אזריה משחזר: "צרחתי תתרחקו ויריתי כדור לראש"

לאחר אין ספור עדויות כנגדו, התייצב הבוקר החייל אלאור אזריה, שירה לעבר מחבל מנוטרל לפני כארבעה חודשים, והעיד הבוקר בפעם הראשונה במסגרת משפטו על השתלשלות האירועים שהביאה לירי במחבל.

לאחר אין ספור עדויות כנגדו, התייצב הבוקר החייל אלאור אזריה, שירה לעבר מחבל מנוטרל לפני כארבעה חודשים, והעיד הבוקר בפעם הראשונה במסגרת משפטו.

אזריה תיאר את הגזרה המתוחה, ואת סדרת האירועים, "הייתי בדילמה, אך הבנתי שאין לי ברירה ויריתי במחבל", הוא הסביר. .

 

בעדותו, סיפר אזריה על הרגישות הקיימת בגזרת חברון. "המחסנית כל הזמן בהכנס, אתה נתון לסכנות", אמר. "זה מקום מלחיץ ויש שם אווירה של פחד. כשאתה ישן אתה שומע יריות ופיצוצים". על רקע הדברים הללו, התייחס אזריה ליחסו לאוכלוסיה האזרחית בעיר: גדלתי ברמלה – עיר מעורבת, לימדו אותי לאהוב אדם באשר הוא אדם, גדלתי בחינוך ערכי. בחברון החיכוך בין יהודים לפלסטינים הוא גדול מאוד. אבל התייחסתי לכולם כמו שמתייחסים לבני אדם".

מכאן עבר אזריה לתאר את הרגעים הדרמטיים לפני שירה לעבר המחבל. "ברגע ההקפצה לא הבנתי מה קורה בכלל", הוא שחזר. "רצתי לש.ג. והוא אמר לי שחבר שלי נדקר". בשלב זה תיאר אזריה כיצד רץ לזירת האירוע, כשבפעם הראשונה נאלץ לתפקד כחובש באירוע מבצעי בזמן אמת. "ראיתי שכולו מלא בדם", אמר.

"פתאום התחילו צעקות בזירה, לא יודע של מי – 'זהירות! יש עליו מטען, הוא כנראה ממולכד'", המשיך אזריה. לדבריו נשמעו בשטח הקריאות: "תראו, הוא זז. שמישהו יעשה משהו".

בשלב הזה הבחין אזריה כי בזירה נמצא מחבל נוסף. "אני רואה שיש עליו מעיל שחור ומנופח, כאילו שהוא מסתיר שם שכפ"ץ, בהחלט הרבה יותר מהמחבל השני. אני מזהה שהסכין נמצאת קרוב אליו".

אזריה טען כי זיהה בזירה סממנים המעידים על אפשרות שיתרחש "אירוע רודף אירוע". הוא הסביר כי הבחין בכוונה ובאמצעי שעמד לרשות המחבל – הסכין שהיתה לדבריו מונחת קרוב אליו. "הוא היה לבוש חשוד, ויש כאמור את אותה התרעה לפיגוע איכות. יש מספיק סימנים מחשידים לאירוע נוסף. יש לו את הכוונה, האמצעי והיכולת, והאנשים שנמצאים לידו בשאננות".

"ראיתי את המחבל מזיז את הידיים שלו", שחזר. "רצו לי בראש הסרטים של אותה התרעה של הפיגוע עם מאות הילדים הצועדים של העדלאידע. ראיתי אותו זז שוב, ומבין שמדובר באותו אירוע איכות שאמרו לנו. אני לוקח את הנשק, מעביר את הקסדה שלי. אני דורך את הנשק, 60 מעלות, נכנס למצב, צועק זוזו זוזו, התרחקו. כך, מרחק של 7-10 מטרים, יריתי במחבל כדור אחד לכיוון הראש על מנת לנטרל אותו ולהציל את האנשים שנמצאים בזירה".

זה היה האירוע ראשון שלי", הוא מדגיש, "הידיים שלי מגואלות בדם של חבר שלי, והיה בלגן בזירה. אתה שומע צעקות ורואה אנשים שעומדים סמוך למחבל. אני לחוץ אבל נשאר גם דרוך, ובאותה מידה גם זהיר לאור הסכנה".

אזריה ציין כי הבחין בשאננות בזירה, וכי "לא נוהלה" כנדרש. "אנשים חשבו שהאירוע נגמר", אמר. "לא הבנתי למה הם ממשיכים להתהלך ככה, כשיש צעקות אזהרות, למרות שיודעים על חשש לפיגוע איכות, פיגוע משולב". בשלב זה אזריה הסביר כי החליט לקחת את האחריות לידיו מתוך חשש שהמחבל בזירה יבצע פיגוע נוסף. "חשבתי שיש אפשרות שהמחבל יקום ייקח את הסכין וימשיך לדקור את הנוכחים", הסביר. "חשבתי שהוא אולי עלול ללחוץ על מתג ויפוצץ עצמו ומספר ההרוגים יהיה בלתי ניתן לשיעור. אני מבין את הסכנה, מחליט ופועל. לפני הירי הייתי עוד בדלימה, אך אז הבנתי שאין לי ברירה ויריתי בו".

אזריה הודה כי הבחין כי המחבל שרוע על הקרקע לאחר שכבר נורה. "אני מזהה דם על מחבל שלבש בגדים ועל הרצפה", אמר. "אני מבין שהוא חטף כדור או שניים, ולכן היה עליו דם".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.