אולמרט: "ברק רצה לדחות את התקיפה". ברק: "התכניות לא היו טובות"

שני ראשי הממשלה לשעבר מתגוששים על רקע אישור פרסום תקיפת הכור הסורי. אולמרט מאשים את ברק שרצה לדחות את התקיפה מסיבות פוליטיות. ברק טוען שלא הוצגו לו תכניות טובות

על רקע התרת פרסום תקיפת הכור הסורי על ידי ישראל לפני 11 שנים, ב-2007, מתגוששים הבוקר שני ראשי הממשלה לשעבר שהיו שותפים לתקיפה ההיא, אהוד אולמרט כראש הממשלה דאז, ואהוד ברק כשר הביטחון בעת התקיפה.

בקטע מספרו החדש של אולמרט, 'בגוף ראשון', שמתפרסם הבוקר ב'ידיעות אחרונות', כותב אולמרט על ברק: "מהר מאוד הופתעו המשתתפים לשמוע את שר הביטחון החדש מעלה תהיות קשות לגבי הצורך בפעולה צבאית להריסת הכור. אני מודה כי אף שהתחלתי להסתגל למצבים בלתי צפויים מצידו של ברק, הופתעתי. באחד הדיונים הוא אף העיר כי אינו מבין מדוע המשתתפים כל כך לחוצים. הרי אפשר לבצע את הפעולה באביב הבא. כלומר, בעוד כמעט תשעה חודשים. המשתתפים היו המומים. הכור יהיה אז כבר חם על פי נתוני המודיעין. מה הבעיה, השיב ברק, אז נהרוס כור חם.

"אחדים מהנוכחים הזיעו. אחרים החווירו. מישהו גיחך. מנהל הוועדה לאנרגיה אטומית פנה אליי בתום הישיבה. האם ייתכן ששר הביטחון אמר דבר נורא כל כך, הוא תהה. אם נהרוס כור חם, אנחנו עלולים לשאת באחריות לזיהום גרעיני נורא, שיטיל על ישראל כתם מוסרי אשר לעולם לא נוכל להינקות ממנו. בין אם הפרת יזדהם, וזו אפשרות סבירה, ובין אם לאו, נהפוך אחראים למותו של כל אדם לאורך מאות הקילומטרים שבהם זורם הנהר. בעיית הפליטים, שמציקה לנו עשרות שנים בכל מעמד בינלאומי, תהפוך לשולית.

"הרגעתי את גדעון פרנק. לא נפגע בכור חם, אמרתי לו, נהרוס אותו לפני שיתחמם".


אלא שאהוד ברק לא שותק. בראיון ל- ynet אמר ברק הבוקר: "נושא תקיפת הכור הייתה בהחלט אחת הסיבות שחשבתי שצריך להיכנס לתפקיד מהר. ידעתי שהנושא הזה נמצא בטיפול, לא ידעתי מה לוח הזמנים, איפה הם נמצאים בהכנות או באיזה מידה זה קרוב לביצוע, אבל חשבתי, בכל הצניעות המתבקשת, שאני יכול לתרום לתוך תהליך ההתכוננות וקבלת ההחלטות. ולכן זו אחת הסיבות לכך שעמדתי על זה שאני אכנס לתפקיד במהירות".

"נכנסתי לתפקיד באמצע יוני", סיפר ברק, "ואני מגלה את הדבר הבא: יש דהירה אל אפשרות ביצוע (של תקיפת הכור). אבל אני מסתכל על התוכניות ואני מוצא שחסרים שני דברים שלפי דעתי הם חשובים מאוד. הדרישה המינימלית מכל תוכנית – והיו כבר אז שתי תוכניות על השולחן – היא שתהיה ודאות מוחלטת שהן הורסות את הכור ושהפעולה לא מביאה להתנגשות רחבה עם הסורים, שיכולה להביא להתנגשות עם החיזבאללה.

"ואם בכל זאת תהיה הידרדרות, אנחנו אמורים להיות מוכנים, וזה אומר הכנות בפיקוד הצפון, הכנות בעורף, הכנות של צה"ל בהיבטים של חימושים מדויקים, חלקי חילוף קריטיים. ובמובן הזה אני קצת שופך מים קרים על המהירות הזאת".

ברק טען:"אני מצאתי ששתי התוכניות שעמדו על הפרק אז לא עמדו במבחנים האלה שתיארתי. על אחת מהן לא יכולת לומר בביטחון שהיא תהרוס את הכור, למרות שיכולת לומר מאוד בביטחון שהיא לא תביא למלחמה. על התוכנית השנייה יכולת לומר בוודאות מוחלטת שהיא תהרוס את הכור, אבל היה סיכוי סביר, לא גבוה אבל ממשי, שזה יביא להתמודדות רחבה עם סוריה ואולי עם חיזבאללה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.