"אולי תתחילו במצוות פחות פרובוקטיביות" (הקלטה)

לאחר שהיועץ המשפטי וינשטיין יצא נגד רב הכותל והחליט כי יש לשתף נשים בהדלקה המסורתית של נרות חנוכה ברחבת הכותל המערבי, עלתה לשידור יוזמת הפניה חה"כ סבטלובה והגיבה להחלטה. האזינו לעימות {המראיין עקץ את הח"כ}

כאמור, החלטת היועמ"ש וינשטין הגיעה לאור פניית חברת הכנסת קסניה סבטלובה כי ברצונם של נשים רבות (רפורמיות בעיקר) לקיים את טקס הדלקת נרות חנוכה ברחבת הכותל כמו הגברים.

חברת הכנסת קסניה סבטלובה הגיבה להחלטה ואמרה: "תגובת היועמ"ש רק מחזקת את התחושה המתעצמת של חוסר הוגנות וחוסר הגיוניות בפעילות  הגורמים ברבנות שקודם הסתמכה על "מסורת" תמוהה ואחר כך הוציאה פסק הלכה שמעורר גיחוך אפילו בחוגים הדתיים.

נשות ישראל מהוות 52% מאוכלוסית ישראל ויש להן זכות מלאה להדליק נרות חנוכה ברחבת הכותל שכאמור שייכת לכלל העם היהודי – נשים כגברים. קיום הדלקת הנרות גם אצל הגברים וגם אצל הנשים טוב ומחזק את המסורת היהודית, ומי שרוצה לתמוך בה, חייב לתמוך בהחלטה זו". אמרה

המשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר שלחה מכתב בהול לרב הכותל ודרשה את קיום ההוראה של היועץ המשפטי, במכתב דחתה את הסבריו של רב הכותל, לפיהם מדובר ב"דרישה קיצונית" אשר נועדה "לדרדר את הדיון" ו"להצית אש".

המשנה הבהירה כי עמדתו אינה מתיישבת עם עקרונות היסודות המשפטיים, עם דו"ח הצוות המשרדי למניעת הדרת נשים ועם החלטת ממשלה בעניין משנת 2014. "יש יסוד להניח שדווקא מניעת השתתפותן של נשים בטקסים אלה, עשויה להתסיס ולעורר ריב ומדון, גם בשנה שעברה הדליקו נרות בחנוכיה נוספת ברחבת הכותל (ולא במרכזית) גם נשים, כדוגמת חברות הכנסת מירי רגב וציפי לבני, ואם כן יש כדי ללמדנו שאין לכך מניעה הלכתית … וכי לא היה בכך כדי לפגוע במרקמם המיוחד של אירועים מסוג זה הנערכים בכותל המערבי". כתבה במכתבה

אחת מיוזמות החוק חברת הכנסת קסניה סבטלובה הגיבה בקול ברמה והסבירה כי אין כאן ענין לעורר פרובוקציה: "אנחנו רוצות להדליק נרות חנוכה שזה מצווה חביבה עלינו ברחבת הכותל, לא אתם ולא אף אחד מכם יגיד לנו מה לעשות, אנחנו יהודים בדיוק כמוכם, אתם לא תקבעו לנו מהי יהדות ומה לא" אמרה חברת הכנסת קסניה סבטלובה מיוזמות החוק יחד עם תמר זנדברג ומיכל רוזין מתנועת מר"צ.

הרב אליהו שלזינגר רבה של שכונת גילה בירושלים תקף את אירגוני הנשים והזהיר כי זה עלול לגרום לפתח למדרון חלקלק: "אם ניתן להם את זה אחר כך הם יבקשו דברים נוספים, אסור לתת להם להדליק נרות ברחבת הכותל המערבי".

הרב שמואל רבינוביץ הגיב לקול ברמה על הוראת המשנה ליועמ"ש ואמר: "לצערי מנצלים את רצוני להביא שלום לכותל כדי לנגח ולפגוע במרקם העדין. אני אמשיך בכל דרך כדי להצליח ולמצוא את הגשר גם מול אלו שמנסים לחבל בזה מכל הצדדים. לשם כך גובש הרעיון להקמת "עזרת ישראל" שאמור לתת מענה לכל הדרישות, והוא המקום לפתרון לכל הדרישות".

רב הכותל הוסיף: "אסור היה שנפתור בעיה אחת ונצית אש (שכבר בוערת) מכיוון אחר. מתוך הבנה זו הושגה פריצת דרך משמעותית לקראת הסדרת מעמדה של "עזרת ישראל" באופן שיהיה מקובל על כל הצדדים".

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. עדיין לא הבנתי מה הבעיה לנשים להדליק נרות?
    יאללה מה הקטע שלכם?
    \

    אוקיי |
    הגב