אושר לקריאה שנייה ושלישית: מענק חימום יינתן לכלל הקשישים הזכאים לגמלת הבטחת הכנסה

"המענק מכסה גם מצבי חום וגם מצבי קור"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה פה אחד את הצעת החוק הממשלתית אשר מוזגה עם הצעות החוק של חברי הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) ואח' וח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) לפיה מענק החימום השנתי, בסך 553 שקלים, הניתן כיום רק לקשישים הזכאים להבטחת הכנסה ומתגוררים באזורים קרים, יינתן לכלל מקבלי גמלת הבטחת הכנסה בגיל פרישה, וכן למי שזכאי לתנאים זהים למקבלי הבטחת הכנסה, כמו ניצולי שואה ונכים קשישים. עלות המהלך הוא 110 מיליון שקלים בשנה, תוספת של 84 מיליון שקלים להוצאות על מענקי חימום שניתנו עד כה. במענה לשאלת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), התחייב רכז רווחה באגף התקציבים במשרד האוצר, אייל מדן, כי התוספת ניתנת בבסיס התקציב, כלומר שאין מדובר בהטבה חד פעמית, אלא קבועה. התשלומים יינתנו החל מינואר 2018 רטרואקטיבית, עבור חודשים אוקטובר 2017 והלאה.
יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף (כולנו), פנה לנציגי הביטוח הלאומי ואמר: "על אף שהצעד מבורך, אני חש שאנחנו עושים היום עבודה חלקית; יש לבדוק את האפשרות להוסיף מענק בחודשי הקיץ, בעיקר באזור הערבה התיכונה, בשל החום העז השורר באזור".

מנהלת אגף מחקר במוסד לביטוח לאומי, מרים שמלצר, אמרה בתגובה: "המענק מכסה גם מצבי חום וגם מצבי קור". עו"ד רועי קרת מהלשכה המשפטית במוסד לביטוח לאומי ציין: "בשנים האחרונות הופנו אלינו טענות לגבי ההחלטה מהם אזורים חמים ומהם אזורים קרים. לכן הוחלט לתת את המענק לכלל אוכלוסיית הקשישים מקבלי הבטחת הכנסה".

ח"כ שמולי: "אנחנו גאים על החוק הזה, שיסייע לקשישים רבים לפתוח את החורף הקרוב. זה תיקון היסטורי, רחב וצודק. יש כאן בשורה גדולה לאזרחים הוותיקים".

ח"כ מלינובסקי: "מדובר בחוק חשוב מאין כמותו משום שקשישים רבים חיים מתחת לקו העוני, ולא אחת נאלצים להחליט על מה לוותר תרופות, מזון או חימום הבית".

סמנכ"ל רווחה במרכז לשלטון מקומי, פיני קבלו: "המדינה סוף סוף לוקחת על עצמה אחריות, והקשישים לא יצטרכו עוד להסתמך על צ'קים מעובדים סוציאליים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.