אובמה נקם בנתניהו: ארה"ב לא הטילה וטו על החלטה באו"ם נגד ישראל

רגע לפני שהוא עוזב את הבית הלבן , נשיא ארה"ב ברק אובמה הפגין את איבתו לישראל והורה שלא להטיל וטו כנגד ישראל באו"ם מה שסלל את ההצעה לגינוי ולדרישת הפסקת הבנייה בהתנחלויות שאושרה אמש (שישי) במועצת הביטחון של האו"ם.

רגע לפני שהוא עוזב את הבית הלבן , נשיא ארה"ב ברק אובמה הפגין את איבתו לישראל והורה שלא להטיל וטו  כנגד ישראל באו"ם מה שסלל את ההצעה לגינוי ולדרישת הפסקת הבנייה בהתנחלויות שאושרה אמש (שישי) במועצת הביטחון של האו"ם,

14 מהמדינות החברות במועצה, רוב מוחלט, הצביעו בעד. כאמור , בהוראת אובמה,  ארה"ב לא השתמשה בזכותה להטיל וטו על ההחלטה – ונמנעה. ראש הממשלה נתניהו צפוי להתייחס להחלטה של  אובמה ולגנות אותו על זניחת ישראל.

רק אתמול משכה מצרים את הצעתה, אך ההצעה עלתה להצבעה לאחר שארבע מדינות החברות במועצת הביטחון: ניו זינלד, ונצואלה, מלזיה וסנגל, דרשו הצבעה בנושא, גם ללא ההצעה מצרית. "ההחלטה במועצת הביטחון משקפת את הקונצנזוס הבינלאומי נגד הבניה בהתנחלויות", אמרה בתגובה שגרירת ארה"ב סמנת'ה פאוורס.

 במערכת הפוליטית הישראלית. משמאל ומימין גינו את ההחלטה האמריקנית שלא להטיל וטו, . "ישראל דוחה על הסף את ההחלטה האנטי-ישראלית הבזויה באו"ם ולא תכפיף את עצמה אליה", נמסר מלשכת רה"מ נתניהו.

 

"בשעה שמועצת הביטחון לא עושה דבר לבלום את הטבח של חצי מיליון בני אדם בסוריה, היא נטפלת באופן מביש לישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון וקובעת שהכותל המערבי הוא 'שטח כבוש'", נכתב בהודעה. "ישראל מצפה לעבוד יחד עם הנשיא הנבחר טראמפ ועם ידידינו בקונגרס, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, לבטל את הנזקים של החלטה אבסורדית זאת".

 

 

שגריר ישראל באו"ם דני דנון תקף את ההחלטה הערב. "המאמצים הפלסטינים לפגוע בישראל דרך האו"ם לא יועילו ולא יקדמו אף פתרון", אמר דנון. "היה מצופה מידידתה הגדולה ביותר של ישראל לפעול על פי מדיניותה ארוכת השנים ולהטיל וטו על ההחלטה החד צדדית הזאת. אין ספק שחילופי הממשל בארה"ב יביאו עימם עידן חדש".

השר יובל שטייניץ (ליכוד) תקף בחריפות את הממשל האמריקני על בחירתו שלא להטיל וטו ואמר כי ארה"ב נטשה את ישראל. "זו לא החלטה נגד ההתנחלויות, זו החלטה אנטי-ישראלית נגד העם היהודי ומדינת היהודים", אמר שטייניץ. "ארה"ב הלילה פשוט נטשה את חברתה היחידה במזרח התיכון". גם השר ישראל כץ גינה את החלטת ארה"ב ואמר כי "הערב, ערב חג החנוכה – אחרי החושך בא האור. עברנו את היוונים נעבור גם את מועצת הביטחון".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה אף היא כי החלטת מועצת הביטחון רעה לישראל, אך אמרה כי היא תוצאת הכניעה של נתניהו לימין הקיצוני. "ההחלטה פוגעת בירושלים ובמה שהשגנו לגבי הגושים – אבל נתניהו התעקש על חוק ההסדרה, דהר מול הקיר בידיעה שזאת תהיה התוצאה – וכולנו משלמים את המחיר".

בכיר בממשל אובמה ניסה להסביר את איבת אובמה לישראל. בריאיון לרשת CNN הדגיש בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי של אובמה, שהמהלך אינו "נקמה" של הנשיא אובמה בנתניהו.

"העובדה שהיא שהמדיניות האמריקנית במשך עשורים היא להתנגד להתנחלויות", אמר רודס. "הסיבה שנקטנו במהלך הזה היא שבמשך שנים אנחנו חוזים בתהליך מואץ של הרחבת ההתנחלויות ואם המגמה הזאת תמשיך, פתרון שתי המדינות יהפוך לבלתי אפשרי".

"במשך שנים על גבי שנים ניסינו את תהליך השלום, ניסינו שיחות ישירות ועקיפות והזהרנו באופן פומבי שהמשך הבנייה בהתנחלויות יהפוך את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי", אמר. "איננו יכולים לעזוב את הבית הלבן מבלי לאשר את המצב בשטח. אנחנו מודאגים מהמצב בשטח". רודס דחה על הסף את הטענה כי ארצות הברית אינה עומדת מאחורי ישראל. "הטענה הזאת אינה מגובה על ידי עובדות", אמר. "רק לאחרונה סיכמנו על סיוע ביטחוני בגובה 38 מיליארד דולר".

ואילו הנשיא הנבחר דונלד טראמפ הגיב גם הוא להצבעה.  טראמפ שיגר מסר לאו"ם מיד לאחר ההצבעה ואמר: "מה-20 בינואר דברים ישתנו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.