אור מול חושך: גרמניה סוערת בעקבות החנוכייה

הפגנה של קיצונים מוסלמים בברלין נגד ישראל וארה"ב שתוכננה להיערך במקום בו הודלקה חנוכיית הענק ב"שער הניצחון" – הורחקה ברגע האחרון על ידי מפכ"ל המשטרה. "היה ברור לנו שאם ההפגנה תערך פה בשעת ההדלקה תהיה קטסטרופה", סיפר רב הקהילה היהודית הרב יהודה טייכטל התוצאה: במהדורות הטלוויזיה ובשערי העיתונים הראשיים בגרמניה – ההדלקה הגדולה שנערכה על ידי שלוחי חב"ד

מאז ההכרזה ההיסטורית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל, נערכות בגרמניה הפגנות על ידי קיצונים מוסלמים. בהפגנות מונפים שלטים ובהם קריאות נגד ישראל וארה"ב.

אחת ההפגנות תוכננה להיערך זמן קצר לפני הדלקת החנוכייה הגדולה ב"שער הניצחון" בכיכר החשובה של ברלין המאורגנת כמידי שנה על ידי שלוחי חב"ד בעיר. מארגני ההפגנה השיגו אישור מבעוד מועד והדבר גרם לכאב ראש עבור הקהילה היהודית.

"היה ברור לנו שאם ההפגנה תערך פה בשעת ההדלקה תהיה קטסטרופה", סיפר רב הקהילה היהודית בברלין הרב יהודה טייכטל. "מאחר ומארגני ההפגנה כבר השיגו אישור, פנינו לצמרת המשטרה והמפכ"ל החליט להעתיק את ההפגנה למקום אחר".

הדרמה של הרגע האחרון הסבה את תשומת לבם של כלי התקשורת שמיהרו לשגר את נציגיהם להדלקה החגיגית שנערכה בהשתתפות יהודים רבים, ואותה הוביל הרב טייכטל יחד עם המארגן שליח חב"ד הרב שמואל סגל.

"בשל הרגישות המשטרה פרשה כוחות רבים והמקום היה מאובטח ברמה גבוהה", מספר הרב טייכטל, "בפועל, בשל הנסיבות, ההדלקה השנה זכתה ל'פרסומי ניסא' הגדול ביותר בכל הזמנים. אתמול זה פתח את מהדורות החדשות והבוקר ההדלקה מככבת בשערי העיתונים הגדולים בגרמניה".

לדברי הרב טייכטל, "ההדלקה שלנו חידדה את ההבדל מול ההפגנה שלהם. מול אירוע שכולו חושך ושנאה, אנחנו הפצנו אור, אהבה ושמחה".

צילומים: Rafael Herlich (רפאל הרליך)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.