, 'כנשיא אל נשיא', כפי שנהגת לומר בכל פעם שהתקשרת לחזק ולתת עצה טובה", אמר. "אני מדבר ועיני מחפשות אותך, אחינו האהוב, אחינו הבכור, ואתה אינך. אתה נאסף אל אבותיך היום באדמה שאהבת כל כך, אך לא נאספים חלומותיך, לא נטמנת אמונתך. היית איש אחד שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון, על כנפי החזון".

אבו מאזן עם נתניהו בטקס האשכבה (Hadas Parush \\ פלאש 90)

"הייתה בך היכולת הנדירה שמעון, להגות רעיון שנראה אז בלתי נתפס ולהוציא אותו אל הפועל", הוסיף ריבלין. "קודם היית חולם ורק כשיכולת ממש לראות במחשבתך את מדינת ישראל ניצבת על פסגת היעד החדש – רק אז היית מתחיל את הטיפוס אליו ומושך את כולנו איתך אל עבר היעד".

שידור חי באיכות טובה

ריבלין הדגיש בהספדו את התרומה של פרס למדינה,"חתרת, עד לנשימתך האחרונה, לפסגת החלום הציוני, מדינה ריבונית עצמאית המקיימת שלום מלא עם שכנינו. אבל, ידעת גם ששלום אמת ניתן להשגה רק ממקום של עוצמה והקפדת לאבטח את הדרך לפסגה. מעטים החיים בינינו המבינים, ורבות עוד ייכתב, כמה הרים עקרת מקום המדינה ועד היום, כדי להבטיח את ביטחוננו ועליונותנו הצבאית".

"לא אפריז אם אומר שיותר משהתברכת אתה להיות נשיאה של אומה אדירה זאת, התברכה אומה זאת שאתה היית נשיאה", אמר נשיא המדינה על פרס. "בכל אלה היית לנו לראש אבל יותר מכל, אדוני וידידי, היית לנו ללב, לב שאהב את העם, הארץ והמדינה. לב שאהב את אנשיה, לב שדאג להם, לב רחב, לב גדול".

אובמה וקרי הבוקר בנתב"ג (רש"ת)

נשיא המדינה הזכיר בהספד גם את ההסתה נגד פרס בעבר : "שמעון, אודה ולא אבוש, ערב ראש השנה על מפתן קברך בחלקת גדולי האומה, גם סליחה צריך לבקש ממך. גם סליחה נבקש ממך. מותר היה לחלוק עליך, למתנגדים הייתה החובה להביע דעתם, אבל היו שנים, בהן נחצו קווים אדומים בין יריבות אידאולוגית לאמירות ומעשים שמקומם לא יכירם. אתה תמיד עשית את מה שהאמנת בכל ליבך שהוא הדבר הטוב ביותר לעם אותו שרתּ".

"מותך הוא אובדן אישי ולאומי אדיר כפי שהוא חותַם של עידן, תום עידן הנפילים, שסיפור חייהם הוא סיפור דברי ימיה של התנועה הציונית ומדינת ישראל. זו התחושה העמוקה שלנו היום. תחושה שתם פרק בחייה של אומה, תם פרק בחיינו. הפרידה שלנו ממך, היא גם פרידה שלנו מעצמנו. כשאנו רואים את מנהיגי העולם, ידידינו מקרוב ומרחוק, אשר הגיעו לכאן לחלוק לך כבוד אחרון, אנו מבינים שלא רק כאן אלא בעולם כולו יתגעגעו אליך. ואנחנו, כולנו, כבר מתגעגעים".

לאחר מכן נשא הספד ראש הממשלה נתניהו,  "שמעון פרס זכה לא רק לתוחלת חיים, אלא גם לתכלית חיים: הוא היה שותף בכיר למפעל התחיה הלאומית של העם היהודי, בן לדור שיצא משעבוד לחירות, הכה שורש במולדת ואחז בחרב דוד כדי להגן עליה. שמעון פעל גדולות ונצורות להבטיח את כוח המגן שלנו לדורות ועל כך נתונה לו תודת הדורות".

נתניהו הזכיר את איך היה זה פרס שאישר כשר הביטחון, יחד עם ראש הממשלה רבין ז"ל, את מבצע אנטבה לשחרור החטופים, בו נהרג אחיו יוני ז"ל. "בלוויה הוא נשא הספד מרטיט לב שלא אשכח כל חיי. זו הייתה הפעם הראשונה בה פגשתי אותו. הוריי ז"ל, אחי ואני, נפעמנו עמוקות מדבריו על יוני, על המבצע, על הקשר לאבותינו ועל זקיפות הקומה של עמנו. באותו רגע נוצר בינינו חיבור עז ומיוחד שאף פעם לא נותק".

ראש הממשלה הזכיר את המחלוקות עם פרס, אך הדגיש כי היחסים הטובים שהתפתחו ביניהם גברו: "על אף ששמעון ואני לא הסכמנו על דברים רבים, חילוקי הדעות לא האפילו על הפגישות הרבות, החמות והמחכימות שקיימנו. החיבה האישית הלכה וגברה מפגישה לפגישה".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.