הקרב עובר לקונגרס; אובמה אופטימי

הבוקר שאחרי ההסכם: נתניהו והרפובליקנים משלבים כוחות בניסיון להשיג רוב נגדו בקונגרס. אובמה לא מודאג

הקרב עובר לקונגרס: לאחר הכישלון הגדול של נתניהו והדיפלומטיה הישראלית בקרב בווינה, עוברים כעת המאמצים לבית הנבחרים האמריקאי, שם צפויה לישראל בת ברית איתנה ונחושה בדמות המפלגה הרפובליקנית.

אמש פורסם כי נתניהו, משרד החוץ והרפובליקנים פועלים בשילוב כוחות בניסיון להשיג רוב נגד ההסכם בקונגרס – מה שיגרום לו להתבטל, או לכל הפחות להידחות.

יצוין כי הנשיא האמריקאי רשאי להטיל וטו על החלטה כזאת, אלא אם זו תתקבל ברוב של שני שלישים, רוב שגם ראשי המפלגה הרפובליקנית מודים שהסיכויים להשיג אותו שואפים לאפס.

בראיון שהעניק הלילה לעיתון 'ניו יורק טיימס' התייחס אובמה למאבק בקונגרס והעריך כי נתניהו והרפובליקנים יכשלו בו: "נתניהו חושב שאולי הוא יכול להשפיע על הדיון בקונגרס, אבל אני בטוח שלא יהיו שם בעיות".

בהמשך פיזר אובמה מספר מרים שתכליתם להרגיע את דעת הקהל הישראלית. "אחרי שהקונגרס יאשר, נתניהו ואני נשב כמו שעשיתי במהלך כהונתי בבית הלבן ונשאל שאלות מאוד חשובות כמו איך למנוע מחיזבאללה להשיג כלי נשק מתקדמים, איך נמשיך לבנות את הצלחת כיפת ברזל".

עוד אמר אובמה: "ההסכם נמדד על פי יכולתו למנוע נשק גרעיני מאיראן, לא על פי יכולתו לפתור את כל הבעיות שמקורן באיראן… חשוב להגיש כי האופציה הצבאית נשמרת, אך הסכם שמשיג את המטרה עדיף על מלחמה".

בתוך כך, רה"מ ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, התייחס אמש להסכם ותקף אותו בחריפות תוך שהוא לא חוסך בנבואות זעם כדי להסביר את מסוכנתו. בראיון למהדורה המרכזית ב'ערוץ 2' אמר ברק: "ישראל עדיין החזקה במזה"ת".

"לומר אם תהיה לאיראן פצצה גרעינית קשה מאוד – זה בהחלט סביר מאוד שאיראן תהפוך למדינה גרעינית בעשור הקרוב, בעקבות צפון קוריאה ופקיסטן", העריך ברק.

לדבריו, "ההסכם פותח דף חדש אחר במזרח התיכון. ארה"ב ואיתה המעצמות האחרות מכירים באיראן כמעצמה אזורית לגיטימית והופכים אותה מחלק מהבעיה לחלק מהפתרון".

צפו בראיון המלא (באדיבות רשת)

"ישראל, בתמונה העולמית, די שולית", ציין ברק." הם מגיעים למסקנה שעדיף להם להיות עם איראן מאשר נגדה. מבחינתנו החדשות הטובות הן שישראל עדיין המדינה החזקה ביותר במזה"ת צבאית, כלכלית ומדינית, ובשום אופן אנחנו לא באירופה ב-38 ולא בפלשתינה ב-47".

ברק מתח ביקורת על התנהלות נתניהו, וציין, "אנשים כמו רוה"מ, כמו ח"כים, יכולים לדבר עם האמריקאים שהם מכירים אותם ולהסביר להם מדוע ישראל מתנגדת להסכם – זה לגיטימי. אבל ישראל כמדינה לא יכולה להיכנס למערכת הפוליטית הפנימית של מדינה שהיא ידידתנו הטובה ביותר".

"צריך לדבר עם האמריקאים לגבי מה מהווה הפרה של ההסכם, מה מהווה אקדח מעשן, איך שומרים על היתרון האיכותי של ישראל ואיך לפעול אם צריך מול איראן", הוסיף ברק.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. "לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם. אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ" ברק הזה חי בסרט. רק השם שומר עלינו אחרת מזמן לא היינו פה !

    גאולה בפתח |
    הגב