אושר בטרומית: פיצויים ללא הוכחת נזק לקורא לחרם על ישראל

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם (תיקון – פיצויים ללא הוכחת נזק), התשע"ז-2017 של חבר הכנסת יואב קיש וקבוצת חברי הכנסת.

מוצע כי בית המשפט יהיה רשאי להטיל פיצויים ללא הוכחת נזק על מי שקרא בזדון, ולא באופן חד פעמי, להטלת חרם על מדינת ישראל, בשיעור של 100,000 ש"ח. כמו כן, מוצע לקבוע כי אם מצא בית המשפט שעוולה כאמור התבצעה בזדון ובשיטתיות, הוא רשאי לחייב בפיצויים לדוגמא בשיעור של עד 500,000 ש"ח.

בדברי ההסבר נכתב: "אין ספק כי הפעילות הגוברת, בין היתר של תנועת ה-BDS (להחרים, למנוע מלהשקיע ולהטיל סנקציות), הפועלת ברחבי העולם, לרבות במדינת ישראל, להטלת חרם על מדינת ישראל ואזרחיה טומנת בחובה נזק עצום אשר מחובתו המוסרית של המחוקק להגבילה, וכן כי קריאה לחרם המבוססת על מיקום גיאוגרפי או אופי לאומי בלבד הינה הסוג החמור ביותר של אמירה פוגענית היות שהיא מהווה ניסיון בכוונת מכוון לפגוע באדם אחר. ועל כן, בכוחו, ואף מחובתו של המחוקק לפעול על מנת למגר את התופעה הזו ולהרתיע את אלו המבקשים לסייע לה."

ח"כ קיש: "לצערנו האנטישמיות מרימה את ראשה בימים אלה בצורות שונות ומשונות. אחרי שניסו לפגוע בנו פיזית האנטישמיות שינתה כיוון ומנסה לפגוע בנו באמצעות קריאות לחרומות, סימון מוצרים וכו'. זו הדרך החדשה שלהם לפגוע באורח החיים. לצערי גם בבית הזה יש כאלה שתומכים ב bds. מטרת החוק פשוטה – למנוע פגיעה מכוונת וזדונית ולשמור על ביטחונה הכלכלי של מדינת ישראל. החקיקה בנושא הפכה ללא אפקטיבית בעקבות החלאת בג"צ, התיקון הנוכחי מיישם את הערת בג"צ."

השר גלעד ארדן, שממונה על ריכוז המאבק בחרם, השיב בשם הממשלה: "המטרה היא להעביר מסר ברור לארגוני החרם המרכזיים שהמחיר בפגיעה באזרחי מדינת ישראל עלול גם להתהפך עליהם בחזרה. אותם ארגוני חרם משתמשים בהרבה מאוד ששקרים וסילוף המציאות, ומנסים להפיץ אותם בעולם. אנחנו שינינו מדיניות, אנחנו לא מתגוננים ולא מתנצלים כי אנחנו יודעים את האמת על אותם ארגונים ומי עומד מאחוריהם, הם לא חפצים בשלום אלא בחיסול מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי."

ח"כ מוסי רז התנגד לחוק: "הוצג פה כאילו יש פה מאמץ עולמי לפגוע במדינת ישראל, אם ההצגה הזו נכונה היא לא רלבנטית לחוק הזה כי בעצם חוק החרם קיים כבר כמה שנים. המטרה של החוק הזה היא לעקוף את בג"צ, תוך אחיזת עיניים, כדי לאפשר להטיל עונש ללא הוכחת נזק. כל הבעיה היא הפריימריז של אותם חברי כנסת שרוצים עוד קולות למפלגה שלהם. כל המטרה של החקיקה הזו היא לפגוע בישראלים שקוראים להחרמת ההתנחלויות וזו לא אנטישמיות או התנגדות למדינת ישראל אלא להפך."

60 תמכו 40 התנגדו וההצעה תועבר לוועדת חוקה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.