אוטומטי או ידני- איך לבחור את הרכב החדש ולחסוך

האם עדיף לרכוש רכב בעל גיר אוטמטי? ואילו עוד אופציות קיימות בשוק?

בשנים האחרונות חל שינוי בשוק הרכב הישראלי וניתן למצוא יותר מכוניות עם גיר ידני, מגמה זו מפתיעה מאחר ובמשך שנים ארוכות רוב הישראלים העדיפו רכבים עם גיר אוטומט. כדאי לדעת כי בשוק הרכב האירופאי רבים מעדיפים לרכוש רכב ידני, בעוד שאמריקאי ממוצע תמיד יעדיף רכב אוטומט. הסיבות העיקריות להעדפת רכב ידני הן מחיר זול ואטרקטיבי, עלויות אחזקה שנתיות נמוכות, וכמובן חוויית הנהיגה והביצועים שניתן להפיק מהמנוע. לכן, לאחר שנים ארוכות בהן המכוניות האוטומטיות שלטו בענף הרכב הישראלי, החל עידן חדש בשוק המקומי, שתחילתו במכוניות הקומפקטיות הידניות אשר נמכרות כיום במחיר אטרקטיבי במיוחד.

ביקוש גבוה לכלי רכב זולים

יוקר המחייה בארץ, מחירי הדלק הגבוהים ועלויות אחזקת הרכב הגבוהות, כל אלו ועוד תרמו למפנה בשוק הרכב המקומי, וכיום לא רק סטודנטים וצעירים מחפשים רכבים זולים, אלא גם משפחות וארגונים המעוניינים להוזיל עלויות. לפיכך, החל ביקוש גבוה לכלי רכב זולים, ויבואני הרכב אשר עוקבים בדריכות אחרי דרישות הלקוחות, החלו לייבא מספר הולך וגדל של רכבים ידניים. אמנם, בתחילה החלו רק חברות הליסינג וחברות השכרת רכב להציע ללקוחות רכבים ידניים מקטגוריית רכבי סופר מיני ומשפחתיות קומפקטיות, אך כעת הביקוש לגיר ידני זלג גם למשפחתיות ולרכבי הפנאי.

מהם ההבדלים בין גיר אוטומטי לידני?

 • רכב ידני– מצויד בתיבת הילוכים עם מנגנון מכני ידני, על הנהג להחליף את ההילוכים בעצמו, הרכב מצויד בדוושה נוספת- מצמד.
 • רכב אוטומטי– מצויד בתיבת הילוכים עם מנגנון אוטומטי, הנהג אינו נדרש להתערב בהחלפת ההילוכים.
 • רכב עם גיר רובוטי– מצויד בתיבת הילוכים ידנית הכוללת מערכת רובוטית ומצמד אוטומטי, הנהג נדרש להרפות מדוושת התאוצה בעת החלפת ההילוכים הנעשית בעצמה, ויכול להחליף הילוכים בעזרת פקדים המותקנים בצדי ההגה או בעזרת ידית ההילוכים.

איזו תיבת הילוכים עדיפה?

כאמור, ישנם הבדלים רבים בין גיר ידני לאוטומטי, לפניכם כמה הבדלים עיקריים:

 • צריכת דלק– רכב ידני נחשב לחסכוני בצריכת הדלק בהשוואה לרכב אוטומטי, הסיבות לכך נעוצות ביחסי ההעברה, מאחר ובגיר ידני ישנם 5 הילוכים קדמיים בעוד שגיר אוטומט מציע לרוב 3 הילוכים. בנוסף, בזמן תאוצה יש לסחוט את דוושת התאוצה ברכב אוטומט והסל"ד הגבוה ב"קיקדאון" גורם לצריכת דלק מוגברת.
 • עלויות אחזקה– חשוב להדגיש כי עלות אחזקת הרכב תלויה בסגנון הנהיגה ובאופן השימוש ברכב, עם זאת ידוע כי אחזקת רכב עם תיבת הילוכים ידנית לרוב זולה יותר בהשוואה לעלות אחזקת רכב אוטומטי. יש לשפץ או להחליף גיר אוטומטי כל 100- 200 אלף ק"מ בעוד גיר ידני נחשב לאמין ולעמיד יותר.
 • נוחות– ללא ספק רכב אוטומטי נוח יותר לנהיגה ואינו מחייב החלפת הילוכים מייגעת כאשר עומדים בפקקים ובנסיעה בכבישים בינעירוניים.
 • ביצועים– חובבי רכב יעדיפו תמיד גיר ידני כיוון שניתן להפיק ביצועים טובים יותר מהמנוע, אך כיום הרכבים האוטומטיים החדשים מצוידים בתיבות הילוכים ממוחשבות ועתירות בטכנולוגיה המפצה על ביצועי הגיר.
 • מחיר הרכב– גרסת רכב ידני לעולם תהיה זולה יותר בהשוואה לדגם אוטומטי, שיקול כלכלי מרכזי המאפשר להוזיל את עלות הרכב ולרכוש דגם חדש יותר. עם זאת, יש לזכור כי בשוק היד שנייה קשה יותר למכור רכב ידני והוא פחות שומר על מחירו.

ראוי לציין כי מומחי הרכב וחובבי הנהיגה טוענים כי לרכב ידני יש יתרונות שלא ניתן למצוא ברכב אוטומטי. לדוגמה, אם המצבר מתרוקן ניתן לדחוף את הרכב כדי להתניעו. כמו כן, מחיר הרכב הידני זול יותר לכן ניתן לרכוש דגם חדש ומתקדם יותר. בנוסף, במהלך הנהיגה ברכב ידני יש פחות הסחות דעת כיוון שיש להתרכז בהחלפת ההילוכים וניתן להפיק מהמנוע את מיטב הביצועים.

מצד שני, חובבי הרכב האוטומטיים יציינו בפניכם כי מחירון רכב אוטומט נשמר בשוק טוב יותר, וגם כך רוב הזמן אנו נוהגים בכבישים עמוסים ועומדים בפקקים ארוכים, לכן נוח יותר לנהוג ברכב אוטומט.

שיקול כלכלי

מאחר ומחירי הרכב בארץ גבוהים וכל אדם מעוניין להוזיל עלויות מחיה, אין זה פלא כי סטודנטים, צעירים, עולים חדשים וזוגות צעירים החלו להעדיף בשנים האחרונות לרכוש רכב ידני. כיום, באמצעות פתרונות מימון לרכב חדש ניתן לרכוש רכב קומפקטי מהניילונים במחיר אטרקטיבי, כחלופה משתלמת לרכישת רכב אוטומטי יד שנייה.

לסיכום, אם אתם מעוניינים לרכוש רכב זול ואמין תוכלו לקנות רכב ידני וליהנות מיתרונות רבים, אך אם אתם מעדיפים נוחות, לא תוכלו לוותר על תיבת הילוכים אוטומטית או חצי אוטומטית.

 

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מי שמדבר ככה שטויות על ידני …..
  כנראה שאת לובשת סווצ'ר, משתמשת בתנור בילדאין, כבר החלפת את הפלזמה במסך LSD והבנת הנהיגה שלך בכלל מגרדת את ה"0" מצידו השלילי.
  אוטומטי טוב לסטלנים חובבי שיעמום שאינם רוצים מינימום שליטה או מעורבות בנהיגה.
  ידני – לכל מי שחי.

  צחי |
  הגב
 2. שטויות, אין על אוטומטי
  אני למדתי על אוטומטי, ואני נוהגת רק על אוטומטי, ואני לא רואה שום סיבה הגיונית לנהוג על ידני.

  רוחמה |
  הגב
  • שטויות ?!?!? אפילו לא נהגת על ידני אז איך את יודעת איפה יש יותר חווית נהיגה. ובכלל מה זה קשור נכון אוטומטי נוח יותר אבל מי שרוצה לחסוך, ידני זה הכתובת

   EL |
   הגב
 3. אני אישית מעדיף ידני
  זה נוח יותר, קל יותר לתחזוקה ושומר אותי עירני על הכביש

  Mor |
  הגב