אורי זוהר למרן הגראי"ל: "אני לא מסתפק בפרנצ'עס – בעולם האמת אני רוצה לשבת עם כל הצדיקים"

פטירתו של אריק איינשטיין  השיבה  את הציבור הישראלי לשנות ה-70, לימי הזוהר של אורי זוהר ואריק.

בסוף השבוע פרסם ארי גלהר במעריב כתבה נרחבת על השחקן והבדרן שהפך לרב.

זוהר בן -78 – נמנע מפעילות ציבורית, וכמעט לא דיבר עם כלי התקשורת מאז שחזר בתשובה  בבית הקברות טרומפלדור בו נטמן הוא שב לתודעה הציבורית: "היית נר שמפיץ אור, היית סגור מהמציאות הרעה והנוראה. מתוך השירים ראו את הנשמה שלך".

בני משפחתו של זוהר סיפרו לארי גלהר במעריב כי הוא התרגש מאוד מהלווייתו של איינשטיין. "הוא אמר שהנשמה היהודית יודעת לזהות את הטוהר והטוב שיש בעולם ולגלות מה מזויף ומה אמיתי. גם מי שלא הכיר את איינשטיין הרגיש שפה יש נשמה טובה ואצילית. הוא בעיקר התפעל מההתנהגות של סימה אליהו ומהצניעות שלה במהלך כל הימים הללו".

הרב אורי זוהר (נולד בשם אורי דז'אדק ב-4 בנובמבר 1935 בתל אביב). בעברו היה בדרן, שחקן ובמאי קולנוע ישראלי בולט, עד חזרתו בתשובה בסוף שנות השבעים שזכתה לתהודה רבה. כשנה לפני שהחל בתהליך חזרה בתשובה זכה בפרס ישראל, אך סירב לקבלו.

עד שנת 1977, השנה בה החל בתהליך חזרה בתשובה, היה זוהר שחקן ובדרן מבוקש.

בסוף שנות ה-60 אספו סביבם זוהר וחברו אריק איינשטיין מספר אמנים ואנשי בוהמה, לחבורה שנקראה "חבורת לול". הוא ביים את הסרטים "מציצים" ו"הצילו את המציל" על הווי החוף הנהנתני של תל אביב שאפיין את חבורת "לול" (את האחרון ביים כשהוא כבר חבוש כיפה),

בשנת 1976 הוחלט להעניק לזוהר את פרס ישראל בתחום הקולנוע, אך הוא סירב לקבלו בהפגנת אי-סולידריות עם הממסד.

 זוהר נישא לאליה שוסטר. לזוג, המתגורר בירושלים, שבעה ילדים, ושני בניו הבוגרים שחזרו גם הם בתשובה, אפרים פישל ושלום, התחתנו עם שירי ויסמין, בנותיהם של אלונה ואריק איינשטיין, שאף הן חזרו בתשובה עם אמן.

 מקורביו של זוהר,  סיפור לגלהר כי בתחילת חזרתו בתשובה הוא נכנס לבית המדרש וכמעט לא יצא ממנו. "הוא השלים את כל מה שהיה חסר לו בעולם התורני ואת כל מה שפספס כאדם לא דתי. הוא הסתגר בתוך עצמו כדי ללמוד את כל מה שהיה חסר לו 40 שנה. אורי היה אומר לנו שהסתירו מהם המון ידע ועולם תרבותי שלם, והוא ממש מצטער שלא ידע על כך מוקדם יותר", סיפר  אחד מבני משפחתו.

בעולם החרדי זיהו  את הפוטנציאל של זוהר וקראו לו לדגל. מנהיג הפלג הליטאי מרן הרב אליעזר מנחם שך, קרא לזוהר לנצל את יכולותיו לקרב חילונים ליהדות. זוהר התחבר ל "לב לאחים", שעוסק בקירוב לבבות לדת – והעביר שיעורי תורה ושיחות על יהדות בערים שונות בישראל.

בסוף שנות ה-90  הגיש זוהר עם אריה דרעי  תוכניות בערוצים הפיראטים החרדים שצצו כפטריות לאחר הגשם. יום אחד זוהר נקש על דלתו של דרעי ואמר לו: "אם לא תלמד שעה אחת ביום, אתה תתנוון. אל תתעוור ותסתנוור מהמעמד שלך עכשיו. אם לא קשורים בתורה, מתנוונים, השניים הפכו לחברים.

זוהר  עלה לביתו של מרן הרב אהרן לייב שטיינמן, וביקש להפסיק את פעילותו הציבורית. 'אני כבר לא מוכן לשעבד את עצמי לציבור ולוותר על העולם הבא שלי בשביל אחרים. אני מתחיל להזדקן וחושב על עולם האמת, ורוצה להגות בתורה יום ולילה'", סיפרו מקרוביו למעריב. "הרב שטיינמן לא ויתר והשיב כי גם הוא יוצא לשליחות ומסירת שיעורים לציבור הרחב, וזוהר השתכנע לעשות רק את מה שהוא חייב". לטענת חבריו, זוהר אמר: "אני לא מסתפק בפרנצ'עס  בעולם האמת. אני רוצה לשבת למטה בשולחן עם כל הצדיקים".

הרב  אורי זוהר עבר מביתו בשכונת רוממה בירושלים לדירת מחסן בגודל 30 מטר רבוע באותה שכונה, זאת לאחר שחיתן את כל ילדיו, ואמו וחמותו שהתגוררו אצלו נפטרו. "הן גרו אצלו, ולמרות שלא היו חרדיות הם הסתדרו מעולה. הוא לא איש שיכפה על אף אדם שום דבר", סיפרו חבריו. "אשתו היא אחת הנשים הצדקניות שהכרתי, וכל היום עסוקה בחסד ובעזרה לזולת ומתנדבת בבתי יולדות. עד לא מזמן הם אירחו בביתם גם אישה שהייתה אמורה להיכנס לכלא בשל סכסוך משפחתי על ילדיה, והשופט הסכים שתלך לחלופת מעצר רק אצל זוהר. היא שהתה אצלו בבית במשך שמונה חודשים עד לסיום המשפט".

מקורביו של זוהר מספרים על איש צנוע וליברלי, "זוהר מחמיר ברמות שאנחנו לא מבינים. מנגד, הוא האיש הכי פרקטי שיש". לדברי חבריו של זוהר, לעתים מגיעים תורמים אמריקאים לביתו של זוהר ומתפעלים מצניעותו של הבית, שגודלו קטן יותר מהחניה שלו. "הוא תמיד אומר להם בהומור שזה הרבה יותר נוח כי הכל קרוב אליו ולא צריך ללכת הרבה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.