אושר בוועדת החוקה "חוק השכירות ההוגנת"

"הנוסח שאושר מאכזב, מכיוון שאינו נותן מענה מספק לצורך של משפחות בשכירות ארוכת טווח, ובהגנה מפני עליות חדות ותכופות בשכר הדירה"

חברי הכנסת שפיר ופולקמן עמדו מאחורי הצעת החוק שאושרה היום "חוק שכירות הוגנת ".

מטרתו של החוק הוא לדאוג שהשוכר לא ינוצל על ידי המשכיר . לדוגמה : חלוקה שווה של דמי התיווך בין שני הצדדים,הדירה צריכה להיות ראויה למגורים,גובה הערבויות אותן יוכל המשכיר לדרוש יהיו רק בסדר גודל של שליש מדמי השכירות של כל התקופה ולא יותר מפי 3 מדמי השכירות החודשיים.

השוכר יוכל לתקן בעצמו בדירה דברים הנצרכים לתיקון כאשר המשכיר לא עשה זאת במשך זמן ארוך ולקזז את העלויות משכר הדירה .

באמצעות חוק זה הוגדרה גם מהי דירה שאינה ראויה למגורים : דירה שהיא ללא חשמל,מים וביוב,או דירה ללא פתחי איוורור ,או דירה שיש בה סכנה כלשהיא לבריאות או בטיחות השוכר .

פולקמן: "יש כאן בשורה אמיתית לשני מיליון השוכרים בישראל. החוק מהווה חלק מתוכנית רחבה למהפכת השכירות היציבה בישראל, והוא ישנה את המציאות גם עבור בעלי הדירות וגם עבור השוכרים. דירות שכורות לא נתפסות היום כאלטרנטיבה לרכישת דיור, בגלל העדר שוק יציב ומוסדר שיאפשר דיור ראוי גם למי שידו לא משגת לרכוש דירה".

שפיר : "אני גאה ומתרגשת להוביל את המהפכה הזו לטובת שני מיליון שוכרים שחיים בישראל. הסדרת כללי משחק הוגנים בשוק השכירות הוא אחד מהיסודות החשובים ביותר לפתרון משבר הדיור בישראל. המפכה הזו תשפיע על החיים של כל שוכר ושוכרת בישראל שלראשונה יזכו לתנאים הוגנים ולוודאות קורת הגג שתחתיה הם חיים.

"אני מודה מכל הלב לשותפים הרבים שלנו להעברת החוק בכנסת, בעיריית תל אביב, בהתאחדות הסטודנטים ובוועד שוכרי הדירות, ובמיוחד לאלפי שוכרות ושוכרי דירות בישראל שהיו השותפים החשובים ביותר בארבע השנים האחרונות להעברת החוק הזה. כולי תקווה ואמונה כי הוא ייכנס במהרה לספר החוקים של מדינת ישראל"

עו"ד גיל גן-מור, מנהל היחידה לזכויות חברתיות באגודה לזכויות האזרח: "לראשונה הכנסת מכירה בכך ששכירות למגורים היא לא עסקה רגילה ונמצאת במעמד מיוחד. עם זאת, הנוסח שאושר מאכזב, מכיוון שאינו נותן מענה מספק לצורך של משפחות בשכירות ארוכת טווח, ובהגנה מפני עליות חדות ותכופות בשכר הדירה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.