אושר סופית: הסדרת רישיונות לשידורי טלוויזיה ביניהם לערוץ 20

שר התקשורת איוב קרא: זה יום חג לחופש הביטוי

ההצעה נועדה להסדיר את פעולת הערוצים הייעודיים כערוצים מסחריים או ייעודיים זעירים, תחת פיקוח הרשות השנייה. במקור ההצעה הוגשה על ידי ח"כ שרן השכל, בעקבות המשבר אליו הגיע ערוץ 20, והחשש למשבר בערוצים הייעודיים האחרים. עם זאת, במהלך הכנת ההצעה לקריאה הראשונה ולקריאה השנייה והשלישית בוועדה המשותפת לוועדות הכלכלה והכנסת, אישרה הוועדה תוספות ותיקונים רבים. היו"ר קיש הזכיר כי המטרה העיקרית של הצעת החוק הייתה לשמר את הערוצים הייעודיים, בהם ערוץ 20, הלא טי.וי, ערוץ 9 וערוץ 24. הוא הוסיף כי בנוסף לכך נעשה מהלך משמעותי לטובת הערוצים המסחריים הגדולים, על מנת להקל עליהם, תוך איזון ושמירה על היצירה הישראלית והיוצרים המקומיים. עוד הוא ציין כי בשיתוף פעולה עם יושבת ראש הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, יוליה שמאלוב ברקוביץ, בוצעה גם הפחתת רגולציה ופתיחת השוק לשחקנים חדשים.

יו"ר הוועדה המשותפת לוועדות הכלכלה והכנסת שהכינה את החוק, ח"כ יואב קיש: החוק הזה מרכז בתוכו מהלכים משמעותיים ששנים רבות לא נעשתה כזו רפורמה בשוק התקשורת שלא נוצרה הזדמנות לטובת העניין. החקיקה הייתה לכל אורך הדרך עניינית לטובת שוק התקשורת. יש לחוק גם הסכמה בשוק והתחשבנו בדעת הרגולטורים. אם היינו נתקלים בהתנגדות הרגולטורים זה היה עוצר את החקיקה. לפי החוק ערוץ זעיר יהיה פטור מדרישות השקעה. עשינו עבודה רצינית ביותר, העבודה על החוק ארכה יותר מ – 60 שעות דיונים.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין זה אירוע דרמתי התחום התקשורת במדינת ישראל. אנחנו לא רוצים לסגור ערוצי טלוויזיה במדינת ישראל. האירוניה היא שהערוץ ניצל בזכות הערוץ הערבי, וכך גם הערוץ הערבי ניצל בזכות ערוץ 20. הדבר שהכי הפריע לי חוות דעת של היועמ"ש בנושא הבעלויות. משרדי הממשלה חזרו ואמרו שהם עומדים מאחורי המדיניות הקיימת. בעלות יחיד היא דבר מסוכן מאין כמוהו. אתם מאפשרים לערוץ להישען על בעלים אחד ויחיד. יש פה בעיה אמתית שלא טופלה. עשינו פה פשרות מאוד גדולות. התחושה היא שיותר מידי עשינו מה שמתאים להם. זה חוק מאוד מורכב ואנחנו לא מאושרים מהתוצאה.

שר התקשורת איוב קרא זה יום חג לחופש הביטוי. לא אתן בתקופה שלי ערוץ משמאל או ימין שיביאו להחשכתו. הבטחתי וקיימתי. לא יצאו מכתבי פיטורין לעובדים. הרפורמה עברה שלב נוסף. לפני חודשיים כולם הרימו ידיים ואמרו שלא ניתן להציל את הערוצים. בזכות הפלטפורמה של הצעת החוק של שרן השכל השלמנו את העבודה. המטרה הייתה למנוע כיבוי ערוצים, למנוע פיטורי עובדים. המטרה שלי הוא לסגור את השידור הציבורי, אבל ב 700 מיליון ₪ יש לנו את הזכות לדרוש שידור איכותי.

קל לבקר, אנחנו מתאימים את השוק לעולם החופש. 28 שנים אף אחד לא שינה את חוק התקשורת. למה לבקר אם לא עשיתם את זה קודם. אין כוונת זדון ומהתחלה היתה התייעצות עם כלל הגורמים. התאמנו שתהיה בחוק התאמה בין הזרמים ובין כוחות השוק.

רצינו רק את האינטרס הציבורי. להציל את הערוצים הייעודים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.