אושר בוועדת השרים – חצי שנת מאסר לאדם שיכנה אחר "נאצי"

בין החוקים שעברו במהלך יום ראשון בוועדת השרים לענייני חקיקה, עבר גם החוק הבא: אדם שישתמש בכינוי "נאצי" או בסמלים דומים המזכירים את התנועה, יוענש בחצי שנת מאסר, וייקנס במאה אלף שקלים.

הצעת החוק שתעלה השבוע, לקריאה טרומית מבקשת להילחם בזילות זכר השואה ואת הפגיעה בזכר הנספים והניצולים, בשימוש הבלתי הולם במושג "נאצי" בציבור ובהפצת סמלי הרייך השלישי. "יש למנוע את התפשטות התופעה", דינו של מי שייפר את החוק, שיעלה להצבעה טרומית בכנסת ביום רביעי, יהיה חצי שנת מאסר וקנס של מאה אלף שקלים.

את הצעת החוק יזם חבר הכנסת שמעון אוחיון מהליכוד ביתנו, יוזמה זו עלתה בתגובה להתפשטות התופעה, כאשר בהפגנות שונות קוראים המפגינים "נאצים", בעיקר לעבר כוחות אכיפת החוק.

בהצעת החוק נאמר כי "ייאסר שימוש בכינוי נאצי, בעל פה או בכתב כלפי אדם, קבוצת בני-אדם, תאגיד, מוסד או גוף כלשהו שלא במסגרת או למטרת לימוד, תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי" בבסיס ההצעה מבקשים גם לקבוע כי גם שימוש בפריטים ובסממנים מתקופת השואה ומהרייך השלישי – דוגמת בגדי אסירי המחנות, טלאי צהוב או צלב קרס – יהיו לא חוקיים. "חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה מגן אך ורק על הסמלים והדגלים של המדינה. אולם, אין הגבלה על השימוש בסמלי השואה ולמעשה כל אדם יכול להשתמש בהם כראות עיניו", נכתב בחוק.

לאחר אישור ההצעה אמר ח"כ אוחיון "חשוב מאוד שישראל תצטרף למדינות הרבות באירופה בהן נאסרו לשימוש כל הסמלים הנאצים, קיימת סכנה ליהודים בכל מקום בו הם נמצאים, וכל עוד הסמלים הללו לא יהיו בלתי חוקיים בישראל, לא נוכל להתלונן בפני מדינות אחרות על כך שהן מאפשרות את השימוש בהם. למרבה הצער, השימוש בסמלים ובכינויים נאציים הולכת וגוברת בשנים האחרונות, והקלות הבלתי נסבלת בה נעשה השימוש במושגים הללו כחלק מהשיח הציבורי והפוליטי ותוך זלזול מופגן ברגשות ניצולי שואה וצאצאיהם, ראויה לגינוי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.