"התקציב הדו-שנתי יסייע לפתרון המחלוקת"

לדברי הבכיר: "מעבר ליציבות הקואליציונית, הדבר מעניק לנו חלון זמן ארוך לפתור את חילוקי הדעות הפנימיים לקראת הבחירות הבאות"{בכיר ב'יהדות התורה'}

במפלגות החרדיות מרוצים מאוד מהסיכום בין ראש הממשלה לשר האוצר באשר לההעברת התקציב הדו שנתי. על שביעות הרצון ניתן ללמוד מהתבטאויות פומביות ופרטיות של ראשי המפלגות.

הנימוק הפורמלי הוא כמובן תעודת הביטוח שתקציב כזה מעניק לממשלה, קרי: עוד שנתיים לפחות בקואליציית החלומות. אולם באופן לא פורמאלי קיים נימוק משמעותי נוסף, בעיקר בכל הקשור ל'יהדות התורה'.

בכיר מאוד במפלגה שווחח עם 'קוקר' אומר כי במצב הדברים הנוכחי בחירות בתוך מספר חודשים פירושם פילוג בטוח וקרע פנימי חסר תקדים. "מנגד, פרק זמן שלך שנתיים יעניק לנו מרחב תמרון שיאפשר לאחות את הקרע ולהגיע להבנות גם אם הדברים יתרחשו בקצב איטי", כלשונו.

לטענת הבכיר, גם עבור דרעי וש"ס מדובר בפרק זמן יקר זאת בשל העובדה כי צילו הפוליטי של אלי ישי מרחף מעל המפלגה בכל הקשור לבחירות הבאות. "צריך להבין", אומר הבכיר, "ששנתיים זה כמעט מונחי נצח בפוליטיקה, עד אז הוא יכול להיעלם מבחינה ציבורית. וגם אם לא: עדיין מדובר בשנתיים של שקט תעשייתי".

כזכור, אמש פורסם כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון, הצליחו להגיע להסכמה על העברת תקציב דו-שנתי לשנים 2017 ו-2018.

על פי הסיכום בין השניים, אם יידרשו התאמות, בנובמבר 2017 יקבל כחלון הבטחה למשמעת קואליציונית לביצוען.

המשמעות בהעברת תקציב דו שנתי היא שקט קואליציוני למשך שנתים.

יצוין כי האוצר הציג עמדה נחרצת נגד תקציב דו-שנתי.

יושב ראש ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) פנה לאנשי האוצר בבקשה מהם להציג את עמדתם בנוגע לתקציב דו-שנתי. התשובה שקיבל מאמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, הייתה חד משמעית: "עמדתנו המקצועית היא כי יש להשאיר את כנה את הוראת 'חוק יסוד: משק המדינה' לפיה תקציב המדינה יהיה לשנה אחת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.