ההקלטות נחשפות: אולמרט לזקן: "כל חודש שתשבי בפנים – 10 אלף דולר" (וידאו)

מומחית מטעם המדינה: הקלטות שולה זקן מהימנות ■ מניתוח צלילי הרקע בקלטות עולה שהצלילים רציפים ואינם נקטעים, ולפיכך אין חשש שההקלטות נערכו או "בושלו"

אמינותן של הקלטות שמסרה שולה זקן לפרקליטות, עמדה היום (ג') במרכז הדיון במשפט טלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים. בישיבה העידה מומחית מטעם המדינה, שבין היתר, ניתחה את התדרים בהקלטות כדי לפסול את האפשרות שההקלטות נערכו. ואולם, את התדרים הגבוהים, סיפקו, כרגיל, עורכי הדין הנצים, סנגורו של רה"מ לשעבר אהוד אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי, והתובע, עו"ד אורי קורב, בוויכוח שהתעורר ביניהם כבר בתחילת הדיון. קשה היה שלא להבחין במיאוס ובעייפות על-פני הרכב השופטים, שנדמה שסבלנותו לטענות הנצחניות של הצדדים פקעה כבר מזמן.


בא-כוחו של אולמרט, עו"ד רוזובסקי, הלין בדיון על התנהלות הפרקליטות, שלטענתו פוגעת ביכולת צוות ההגנה להגן על רה"מ לשעבר, וזאת שלא כדין. לטענת רוזובסקי, ישנם קבצים על מחשבו של נדב זקן, בנה של שולה, שמומחה מטעם ההגנה מצא שייתכן שמדובר בקבצי הקלטות נוספים, שלא הוגשו לביהמ"ש ולא הועברו לצוות ההגנה. מחשבו של זקן נלקח על-ידי המשטרה בהוראת ביהמ"ש, לאחר שהתגלה כי המחשב סונכרן עם מכשיר הטלפון הנייד של שולה זקן, שבאמצעותו בוצעו חלק מההקלטות. בהמשך, נמצאו על המחשב הקלטות שנמחקו ממכשיר הטלפון. הרלוונטיות של ההקלטות שנמצאו על מחשבו של זקן למשפטיו של אולמרט מוטלת בספק ומוכחשת על-ידי הפרקליטות.

עו"ד רוזובסקי גם ביקש להורות למשטרה להאזין לקבצים נוספים – שלפי הבדיקה נמצאים על מחשבו של נדב זקן, וככל הנראה מדובר בהקלטות שמקורן במכשיר הטלפון של נדב זקן עצמו – ולקבוע אם יש בהן רלוונטיות לתיק. אם יימצא שהקלטה מסוימת אכן רלוונטית, ביקש עו"ד רוזובסקי שיתאפשר להגנה לקבל את ההקלטה. עוד הוסיף רוזובסקי כי מן הבדיקה שנערכה עולה כי "הייתה בתוך המחשב של נדב זקן תוכנה שייתכן שמאפשרת עריכת שיחות, אבל לא ברור שהגרסה הספציפית שהותקנה על המחשב של זקן אכן מאפשרת עריכה. המשטרה לא מאפשרת לנו לבדוק את זה ואינני מבין למה". בית המשפט יכריע לאחר הדיון בבקשת ההגנה.

התובע, עו"ד קורב, טען מצדו כי "לאור טענות ההגנה, נמסר המחשב של נדב זקן, ונבדק ונמצא שנמחקו הקלטות, אלא שהתגלה שההקלטות לא רלוונטיות לתיק… עכשיו הם מבקשים להמשיך ולחפש. מדוע לא ניקח מחשב נוסף? הרי יש עוד מחשב בבית משפחת זקן. אין שום אינדיקציה שיש עליו משהו, אבל למה שלא ניקח גם אותו?".

בהמשך טען עו"ד קורב כי הבקשה שהמשטרה תאזין להקלטות מייצרת נטל של ממש על המשטרה. "מדובר בעבודה של ימים", טען עו"ד קורב, וציין כי ידיהם של חוקרי המשטרה מלאות בעבודה. "את הבדיקות שאנחנו עשינו ויותר מהן – עשה מומחה מטעם ההגנה. הבדיקות שערכנו הן בבחינת למעלה מן הדרוש, רק כדי להזים טענה על מחיקת הקלטות רלוונטיות… נתנו להגנה לערוך בדיקות רבות ולא נמצא דבר. הבדיקות שמבקשת ההגנה יפגעו בפרטיות של נדב זקן, ישביתו יחידה במשטרה ואין לכך הצדקה", ציין.

"כל חודש שתשבי בפנים – 10 אלף דולר"

כמו כן, בית המשפט המחוזי בתל אביב התיר היום לפרסום הקלטות נוספות מתוך השיחות שקיימה שולה זקן עם מעסיקה דאז, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. באחד הקטעים נשמע אולמרט מסכם לכאורה עם זקן את הגמול הכספי שתקבל בתמורה לכך שתרצה עונש מאסר בפועל, בעוד שזקן מפצירה בו להתחייב בפניה לדאוג למשפחה בזמן שתשב בכלא.

מדובר בראייה נוספת מתוך תיק הראיות שאספה זקן על אולמרט במהלך שיחותיהם, ובה נשמע ראש הממשלה לשעבר כשהוא מתחייב בפני ראש לשכתו שבמקרה שבית המשפט יגזור עליה עונש מאסר בפועל, תקבל משפחתה מדי חודש סכום כסף של כ-10 אלף דולרים.

אולמרט: "אני סיכמתי עם רמי אונגר לדאוג לך. אם אדם אחד בעולם יידע את זה, זה לא יהיה הוא. אני סידרת שאת תקבלי כל חודש 10 אלף דולר, אבל הוא לא מוכן להעביר את זה ישירות לחשבון שלך, הוא לא רוצה להסתבך. את צריכה להעביר חשבון, אולי מחוץ לארץ, של מישהו שהכסף יעבור דרכו והוא יעביר לו 10 אלף דולר לשם וזהו, נקודה. זה הסיכום שלי איתו, שזה עד שאת גומרת את העונש שלך, מתי שלא יהיה".

זקן: "ואם אני נכנסת בפנים?"

אולמרט: "אנחנו דיברנו על זה, שאת נכנסת לבפנים את ממשיכה לקבל את ה-10 אלף דולר, איזו שאלה".

האזינו להקלטות (באדיבות רשת)

זקן: "לא, אם אני אכנס בפנים אז תדאגו יותר למשפחה".

אולמרט: "אני אעשה מאמץ".

זקן: "בהתאם למה שהם יצטרכו".

אולמרט: "תסלחי לי שאני שואל… תסלחי לי שאני אומר לך, שולה, 10 אלף דולר עוזר למשפחה. יש לכם חובות?"

זקן: "משכנתא".

אולמרט: "כמה המשכנתא?"

זקן: "5,000 שקל".

אולמרט: "יפה, אם מקבלים 35 אלף שקל בחודש זה יותר ממה שצריך".

בהמשך ההקלטה מתקשה זקן להסתפק בהבטחה שניתנה לה באשר לסכום, והיא נשמעת מפצירה באולמרט לדאוג לכל בני משפחתה – לרבות בנה, שמתקשה למצוא עבודה.

זקן: "אני רוצה להחזיר את נדב ללימודים"

אולמרט: "בסדר. רגע, נדב בחור בן 25, שולה. לא ילד אומלל".

זקן: "לא מוצא עבודה".

אולמרט: "משה עובד?"

זקן: "כן".

אולמרט: "כמה הוא מרוויח?"

זקן: "6 אלף שקל".

אולמרט: "6 אלף שקל נטו?"

זקן: "כן".

אולמרט: "זאת אומרת שזה הופך את זה ל-14 אלף נטו".

זקן: "שנייה, אני צריכה לדאוג למשפחה שלי, נקודה. אני לא רוצה לבכות, לא רוצה, זהו. אל תביא אותי למקומות כאלה".

אולמרט: "קודם כל אני לא מביא אותך למקומות…"

זקן: "אוקיי, אתה רוצה שאני אתן לך חשבון בחוץ לארץ שהוא יעביר?"

אולמרט: "10 אלף דולר בחודש".

זקן: "10 עד שאנחנו גומרים את כל העניינים".

אולמרט: "נכון. עכשיו אם אני אוכל להשיג יותר אז אני אשיג יותר, זה הכל. אני התחייבתי בפנייך. את כל החשבונות של מיכה שילמתי עד הפרוטה האחרונה".

זקן: "קשה לי קצת לפעמים לשקר"

בהקלטות אחרות נשמעים אולמרט וזקן כשהם ממשיכים לשוחח על העדות בפרשת הולילנד ותנאי החקירה של ראש הלשכה לשעבר.

זקן: לא משנה במה הם רצו שאני אגיד שאני נתתי לך את הכסף .זה מה שעניין אותם: למה הפקדתי ומשכתי את הכסף.

אולמרט: היית צריכה להגיד כי הבטחת לו את זה לפי בקשה. שהוא ביקש ממך שיעשה לך טובה, ואת עשית לו טובה כי הוא צריך כסף מזומן.

זקן: אתה מבין קשה לי קצת לפעמים לשקר ככה אז העדפתי ל..

אולמרט: אמרתי לך אז בטלפון …

עוד הקלטות:

 

זקן: תשמע אתה נחקר, איפה שאתה נחקר תאמין לי בלוקסוס הזה, כן, זה לא הלוקסוס שלי. אתה צריך להבין שאני באה לחקירות שמעירים אותי בחמש בבוקר בתא מסריח כן? שכל הקירות, אתה יודע מה, אני לא רוצה להגיד לך עכשיו, אני לא רוצה להגיד לך אפילו מה זה היה

אולמרט: אני מתאר לעצמי.

זקן: לא אתה לא מתאר לעצמך, אתה לא מתאר.

אולמרט: שולה, את נמצאת במצב קשה, אני נמצא במצב קשה מאוד. עם כל הכבוד, את מספיק היית איתי שנים, עשרות שנים, כדי להבין את זה. לפעמים אין צער. אז הדבר הכי פשוט והכי קל זה להפיל את כל העומס עלייך. אני לא חושב שזה מוצדק ואני לא חושב שזה נכון, אבל ברמה האנושית אני מדבר, אני לא מדבר על הצד המשפטי אני מדבר על הצד של היחסים אני מדבר על הצד… אני צריך לתת לעורכי הדין לא מה שאת נותנת.

אולמרט: אני צריך לתת לעורכי דין שניים וחצי מיליון דולר! את בכלל מבינה מה זה?

באחד הקטעים נשמע אולמרט כשהוא מדבר עם זקן על המיליארדר היהודי-אמריקני שלדון אדלסון, שלדברי ראש הממשלה לשעבר "הלך להגיד לבוש שאני בוגד".

אולמרט: חכי אנחנו קונים את העדות של שלדון אדלסון ה… הכלב בן כלב הזה אז

זקן: הוא ירצה לדפוק אותך

 

אולמרט: בטח הוא הרי הלך לבוש להגיד לבוש שאני בוגד! בוש סיפר לי! בוש סיפר! אז הוא אומר אני מכיר את אולמרט שמונה שנים תשע שנים, הוא מכיר אותי 25 שנה.

רעשי רקע רציפים

בדיון היום העידה גם רב-פקד שרונה כהן שהגישה חוות דעת מומחה מטעם המדינה בנוגע להקלטות. בחוות דעתה שללה כהן מבחינה מקצועית את האפשרות שהקלטותיה של שולה זקן שהוגשו בתיק, נערכו. הבדיקה נעשתה, בין היתר, על בסיס ניתוח ויזואלי של גרף רמת התדרים וכן על בסיס האזנה לרעשי הרקע של השיחה. כהן הסבירה כי מניתוח צלילי הרקע (לדוגמה – השיר "Let it be" שהתנגן ברקע אחת השיחות בין זקן לאולמרט) עולה שהם רציפים ואינם נקטעים בהקלטות השונות ולפיכך, לטעמה, אין חשש שההקלטות נערכו או "בושלו".

בתחילת החקירה הנגדית של כהן, דיקדק עו"ד רוזובסקי בעובדה שההקלטות שלהן האזינה כהן הינן העתק דיגיטלי של ההקלטות ולא ההקלטות המקוריות מתוך מכשיר האייפון או מכשיר ההקלטה של שולה זקן עצמם. בהמשך, הציג רוזובסקי לכהן חוות דעת ראשונה שכתבה, שבסופו של דבר לא הוגשה לביהמ"ש. את חוות דעת זו ערכה כהן בקשר לשיחות, שלבסוף נמצא שאינן רלוונטיות לתיק. רוזובסקי הראה לכהן סעיף שנכלל בחוות הדעת הראשונה, המבהיר כי ההעתק של ההקלטות שהועברו לה הוא "העתק נאמן למקור". עו"ד רוזובסקי הצביע על כך שסעיף דומה לא מופיע בחוות הדעת החדשה שהוגשה בתיק. כהן ציינה ששכחה לציין את ה"נאמנות למקור", אך הבהירה כי ההקלטות אכן זהות להקלטות ממכשירי ההקלטה.

משפט טלנסקי התחדש לאחרונה, לאחר שאולמרט וזקן כבר זוכו בתיק לפני כשנתיים, בעקבות הראיות החדשות שהציגה זקן, בהן הקלטות שביצעה לשיחות עם אולמרט ויומניה. הודות לראיות החדשות זכתה זקן למעמד של עדת מדינה. אולמרט מואשם בתיק כי קיבל כספים באופן לא חוקי מאיש העסקים האמריקאי-יהודי, מוריס טלנסקי. בית המשפט העליון החזיר את הדיון בתיק למחוזי, תוך שהגביל את הדיון לשאלה אם השימוש בכספים שקיבל אולמרט מטלנסקי ונשמרו בקופה הסודית אצל מקורבו, עו"ד אורי מסר, נעשה למטרות פוליטיות או פרטיות. אם יוכח, על בסיס הראיות החדשות שסיפקה זקן, שהשימוש בכספים היה למטרות פרטיות – אולמרט יורשע.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.