אותרה מנהרה נוספת בגבול לבנון

דובר צה"ל מוסר כי לוחמי צה"ל איתרו לפני זמן קצר מנהרת טרור התקפית נוספת שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל. תוואי המנהרה נמצא בשליטת צה"ל ואינו מהווה איום.

דובר צה"ל מוסר כי לוחמי צה"ל איתרו לפני זמן קצר מנהרת טרור התקפית נוספת שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל. תוואי המנהרה נמצא בשליטת צה"ל ואינו מהווה איום.

ראש הממשלה הגיב בטוויטר: צה"ל ומערכת הביטחון ממשיכים לפעול בצפון בהצלחה רבה. בשיטתיות ובנחישות אנחנו מחסלים את נשק המנהרות של חיזבאללה. הפעולה הזאת היא בתחילתה ודרושים קור רוח ואורך רוח. נמשיך לפעול עד להשלמתה – וכך נעשה.

דובר צה"ל מוסר כי לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית נוספת שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל. תוואי המנהרה נמצא בשליטת צה"ל ואינו מהווה איום.

התוואי מולכד על-ידי צה"ל וכל מי שייכנס אליו מצדו הלבנוני מסכן את חייו. צה"ל פועל בשעות אלה לביצוע תהליך מחקר על תוואי המנהרה.
האחריות על חפירת המנהרות משטח לבנון מוטלת על ממשלת לבנון. מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל.

כוחות צה"ל המשיכו במהלך סוף השבוע בפעולות באזור גם תחת מזג אוויר סוער וימשיכו לפעול על פי התוכנית הסדורה שאושרה להמשך איתור וחשיפת מנהרות טרור.

בשבת  זיהו לוחמי צה"ל שפעלו בשטח ישראל, במובלעת מצפון לגדר המערכת בגזרה המזרחית שלוש דמויות, ככל הנראה פעילי חיזבאללה, המנסות להתקרב למרחב העבודות הטכנולוגיות במובלעת בחסות מזג האוויר.

הכוח ירה לעבר הדמויות לפי הוראות הפתיחה באש. השלושה נמלטו. העבודות נמשכות כסדרן.

אמש פורסמו באולפן שישי פרטים חדשים על מבצע "מגן צפוני". על פי הפרסום, בצה"ל נערכו למבצע "מגן צפוני" במשך שנתיים וביום שלישי בבוקר מאות חיילים זרמו לגבול. למרות הזמן הרב שידעו במערכת הביטחונית על המנהרה, העדיפו שלא לומר לתושבים על הגילוי כדי לא להבהיל וכדי לשמור על גורם ההפתעה. בחומה שהוצבה בגבול הותקן חיישן מיוחד שמאתר את מאמצי החפירה ובצה"ל חיכו לרגע הנכון כדי לצאת למבצע.

המנהרה שאותרה בעומק של 25 מטרים נמצאת בין מטולה, כפר גלעדי ומשגב עם. על פי ההערכות, בחיזבאללה תכננו להגיע ישירות לכביש 90 הסמוך – וכך ולחסום את הדרך היחידה למטולה בזמן מלחמה, כשהיא מוקפת משאר צדדיה בכפרים לבנוניים.

"כשיצאנו לדרך היו הרבה מאוד חששות. וכשרואים את האנשים האלו מתקדמים בתוך המנהרה זה אירוע שקורה, לדעתי אחד לדור", אמר זיו נימני, קצין הנדסה בפיקוד צפון לערוץ 2. "זו תחושה מדהימה של גאווה, של הצלחה, של עמידה במשימה. ואנחנו תקווה שנצליח להביא עוד כאלו גם. גם בסרטון שפורסם, אפשר לראות שהתוואי אינו נמצא בשלב מבצעי ואני מניח שהשלב שבו למבצע הוא כזה שלא אפשר להם לממש, את הרצון האופרטיבי של שימוש בו".

לפני כשנתיים, הוצבה לאורך גבול לבנון במטרה למנוע את ניסיונות חדירה על הגדר, מה שלא נאמר לציבור הוא שיחד עם קירות הבטון הוכנסו לאדמה גם חיישנים לאיתור המנהרות שמתחת לקרקע. "בתוך הפרויקט הזה ישנה טכנולוגיה ססמית פאסיבית, הטכנולוגיה הזאת יכולה ע"י רעשים ססמים לאתר את מאמצי החפירה לא רק בנקודות מסוימות", אמר נימני.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.