אובמה נפרד מפרס בעברית: תודה רבה, חבר יקר

עשרות מנהיגים, מלכים וראשי מדינות מרחבי העולם ליוו את שמעון פרס בהר הרצל בירושלים בדרכו האחרונה. נשיא ארה"ב ברק אובמה ספד לו ואמר: "יש לי הכבוד להיות בירושלים ולומר שלום אחרון לחברי שמעון פרס". הצטרפו לשידור החי .

עשרות מנהיגים, מלכים וראשי מדינות מרחבי העולם ליוו את שמעון  פרס בהר הרצל בירושלים בדרכו האחרונה.

שידור חי מערוץ 2 – באדיבות רשת

נשיא ארה"ב ברק אובמה ספד לו ואמר: "יש לי הכבוד להיות בירושלים ולומר שלום אחרון לחברי שמעון פרס".

צפו באובמה נפרד.


אובמה התייחס להשתתפותו של יו"ר הרשות אבו מאזן בהלווייה ואמר: "זאת תזכורת למשימה הבלתי גמורה של שלום במזרח התיכון".

"צדק ותקווה הם בלב הרעיון הציוני. חיים חופשיים במולדת, חיים בטוחים לאומה שיכולה להגן על עצמה בעצמה, חיים מלאים", אמר הנשיא האמריקני. "אלה היו חייו של שמעון פרס. זו מדינת ישראל, שהתאפשרה בזכות דור המייסדים".

 "מה ששמעון עשה כדי לעצב את סיפורה של ישראל מתועד היטב, החל בקיבוץ שייסד עם אהובתו סוניה", אמר אובמה. "הוא החל את העבודה של בניית קהילה למופת. אחרי העצמאות, מוקף באויבים שלא הכירו בישראל, הילד שרצה להיות משורר הפך לאדם שבנה את תעשיית הביטחון הישראלית, שהניח את התשתית לצה"ל האימתני שניצח את מלחמות ישראל".
אבו מאזן בהלוויית פרס (גיל יוחנן)

אובמה שיבח את פרס על תרומתו האישית. "תעוזתו שלחה כוחות קומנדו לאנטבה וחילצה יהודים מאתיופיה, המדינאות שלו בנתה את הקשר האמיץ בין ישראל אלרה"ב ועוד מדינות רבות", אמר. "הוא גם הראה מה בני אדם יכולים לעשות כשהם מגייסים היגיון למטרה מאוחדת, איך מדינה בלי משאבי טבע יכולה יותר מלפצות על כך באמצעות כישורי אנשיה. פרס קיבל החלטות שחילצו את ישראל מאינפלציה ומשבר כלכלי, הוא גייס את הטכנולוגיה כדי להפריח את השממה ולהפוך את המדינה הקטנה הזאת למוקד של העידן הדיגיטלי".

נשיא ארה"ב מנחם (גיל יוחנן)

תרומתו של שמעון לאומה הזו כ"כ בסיסי,ת עד שלפעמים אולי לא מבחינים בה. לדור הצעיר, שמעון אולי זכור יותר בשל תהליך שלום שלא הגיע לסיום. הם יקשיבו למבקרים משמאל שיטענו שהוא לא הכיר בכשלונות עמו; או למבקרים מימין, שטוענים שסירב לראות את הרוע האמיתי בעולם וקראו לו נאיבי. אבל חרף מה שאולי חלק עם משפחתו או חבריו הקרובים ביותר, פומבית הוא התנער מהמבקרים.

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, חברו הוותיק של פרס, ספד: "חלקתי איתו 25 שנים וניסינו להגיע לשלום אמת עם הפלסטינים". אמר על העבודה המשותפת איתו במהלך החתימה על הסכמי אוסלו. "נדהמתי מהיכולת שלו לנצל את ההזדמנוית של כל יום חדש". הוא אמר שתמיד העתיד הטריד את פרס יותר מאשר העבר: "הוא דאג לילדים של כולם ולא הפסיק לנסות להשיג שלום".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.