חשש בישראל: חמאס משקם את המנהרות שנפגעו במלחמה(וידאו)

ארבעה חודשים לאחר המלחמה בעזה, ישראל שוב מאשרת הכנסת מלט לרצועה. איך נמנעת העברת המלט לבניית מנהרות?‎ אוהד חמו עושה סדר

לאחר המבצע וההרס, רצועת עזה מתחילה לקבל חמצן: שיקום הרצועה נמצא בשלביו הראשונים, ומדי יום נכנסות משאיות עמוסות מלט וברזל לרצועה. כל הצדדים מכריזים כי הוקם מנגנון שימנע מחומרי הבנייה להגיע לידי חמאס, אך האם חמאס מוצא דרכים לעקוף את האיסור? "יש לי ספקות, אבל אני מקווה שאתבדה. אין לנו שליטה על מה שקורה מטר מעבר לגדר, אבל הושקע במנגנון הרבה מאוד מאמץ", טען מנהל מעבר כרם שלום עמי שקד.

לפני שלוש שנים הבינו בצה"ל שחומרי הבניין משמשים לייצור הנשק האסטרטגי של חמאס, וישראל עצרה את ייבוא המלט לשוק הפרטי. זה לא מנע מחמאס לחפור מנהרות – 32 מהן התגלו במבצע. "ההתנגדות לא זקוקה לחומרים האלה – אתם רק דוחפים את האנשים לכיוון של ייאוש", טען כחיל. "יש מגבלות על המלט, הברזל, והחצץ מחשש שזה יוביל למנהרות – אלו דיבורים חסרי שחר. יש גם ברזל וחצץ מההרס שישראל גרמה – החומרים האלה נגרסים וממוחזרים".

בשבועות האחרונים החלה ישראל להכניס כמויות קטנות של חומרי בניין לעזה, בצעד שנחשב לדרמטי. מנגנון שנוסד בידי ישראל נועד למנוע מהחומר להגיע לחמאס – הצלעות האחרונות הן הרשות הפלסטינית והאו"ם. כל תושב שביתו נפגע או נהרס רשאי להגיש בקשה לקבל חומרי גלם, וספק מקומי שאינו איש חמאס אמור להעביר את חומר הגלם, אך כחיל בעצמו הודה כי חלק מהאנשים "מוכרים את הבטון כי הם רוצים לאכול ולהתפרנס – אין להם כסף להביא בנאי, אז מה הם יעשו עם החומרים?".

במקביל, לראשונה מאז עליית חמאס לשלטון, ישראל מתירה לסוחרי הרצועה לייצא ירקות לגדה ולחו"ל – ובכך נכנס כסף לשוק העזתי החנוק. לשיקום הרצועה קיימת עוד זווית, הומניטרית – בימים אלה נעשית עבודת מטה לבחינת הכנסת כמות מדגמית של פועלים מהרצועה לישראל. שלמה צבאן, מנהל מעבר ארז, הביע תמיכה במהלך. "טוב יהיה לחשוב גם על נושא הכנסת הפועלים כדי להניע מעט את הכלכלה ושיהיה לאזרחים איזשהו אופק".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.