אולמרט הגיש בקשת חנינה מהנשיא: "אהוד סבל מספיק – הגיע שעת הרחמים"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט העביר בקשת חנינה אל נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. לשכת הנשיא תבדוק את הבקשה ותשקול לקצר את מאסרו.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט  העביר בקשת חנינה אל נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין.

אולמרט אמור להשתחרר בעוד 7חודשים לאחר שריצה שנה מאחורי הסורגים, אלא שעתה הוא מבקש לקצר בשליש את מאסרו.

בבקשת החנינה, עליה חתומים עורכי הדין רם כספי ואלי זוהר, נכתב כי "אל מול הצדק והמשפט ניצבת לה מידת הרחמים. העת לרחמים שלאחר המשפט הגיעה. כפי שפורט, אולמרט סבל מספיק ונענש מספיק במגוון סוגי עונשים. הגיעה העת לסיים את סבלו של אהוד אולמרט ולעשות שימוש במידת הרחמים".

"ראוי לה למדינת ישראל שתדע לפתוח את ליבה, במיוחד כלפי מי שכל חייו עשה למענה ולמען ביטחונה ואשר פרי מעשיו, מנהיגותו ואומץ ליבו טבועים עמוק בחברה הישראלית", נכתב עוד בבקשה.

מלשכת הנשיא נמסר: הבקשה מטופלת מול הגורמים הרלוונטיים, ככל בקשת חנינה והועברה למשרד המשפטים לקבלת חוות דעת.
ערב כניסתו לכלא התעניינו רבים בשאלה כיצד יוכל אדם שניהל מדינה שלמה לציית לסוהרים פשוטים. חודשיים לאחר כניסתו לכלא, דומה שאהוד אולמרט הסתגל לסיטואציה החדשה תוך שהוא נמנע מלעורר מהומות מיותרות.

העיתונאי יניב קובוביץ' פרסם לפני כמה חודשים ב'הארץ' סיקור מיוחד על היום-יום של אלמרט מאחורי הסורגים.

ע"פ הנאמר בכתבה, אולמרט מיודד מאוד עם כל 8 אסירי האגף, בדגש על איש העסקים דני דנקנר ומהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית.

קשר מיוחד נרקם בינו ובין "המאכער" החרדי, מאיר רבין, שנכלא אף הוא במסגרת הפרשה. רבין הצליח לגרום לאולמרט להניח תפילין מדי יום ולהצטרף לתפילות. בנוסף אולמרט ורבין לומדים בחברותא מעת לעת.

בכתבה מצויינות מספר אנקדוטות לא-נעימות עבור אולמרט, שבמהלכן נוכח עד כמה הוא לא הגיע ל"קייטנה". כך למשל, "זמן קצר לאחר שהחל לרצות את עונשו בא לבקרו בנו (שאול) ובאמתחתו חבילה של 300 סרטים שיועדו לצפיית אביו ושאר חברי האגף במועדון שהוקם במתחם. אלא שאנשי שב"ס פסקו: 30 סרטים בלבד. ובמחשבה שנייה, אפס סרטים עלילתיים, רק כאלה המנציחים אירועים משפחתיים. ולא כל אירוע משפחתי, וגם לא כל סרט, הדגישו בשב"ס. כדי שתאושר הקרנת סרטון חתונה או בר מצווה, יש להעבירו ראשית לצפיית אנשי המודיעין, שיוודאו כי לא נשתלו שם מסרים אסורים למיניהם.

אולמרט ובני משפחתו חשבו שזו בדיחה. "איזה מסר יכולים להעביר לו, מפת בריחה?", אמר מקורב למשפחה ששמע על ההחלטה, "מתי יחכה המסוק שיוציא אותו משם?". אולמרט החליט לוותר על הסרטונים החגיגיים ועל החגיגה הבירוקרטית שנדרשה עבורם".

מקרה נוסף המצוין בכתבה מתמקד באימוני הכושר החביבים כל כך על אולמרט. "כחלק מהשיפוצים שעבר אגף 10 טרם אכלוסו, הוחלט להקים בו גם חדר כושר קטן ובו הליכון וכמה מכשירים נוספים. פחות למען הכלואים ויותר מטעמי ביטחון – למען הפרדתם מהאוכלוסייה הכללית בכלא. אך בשונה מהאסירים האחרים, מדרי האגף נמנעה הגישה למקום במשך שבועות. הסיבה: כדי שאסיר יוכל להתאמן דרושה נוכחות מדריך כושר מוסמך מטעם שב"ס, אך לשירות לקח זמן מה לגייס את האדם המתאים למשימה. רק באחרונה אושר לו תקן, ומדריך מגיע פעמיים בשבוע למשך 40 דקות בכל ביקור.

אך כאן לא נפתרו כל בעיות הכושר של דרי האגף. באופן כללי, החוקים לשימוש במכשירים בבתי הסוהר מאוד קפדניים. כך למשל כל אסיר מוגבל ל–20 דקות על ההליכון. זאת, בניסיון למנוע ויכוחים ועימותים בין אסירים על הזכות להשתמש במכשיר. באחד הימים הגיע אולמרט לחדר הכושר והחל לרוץ על ההליכון. אף כי היה היחיד בחדר, ואיש לא התכוון לעלות אחריו על המכשיר, בתום 20 דקות הורה לו המדריך לסיים את הריצה. גם כשניסה ראש הממשלה לשעבר להסביר שהמכשיר יוותר מיותם ב–20 הדקות הבאות, הובהר לו כי נהלים הם נהלים והגיע הזמן לנוח".

מהכתבה עולה כי אולמרט מעביר את רוב זמנו הפנוי בכתיבת האוטוביגרפיה שלו, כשלצד העשייה הפוליטית, המפגשים עם המנהיגים, השיחות בחדרים הסגורים וההחלטות שקיבל, צפוי אולמרט להקדיש פרק רחב לפרשיות השחיתות בהן נקשר שמו, המשפט והמאסר.

גם סביב כתיבת הספר התרחשה סאגה שהסתיימה באופן עגום מבחינתו: "כדי להקל על הכתיבה, ביקש מיד עם כניסתו לכלא להכניס לתאו מחשב נייד. "לא", השיבו בשב"ס, והבהירו כי זו בקשה שלא מאושרת לאיש מהאסירים.

בתגובה הציעו בני משפחת אולמרט להעביר את המחשב לאנשי המודיעין של שב"ס כדי שאלה יסירו ממנו כל פרט חומרה שיכול לאפשר גלישה או חיבור לאינטרנט – עד כי המחשב יהיה לא יותר מקופסה בעלת מקלדת ומסך בה ניתן יהיה להשתמש אך ורק במעבד תמלילים ולשמור קבצים. הקבצים הללו, הציעו בני המשפחה, יעברו סריקה בידי אנשי מודיעין ולא יצאו את כתלי הכלא עד למועד שחרורו של אולמרט. "לא", נותרה תשובת ש

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אחרי הצפיה בסרטון עמונה 2006 מאחל לו שבץ ולא שחרור…………

    יהודי |
    הגב