אושר בטרומית: חובת חיסון תלמידים במוסד חינוכי

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת בריאות העם (חובת חיסון תלמידים במוסד חינוכי), התשע"ט-2018 של חברת הכנסת מירב בן ארי.

מוצע כי במקרה של חשש להתפרצות מחלה שכנגדה ניתן חיסון שגרה יוכל מנכ"ל משרד הבריאות להורות, לתקופה מוגבלת, למוסד חינוכי לא לאפשר כניסה של אדם שאינו מחוסן למוסד החינוכי, אלא אם כן הייתה מניעה רפואית מקבלת החיסון.

בדברי ההסבר נכתב: "למרבה הצער, קיימת קבוצה קטנה באוכלוסייה אשר מסיבות שונות בוחרת שלא לחסן את ילדיה. הורים שלא מחסנים את ילדיהם, חושפים את ילדיהם לסכנת מוות וסבל רב ממחלות שהיה אפשר למנוע בקלות ובפשטות.

יתרה מזו, בהחלטת ההורים שלא לחסן את ילדיהם הם יוצרים סיכון כבד לילדים ומבוגרים נוספים שבאים במגע עם ילדיהם שאינם מחוסנים, וזאת מכמה סיבות: ראשית, החיסונים אינם יעילים במאת האחוזים, וגם ילד שחוסן אשר נחשף לילד חולה במחלה מדבקת כגון חצבת עלול להידבק. שנית, קיימות אוכלוסיות שאינן מחוסנות כיוון שטרם הגיעו לגיל החיסון או שקיימות סיבות רפואיות אשר מונעות מהן להתחסן. שלישית, ישנה קבוצה של מדוכאי חיסון, אשר חשופים להידבקות בשל מצבם הרפואי, כגון אנשים קשישים ובני אדם אשר סובלים ממחלות שונות. כל אותם אנשים מצויים בסכנה ממשית אם יבואו במגע עם ילד שלא חוסן.

בשנים האחרונות אנו עדים להתפרצויות של מחלות שכבר היה רושם כי חלפו מן העולם וכעת שוב אנשים נאלצים לסבול מהן, כגון חצבת שהיא המחלה המדבקת ביותר הידועה לאדם – מעל 90% מהאנשים שבאים במגע עם חולה חצבת יידבקו במחלה, שעלולה להסתבך ולהביא למוות. בתקופה האחרונה נחשפו עשרות ילדים שהשתתפו בקייטנה באזור השרון להידבקות במחלת החצבת, לאחר שאחת הילדות בקייטנה – שלא חוסנה ללא כל הצדקה רפואית לכך – חלתה במחלת החצבת."

ח"כ מירב בן ארי: "הנושא התפרץ בעיקר בגלל מחלת החצבת כשהאירוע המצער שבו נפטרה תינוקת, מוות שאולי היה אפשר למנוע. בריאות הציבור בעלת ערך עליון ועלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע חולי ומקרי מוות רק בשל החלטות חסרות אחריות של הורים שבוחרים לא לחסן את ילדיהם. אנחנו חיים בעידן בו הרפואה מתקדמת והחיסונים נחשבים לפריצת דרך משמעותית בתחום הרפואה המונעת. חשוב להדגיש כי חיסונים אינם מגנים במאת האחוזים וכאשר ילד שאינו מחוסן מגיע לגן או לבית הספר, קיים חשש כי הוא עלול להדביק גם ילדים שחוסנו."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.