"נשמיד את דאע"ש – אבל לא מהקרקע"

נשיא ארה"ב בעקבות הפיגוע במעון לבעלי מוגבלויות בקליפורניה: "הרוצחים עברו דרך הנתיב האפל של ההקצנה" {אובמה בנאום לאומה}

הטבח במעון לבעלי מוגבלויות בקליפורניה הוביל לביטויי חרדה ברחוב האמריקאי – ונשיא ארה"ב נזעק להרגיע את אזרחיו: בפניה נדירה מהחדר הסגלגל לציבור האמריקאי פרש אובמה את ההתפתחויות בחקירת הפיגוע, דיבר על המלחמה נגד דאע"ש והבהיר כי היא אינה מכוונת נגד האיסלאם.

"הירי במעון הוא מעשה טרור שנועד לרצוח חפים מפשע…על פי המידע שהצטבר בקרב חוקרי ה-FBI הרוצחים לא השתייכו או נתמכו על ידי ארגון טרור אלא עברו דרך הנתיב האפל של ההקצנה", אמר אובמה בהתייחס לפיגוע בקליפורניה.

אובמה הוסיף: "לטרור יש פנים חדשות…המפגעים החלו לבצע פעולות פחות מסובכות, כמו ירי המוני. קבוצות כמו דאע"ש מנצלות את הכאוס בעירק ובסוריה, ועושות מאמצים גדולים על מנת להרעיל את מוחותיהם של רבים. יום הטרור התפתח לשלב חדש. אני יודע שאחרי כל כך הרבה מלחמות, אמריקנים רבים שואלים אם אנחנו נתקלים בסרטן שאין לה תרופה מידית, האיום מהטרור הוא אמיתי, אבל אנחנו נתגבר גם על זה".

אובמה דיבר גם על המלחמה בטרור והבהיר כי "ארצות הברית תמשיך במלחמתה בטרור, זאת במסגרת תכנית המונה מספר צעדים…ההפצצות האוויריות של מטרות דאע"ש במזרח התיכון יימשכו לצד חימוש ואימון קבוצות הנלחמות בארגון על הקרקע. יחד עם זאת לא ניגרר למהלך קרקעי.

אסור לנו לפנות אחד נגד השני בכך שניתן לקרב הזה זהות של 'מלחמה בין ארה"ב לבין האסלאם. מוסלמים אמריקנים הם חברים שלנו, השכנים שלנו, חברינו לעבודה, ספורטאים נערצים וכן גם מוכנים למות למען ארצנו. אנו חייבים לזכור את זה".

בתוך כך, הרשויות בארצות הברית ממשיכות לבדוק את הרקע למסע הירי בסן פרננדיניו שבקלפיורניה. בקרב החוקרים הולכת ומתגבשת ההערכה כי בני הזוג המפגעים, שרצחו 14 בני אדם ופצעו עוד 21, תכננו לבצע מתקפות נוספות על אדמת ארצות הברית.

בכיר בממשל האמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי כמות כלי הנשק ואמצעי הלחימה שנמצאו ברשותם של המפגעים טשפין מאליק (29) וסייד פארוק (28) מצביעה על כך שתכננו יותר מאירוע אחד. מאליק, שנולדה בפקיסטן וגדלה בערב הסעודית, מעוררת את עיקר תשומת הלב של החוקרים – שמעריכים כי היא אף הובילה לתהליך ההקצנה של בעלה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.