אושר במסגרת חוק ההסדרים: תוקדם הטבה בתוספת הוותק למקבלי קצבת זקנה

כעת הוחלט לקצר את המהלך ההדרגתי, כך שכבר משנת 2019 יימנו שנות הוותק החל מהשנה הראשונה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד את סעיפי חוק ההסדרים לפיהם יוקדם בשנה השינוי בשיטת החישוב של תוספת ותק הניתנת למקבלי קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי, כך שכבר בשנת 2018 יוכלו מקבלי הקצבה לצבור ותק רב יותר ולהגדיל את תוספת הוותק לה יהיו זכאים לאחר פרישתם, ב-307 עד 673 שקלים בחודש (תלוי בגיל ובהרכב המשפחתי). מצ"ב דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת המנתח את השינוי.

תוספת ותק לקצבת זקנה היא תוספת המשולמת בשיעור של 2% מהקצבה הבסיסית, על פי ותק שנות הביטוח שנצברו במוסד לביטוח לאומי. עד לשנת 2016, כל שנה מעל 10 שנות ביטוח זיכתה ב-2% תוספת לקצבה, עד למקסימום 50%. בחוק ההסדרים לשנים 2017-2018 נקבע כי התוספת תשולם, באופן הדרגתי עד שנת 2020, החל משנת הביטוח הראשונה. כעת הוחלט לקצר את המהלך ההדרגתי, כך שכבר משנת 2019 יימנו שנות הוותק החל מהשנה הראשונה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) וח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), הביעו חשש כי הגידול בתוספת הוותק יביא לאובדן זכאות להשלמת הכנסה. ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ורכז רווחה באגף התקציבים במשרד האוצר, אייל מדן, טענו כי לא תהיה כל פגיעה, וכי במקרים מועטים בהם התוספת לא תיטיב עם המבוטחים, היא גם לא תרע את מצבם, כי מה שאמור היה להתקבל במסגרת השלמת ההכנסה יתקבל במסגרת תוספת הוותק. בנוסף, יישמרו גם ההטבות הנלוות לקצבת השלמת הכנסה, בהן הנחה בארנונה, חברת חשמל ועוד. עם זאת, היו"ר אלאלוף הגיש בקשה לדיון מחדש בנושא.

עו"ד רועי קרת מהמוסד לביטוח לאומי דרש כי משרד האוצר ישפה את הוצאות הביטוח הלאומי על ההטבה שהתקבלה, אשר צפויות לעמוד על 800 מיליון שקלים. אייל מדן הודיע כי משרד האוצר מתחייב לכך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.