ריבלין ספד לאורבך: חשבתי שתצליח להצחיק את מלאך המוות" (וידאו)

אלפים ליוו למנוחות את השר לאזרחים ותיקים, העיתונאי והסופר אורי אורבך שהלך לעולמו בגיל 54.

אלפים ליוו למנוחות את השר לאזרחים ותיקים, העיתונאי והסופר אורי אורבך שהלך לעולמו בגיל 54.

וידיאו באדיבות רשת

הלוויתו נערכה בבבית העלמין בעיר מודיעין עיר מגוריו. בהלוויה השתתפו רבני הציונת הדתית ואישי ציבור, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו. נשיא המדינה ראובן ריבלין , הרב הראשי לישראל דוד לאו.

"בסוכות האחרון ערכנו יום פתוח בבית הנשיא", הזכיר בנאומו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שדמע לאורך דברי ההספד. "תור ארוך של אלפי אזרחים הממתינים להיכנס פנימה השתרך בחוץ. אנשי בית הנשיא מצאו אותך שם בתוך ההמון, מחכה בין אלפי הממתינים. שר בישראל, חבר כנסת. 'באתי לראות את הנשיא', אמרת להם ואז המשכת באותה ענווה אורי-אורבכית. זה סיפור אחד מהמון סיפורים".

אורי הטוב, הצנוע, אורי ההגון, ישר הדרך", פנה אליו ריבלין בדברי ההספד, "אני כותב לך בעין דומעת ולב שבור. אני לא מוצא את המילים. כמה אתה חסר לי גם ברגעים אלו. אני עומד פה ושואל איפה אורי שיגיע עם הבדיחה הטובה, עם הלשון החדה, עם החיוך הזה שובה הלב?".

"יש כאלה שמפלסים את דרכם בכוח ובעוצמה, אך אתה חדרת ללב של כולנו בחיוך ובענווה", הוסיף ריבלין. "איך נפרדים מאורי כזה שהיה בו עומק, תבונה, חדות, קורטוב של ציניות והרבה הומור?".

הנשיא התייחס בנאומו לאהבה נוספת של אורבך – הכתיבה לילדים. "ידעת לדבר לילדים בשפת המבוגרים ולמבוגרים בשפת הילדים", אמר ריבלין. "כתבת פעם שהתפילות של הספרדים, התפילות של האשכנזים, התפילות של כל היהודים, עולות לשמיים כמו מלאכים ומתייצבות שם יחד עם שאר הנוסחים, והשם מקבל כל תפילה מיד, ולא שואל איפה אבא שלך נולד. אורי, בימים האחרונים התפללו בשבילך יהודים ולא יהודים, בכל הנוסחים. עכשיו ריבונו של עולם מקבל אותך אליו".

אורבך נטמן במודיעין לצד שלושת הנערים החטופים – גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל הי"ד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לשר אורי אורבך, "אורי היה אדם כל כך אהוב ומוכשר. איש רוח אך גם איש מעש, ועל כן חסרנו יורגש מכל הטעמים הללו ליד שולחן הממשלה. לי אישית, ולכל אזרחי ישראל", אמר. "הייתה לו תכונה להתחבב על כל הבריות, לא בדרך זולה, אלא באמצעות הסגולה המיוחדת שלו לגשר בין קצוות. תמיד עשה את זה בנועם הליכות, באדיבות, לעיתים עוקצנית, עם הרבה שכל יקר. בעיקר עם הומור משובח. ההומור היה סוד כוחו. אני לא הכרתי אדם שהכיר אותו ולא אהב אותו".

בישיבת הממשלה לזכר אורי אורבך ז"ל אמר השר בנט.  "אתמול בערב נפרדתי מאורי בפעם האחרונה בנשיקה. אוראי, אחי הבכור, היה איש של חיבור. הוא חיבר בין הילדים שעבורם הוא כתב ובין הקשישים להם הוא דאג. בין הציבור הדתי שממנו הוא הגיע, לציבור החילוני שאליו דיבר. הוא היה חבר והיה בעל חודש הומור, אך ידע גם להגיד: 'עכשיו אני לא צוחק, עכשיו אני מתייחס לזה ברצינות'. אורי היה דובר נאמן של ארץ ישראל, תורת ישראל ומדינת ישראל.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.