אוקראינה מגיבה לנתניהו :"דבקים בעמדתנו נגד ההתנחלויות"

בצעד יוצא דופן ביטל ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו את ביקורו של ראש ממשלת אוקראינה בישראל, לאחר שארצו תמכה בהחלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון – עתה, משרד החוץ האוקראיני מגיב לתקרית

בצעד יוצא דופן  ביטל ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו  את ביקורו של ראש ממשלת אוקראינה בישראל, לאחר שארצו תמכה בהחלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון – עתה, משרד החוץ האוקראיני מגיב לתקרית, "נוסח ההחלטה הוא מאוזן – ישראל צריכה להפסיק את פעולות ההתנחלות שלה".

יש לציין כי אוקראינה שקלה להימנע  בהצבעה לאור  היחסים הטובים עם ישראל,  אך שיחה של ג'ו ביידן מממשל אובמה הכריע  את הכף, ואוקראינה הצטרפה ליתר המדינות שהצביעו כנגד ישראל.

בקייב הדגישו "כל המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם הצביעו בעד ההחלטה, למעט ארצות הברית שנמנעה. במהלך השנים מדינתנו דבקה בעמדה עקבית ומאוזנת בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אנחנו עומדים על דו-קיום בשלום של שתי מדינות עצמאיות – ישראל ופלסטין. יישוב של הסכסוך חייב להתבצע רק בדרכי שלום. עם זאת, אנו מדגישים את הצורך במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים".

משרד החוץ האוקראיני  הבהיר לאחר ביטול הביקור  כי "אוקראינה גינתה את פעולות ההתנחלות של ישראל, כי זה נוגד את החוק הבינלאומי – כפי שעשו גם חברות אחרות במועצת הביטחון וגם המזכיר הכללי של האו"ם בעבר, ויותר מפעם אחת". לפי ההבהרה האוקראינית, היא דורשת צעדים גם מהפלסטינים כגון לחימה בטרור: "אנו מגנים את האלימות וההסתה מהצד הפלסטיני, והפתרון מצריך נקיטת צעדים משני הצדדים".

"המדינה שלנו דוגלת באופן קבוע בכיבוד החוק הבינלאומי על ידי כולם ובכל מקום. לכן עמדתנו מתבססת על הקו העקבי שלנו כדי להבטיח את כיבוד החוק הבינלאומי על ידי כל נתיניה. אנו משוכנעים כי רק מדיניות חוץ, המבוססת על הצורך להגן על האינטרסים הלאומיים ועל כיבוד החוק הבינלאומי ואת העקרונות האוניברסליים והערכים, היא משכנעת ומובנת לכולם", טען משרד החוץ של אוקראינה. "אנו בטוחים כי ויכוחים פנימיים פעילים ורגשיים בישראל לא ישפיעו על היחסים האוקראיניים-ישראליים שהם ידידותיים באופן מסורתי ומבוססים על כבוד הדדי ואינטרסים משותפים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה  את התנהלות ניו זילנד, שקידמה את ההצעה, ואף החזיר את השגריר הישראלי במדינה להתייעצויות. הצעדים התקבלו באכזבה: ג'ולייט מוזס, ראש הקהילה היהודית בניו זילנד, שוחחה עם חדשות 2 Online ואמרה כי היא "מבינה את התגובה של ראש הממשלה ואת הרצון שלו להבהיר את ההשלכות של ההחלטה, אבל זה עצוב מאוד ליחסים בין המדינות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.