"בגלל אחיסמך חבר שלי פירק את החבילה"

כישלון אחיסמך: רוכשים חרדים רבים שקיוו לעבור לדירתם החדשה נאלצו להמתין להליכי התכנון ואישור התב"ע בוועדה המחוזית במשך למעלה מעשור שנים תוך שהם משלמים בנתיים שכירות יקרה שהלכה לטמיון. וגם על הטרגדיה האמיתית: משפחות חרדיות שהתפרקו { כישלון אחיסמך}

הכישלון של אחיסמך: אתר 'גלובס' בחר לסקר את מצוקת הדיור מהזווית  החרדית:לפני כמעט 14 שנה, אושרה תוכנית שיזם משרד השיכון להקמת שכונה בת 3,000 דירות חדשות בלוד, על אדמות מושב אחיסמך.

אלא שתוכניות לחוד ומעשים לחוד – מרבית השטחים נרכשו על ידי יזמים חרדים וקבוצות רכישה של חרדים. אלא שבדיוק כאן תיכנון התב"ע  עיכבה את בניית השכונה ותקעה מקלות בגללי הפרויקט שהיה אמור לתת מענה אמיתי למצוקת הדיור.

רוכשים חרדים רבים שקיוו לעבור לדירתם החדשה נאלצו להמתין להליכי התכנון ואישור התב"ע בוועדה המחוזית, במשך למעלה מעשור שנים תוך שהם משלמים בנתים שכירות יקרה שהלכה לטמיון.

התוכנית החדשה קיבלה משנה  תוקף לאחרונה, הוגדל מספר היחידות מ-3,000 ל-3,600, הורחבו השטחים למוסדות ציבור על חשבון שטחים המיועדים למגורים, נוספו שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף 21 אלף מ"ר.

"השכונה תוכננה בתחילת שנות ה-2000 כשכונה חילונית ובה 3,000 יחידות דיור בצמוד לשכונת גני יער החילונית שנחשבת למוצלחת. אבל אז החלו שנות המשבר של לוד, ולא היה ביקוש לכמות כזאת של דירות", אומר ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, בשיחה לגלובס הוא מתאר את השתלשלות העניינים. "באותה נקודת זמן, מושב אחיסמך מכר ליזם חרדי עשיר מחו"ל קרקע ל-1,300 מהיחידות, שהן בערך מחצית מכמות היחידות. הוא אגב רצה למכור דירות זולות למגזר שהוא שייך אליו, ולא היו לו מטרות רווח. כשהמינהל החל לשווק את היחידות שנותרו בידיו, חילונים כבר נרתעו מלגשת. עובדה זו דרשה כמובן שינוי בתכנון. כך למשל נוצר מחסור במבני ציבור. בשכונה החילונית תוכננו 15 גני ילדים ועכשיו צריך 100 גנים. פי שישה. בנוסף ביקשו להנמיך את גובה הבניינים מ-12 קומות לעד 7 קומות, והחלה להתגלגל למעשה תב"ע חדשה".

בכתבה מדבר גם חרדי בשם דב שטראוך שקנה דירה בשכונה בדצמבר 2010, ומאז הוא ממתין. "זה היה בדיוק בתקופה שבין האירוסין לחתונה, רמ"י שיווקה מאות יחידות דיור, ואני הצטרפתי לקבוצת רכישה בשם 'דיור למעשה'", הוא מספר. "ביקשו מאיתנו 380 אלף שקל במזומן רק לרכישת הקרקע ועם ההוצאות שילמנו כמעט 400 אלף שקל. אמרו לנו שתוך שנתיים ייבנו הדירות ובינתיים אנחנו מחכים כבר 5 שנים. אז עוד הייתי לפני חתונה והיום אני בן 20 ויש לי ולאשתי כבר שלושה ילדים. אנחנו גם משלמים את ההלוואות שלקחנו וגם משלמים 3,000 שקל בחודש לדירה ששכרנו בביתר עילית. הדבר הזה בלתי נתפס כי התב"ע הייתה מאושרת, המדינה שיווקה את הקרקעות, השרים היו כולם נציגי המגזר החרדי, אריאל אטיאס בשיכון, אלי ישי בפנים, גפני בכספים, אבל כלום לא עזר.

הסיפור הטרגי בשכונה החרדית באה לידי ביטוי בשלום בית, "יחד עם מאות משפחות מצאנו עצמנו נאבקים שנים וזה הרס חלק מהמשפחות. יש לי חבר שגם הוא קנה, והיה צריך לפרק את החבילה". אומר לגלובס.

"אני ואשתי עובדים במשרה מלאה כדי לפרנס שלושה ילדים, אבל כמה אפשר? צריך גם ללמוד. אמא שלי גם לקחה משכנתא כדי לעזור לי, ולא היה לה איך להחזיר אותה. אצל החרדים הכל נופל על ההורים ונוצרות אי נעימויות בין משפחות. בינתיים ניסיתי למכור את הזכות שלי ולא הצלחתי, פרסמתי בעיתונים 'יתד נאמן' ו'המודיע' ואנשים לא קנו כי לא רצו להיכנס לזה. הוועדה המחוזית החליטה שצריך לתכנן מחדש לציבור חרדי ולתכנן יותר מבני ציבור. אז למה שיווקתם מראש לציבור חרדי? הרי ידעתם שיגורו שם חרדים, אז למה נזכרתם רק אחרי השיווק לתכנן מחדש? אם היינו יודעים שייקח כל כך הרבה זמן לא היינו ניגשים. המדינה הייתה משווקת את הקרקע לחילוניים ולא לחרדים, ולא קרה כלום. היה פה מחדל גדול ומישהו יצטרך לפצות את כל האנשים שהפסידו הרבה מאוד כסף. נעשה פה עוול נוראי. הבטיחו לנו ב-2010 שדירת 3 חדרים תעלה 650 אלף שקל, והיום הדירה הזאת תעלה לנו כבר 1.15 מיליון שקל. מה גם שכל מי שקנה אז, היום כבר צריך דירה גדולה יותר. חיכינו 5 שנים בשביל מה? מילא המחיר היה נשאר נמוך, אבל בשביל שהמחיר יהיה מחיר שוק, בינתיים משפחות נהרסו. כי אם בנאדם רוצה להתקדם בחיים, לפתוח עסק או ללמוד, הוא לא יכול כי כל הכסף הנזיל שלי הלך לזה, אי אפשר להתחיל שום דבר חדש בחיים, עד שאין לך דירה, ולכן אני כבר התייאשתי ורוצה למכור את החלק שלי אפילו בהפסד".

 

עו"ד אריאל יונגר, המייצג חלק מהקונים באחיסמך, מסביר לגלובס: "אנשים רכשו דירות ב-2010 אבל מאז הוועדה המחוזית התעללה בהם. אפילו שחלק מיחידות הדיור כבר ניתן היה לבנות, והן לא עברו שום שינוי בתב"ע, בכל זאת הוועדה המחוזית מסרבת לתת לאותן יחידות היתרי בנייה. הוספת שטחי ציבור לא הייתה אמורה לעכב את הבנייה".

ראש העיר רביבו אופטימי לעתיד ומסכם: "אני אופטימי כי התחלנו להכיר את האוכלוסייה ונוכחתי לדעת שהאוכלוסייה החרדית שמגיעה לכאן היא מאוד איכותית, השינויים המבורכים שעוברים על החברה החרדית עוברים גם אל הזוגות הצעירים שמגיעים לכאן, וזה אומר הרבה נשים עובדות, אקדמאיות. אני רואה מיילים מאנשים שרכשו דירות בשכונה שהחתימה שלהם היא מהנדס בתעשייה אווירית או עובד היי-טק. הדור הצעיר הרבה יותר פתוח. זה מעודד, כי לוד זקוקה לאוכלוסייה חזקה. התוכנית כוללת גם שטחי תעסוקה שנכוון אותם לכאלה שיתאימו לציבור חרדי עובד".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שהגנבים שלא התחילו בבניה יחלקו את הריבית שהצטברה בכסף ששילמו להם בין

  התושבים שנרשמו ושילמו.
  הכסף עושה רווחים וראשי העמותה לוקחים את זה. כולם שם התעשרו מהרווחים. ועל זה עליהם לשבת בכלא הרבה הרבה שנים.
  בריבית של הכסף שמונח אצלם הרוכשים / הנרשמים יכלו לשלם שכירות במשך השנים. אבל זה כנראה מושקע טוב טוב בכל מיני חשבונות של ראשי העמותה
  צריך לחפש איפה הכסף!!!!!!!
  שלא יאשימו רק סחרבת של זה וההוא יש עמותות שכן בנו.!!!!
  גנבים בתחפושת חרדית.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. לפי הכתבה האם אכן מחפש למכור את הזכות באחיסמך ? שישלח את פרטיו לפקס שלנו: וניצור עמו קשר
  077470295 היכן הזכות ממוקמת?

  יוסי |
  הגב